O ir tokių kelionių kainos artėjant atostogų datai būna gerokai didesnės nei įprastai. Tiesa, kai kurie tėvai bando gudrauti ir sutaupyti – atostogauti vaikus vežasi, kai jų bendraklasiai mokosi. Tačiau už tokį piktnaudžiavimą gali susilaukti ir nemalonumų.
Šiaulių Sandoros šeštokai mokosi matematikos, tačiau kai kurių mintys jau apie tai, ką veiks per Velykų atostogas.
„Mes su orientaciniu išvyksim į Lenkiją, varžybos bus“, – sako Orestas.
„Aš būsiu Lietuvoje ir su broliu važiuosiu į garažą, nes reikia automobilį pasiruošti iki gegužės 7. – Kam ruošiatės? – Mano brolis važiuoja į krosą“, – pasakoja Vilius.
„Pavasario atostogos, kaip ir daug ko nėra ką veikti, tiesiog atsipalaiduoti nuo mokslų ir kažką paveikti smagaus su draugais. O paskui baigiasi atostogos ir gyvenimas vėl toks pat“, – kalba Augustas.
„Aš tikriausiai per atostogas gulėsiu lovoj, nesimokysiu ir miegosiu daug“, – sako Mėta.
Kiti jau svajoja apie nusileidimus nuo vandens čiuožyklų Turkijoje ar keliones po kitas šalis.
„Skrist į Turkiją, į labai gerą viešbutį, būti prie jūros visą laiką ir nuo čiuožyklų čiužinėti“, – pasakoja Einaras.
„Mes per pavasario atostogas išvažiuojam į Italiją su šeima“, – sako Elija.
„Aš su šeima žadu važiuoti į Bulgariją ir ten švęsti mano senelio gimtadienį“, – kalba Marija.
Marijos mama sako, kad į kelionių agentūras nesikreipė, patys iš anksto susiorganizavo kelionę.
„Po 100 eurų vien lėktuvo bilietai, paskui plius minus 100 eurų apartamentų nuoma, o paskui kiek jau pravalgysi, išleisi ten, mašinos nuoma“, – sako mama Aistė.
Moteris skaičiuoja, kad vienam asmeniui kelionė kainuos apie 400 eurų.
„Visada stengiamės ieškoti kažkokių galimybių ką nors nuveikti, nes vaikus iš pamokų pasiimti ne taip jau paprasta, tai stengiamės ieškoti kažkokių kelionių pasiūlymų būtent per atostogas“, – tvirtina Aistė.
Kelionių agentai sako, kad pigiausi pasiūlymai į kraštus, kur per Velykas galima mėgautis šiluma, jau iššluoti, tad siūlo nebelaukti paskutinės minutės.
„Žmonės kelionėmis susirūpina iš anksto. Tai yra perka rudenį, o keliauja kitais metais. Taip yra su vaikų atostogomis, kadangi labai populiari data, net nebesiūlome laukti paskutinės minutės, nes nebeturime ką ir parduoti“, – teigia „Travelturo“ kelionių agentė Paulina.
Keliones organizuojančios įmonės vadovė sako, kad prieš vaikų atostogas kaipmat šokteli poilsinių kelionių paklausa.
„Tas skirtumas yra būtent todėl, kad tėveliai turintys mokyklinio amžiaus vaikų nori keliauti būtent tuo periodu. O skrydžių kiekis nepadidėja ir vietų skaičius yra ribotas“, – aiškina „Join Up“ generalinė direktorė Sabina Saikovskaja.
O išaugus paklausai, šokteli ir kainos. Tad išlaidos kelionei per vaikų atostogas išties nemenkos.
„Šeimai nuo kokių gerų 500 eurų, o jei geresnis viešbutis kokie 1000 eurų brangiau“, – sako Paulina.
„Kainos, palyginus su kitu periodu, ne vaikų atostogų, auga maždaug 20 procentų“, – tvirtina S. Saikovskaja.
Tad tėvai imasi gudrybių ir vaikus iš mokyklų pasiima keliomis dienomis anksčiau, nei prasideda atostogos. Tiesa, pasitaiko ir piktnaudžiavimų.
„Yra buvę, kad vaikas nuolat išvažiuoja, ir per atostogas, ir ne per atostogas. Paskui metų pabaigoje atsiranda ugdymosi sunkumai. Tada vaiko gerovei sakom, kad yra problemų, gal apribokim tas keliones, nes žinom, kad vaikas serga, bet grįžta įdegęs“, – teigia Šiaulių Sandoros mokyklos direktorius Kęstutis Šaltis.
„Iš esmės tėvai neturėtų vežti vaikų į atostogas ne atostogų metu. Nei vienas nenorėtume, būdami tėvais, kad mums kviestųsi vaikų gerovės komisija ar vaikų teisių tarnyba ir domėtųsi, kas vyksta“, – kalba švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Nors užsienyje praktikų dėl nepateisintų pamokų yra įvairių, Lietuvoje imtis bausti tėvų bent jau kol kas nesiruošiama, vaikų teisių kontrolierė tikisi sąmoningumo.
„Kai kuriose užsienio valstybėse yra už tai baudos tėvams, turbūt ir čia švietimo specialistams irgi kilo tokių klausimų ar galėtų tokias nuobaudas taikyti. Pirmas ir svarbiausias dalykas yra pokalbis su tėvais, bendras supratimas mokytojų, tiek mokyklos administracijos tiek tėvų – kam reikalingos atostogos ir kada jos galėtų būti“, – sako Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.
Tad tėvai prieš veždamiesi savo atžalas pamokų metu pramogauti turėtų ne bandyti nuslėpti, o pasitarti su mokytojais, ar dėl to nenukentės vaiko mokslai.