Pasiruošimas valstybiniam matematikos egzaminui baigiasi likus keliolikai minučių iki žinių patikrinimo pradžios. Vilniaus Žirmūnų gimnazijoje dalis abiturientų iki pat paskutinės akimirkos varto savo užrašus.
„Kažkiek pasikartojimui peržiūrėjimai darbų senesnių, formulių kartojimai“, – sako moksleivė.
„Ruošiamės, kartojamės, paskutinius taškus ant „i“ dedam. Manau, kad visai neblogai turėtų būti“, – teigia kita moksleivė.
Įtampa bei jaudulys jaučiamas ir Šiaulių Saulėtekio gimnazijoje.
„Labai daug bemiegių naktų. Ši naktis reikėjo daugiau ir pailsėti, sunku buvo ruoštis“, – pasakoja moksleivis.
9-ą ryto prasidėjęs egzaminas baigiasi po 3-ijų valandų ir 15-os minučių.
„Padėk Dieve. Galiniai pratimai, ten dažniausiai patys sunkiausi būna“, – skundžiasi moksleivė.
„Šiek tiek tikėjausi, kad bus palengvintas. Praeitais metais buvo gan sunkus. Šiais metais jaučiasi, kad šiek tiek lengviau“, – sako kitas moksleivis.
„Man tikimybės nepavyko ir taip daug dalykų buvo, kur aš žinau, kad mokinausi, bet pamiršęs esu. Per daug prašo, turi daug atsiminti visokių taisyklių, kad viską parašytum gerai. Netelpa viskas“, – teigia kitas moksleivis.
Matematikos ekspertai aiškina, kad šių metų egzaminas lengvesnis nei pernai.
„Keli uždaviniai yra, kuriuose reikia iš tikro pamastyti ir galvoti apie sprendimo algoritmą, bet daugumoje jau iškarto mokiniai gali atpažinti iš kokios temos tai yra uždavinys, gali judėti tam tikra linkme. Šiais metais paprasčiau, nes nebereikia skirti laiko atpažinimui iš kokios temos tai yra“, – teigia matematikos mokytojas ekspertas Antanas Apynis.
Dalis į egzaminą atėjusių abiturientų nesieja savo ateities su tiksliaisiais mokslais, laiko matematikos egzaminą vien dėl galiojančių įstatymų. Mat, norint universitete ar kolegijoje studijuoti nemokamai, privaloma išlaikyti 3 egzaminus, iš kurių vienas turi būti matematikos. Vyriausybė sugalvojo matematikos kartelę iškelti dar aukščiau. Teikia įstatymų pataisas, kurios privers šį egzaminą laikyti visada: ir stojant į finansuojamą, ir nefinansuojamą vietą.
Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas teigia: „Įstoja mokiniai, tampa studentais, kurie net nėra minimaliai pasiruošę studijuoti, kurie nesurinko net 15-os procentų iš matematikos egzamino, kuris vėliau reikalingas nepriklausomai ar tai būtų socialiniai, ar humanitariniai mokslai, visi turi logikos paskaitas.“
Šį projektą Vyriausybė jau palaimino. Jei Seimas rudenį pritars tokioms pataisoms, visiems į kolegijas ir universitetus stojantiems abiturientams matematikos privalomas matematikos egzaminas atsirastų 2024-aisiais.
Seimo narys Artūras Žukauskas tvirtina: „Kaip žmogui reikalingas kalbinis raštingumas civilizuotam žmogui, yra visuotinai pripažįstama , kad daugelyje sričių, kurios siejasi su mokslu, jose matematika yra būtina.“
„Daug kas nepateks į universitetus, j ei padarys privalomą ir į mokamas“, – sako moksleivis.
„Jeigu nereikia to matematikos egzamino kur stoju, tai kam jis reikalingas“, – tvirtina kitas.
„Jeigu studijuoji politikos mokslus, socialogiją, humanitarinius ar socialinius mokslus, matematika yra visiškai skirtinga kryptis, mokslo, tai visiškai nesuteikia tų įgūdžių, kurių reikia specifinėje socialinių mokslų srityje“, – pasakoja moksleivis.
Dauguma ekspertų pritaria, kad tiek valstybės finansuojamoms, tiek nefinansuojamoms studijų vietoms reikalavimai stojant turi būti vienodi, tačiau atkreipia dėmesį į problemas, kurias sukurs aukštesnė įstojimo kartelė.
Studentų sąjungos prezidentas Vytautas Kučinskas sako: „Bendrojo ugdymo paruošimas mokinių Lietuvoje yra labai skirtingas, ir mes negalima Lietuvoje užtikrinti kokybiško matematikos parengimo jau dabar.“
Prezidento patarėjas Paulius Baltokas sako: „Jeigu didinam reikalavimus, turim lygiagrečiai žiūrėti ir į socialinį kontekstą ir sukurti alternatyvius kelius kaip pasiekti tuos minimalius reikalavimus.“
„Aišku inžinerinės studijos, ar ten gamtos moksluose tikrai matematikas yra būtina, Nedrįsčiau sakyti, parametrų egzaminų, matematikos negalėtum studijuoti kalbos, tikrai to nedrįsčiau tvirtinti“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis.
Matematikos egzaminą šiemet pasirinko beveik 17-a tūkstančių abiturientų.