Tad kai kurie tėvai taupydami perka po vieną kardelį, kuris Vilniuje kainuoja apie 2 eurus. Tiesa, kai kuriose mokyklose mokytojai gėlių išvis negaus. Klaipėdos licėjaus mokiniai vietoj tunto gėlių į mokslo metų pradžios šventę nešis kruopas ir kitus produktus, kuriuos paaukos „Maisto bankui“.
Visgi, dalis gyventojų tokią idėją sveikina, bet sako, kad kirpimo jie seno ir rugsėjo pirmoji be gėlių mokytojai – ne šventė.
„Pas jus irgi po du kardeliai? – Taip. – Nu baisu“, – vilnietė Konarskio gėlių turgelyje baisisi kardelių kainomis, bet gėlės žiedas mokytojai, anot jos, rugsėjo 1-osios proga įprastas atributas – dovanoti kitką juk neįprasta: „Vokelis tai tikrai netinka. O gėlė kažkaip tai norisi patiems.“
Ir kiti vilniečiai ieškodami gražiausių žiedų pedagogams tarsi susitarę tvirtina: gėlė mokytojui – privaloma:
„Ar obuoliuką geriau kokį nunešt? – Obuoliuką, manau, mokytojai būtų nelabai įdomu. Gėlytės tai atrodytų tikriausia…Jeigu atneštum gėlytes, tai atrodytų mokiniai tokie pagarbūs, ar kaip pasakyti.“
„Ar negaila mokytojui pinigų gėlėms? – Nė kiek, nė kiek. Labai svarbūs žmonės yra vaikų auklėjime, tai tik didžiausios padėkos mūsų jiems, tik gražiausios gėlės.“
„Norėčiau palinkėti džiaugsmo laimės, sveikatos ir siekti gerumo tol, kol jiems pavyks.“
„Susipažinimui, ypač mums pirma klasė, tai, manau, tikrai būtinas dalykas.“
„Daug dar metų laukia prieš akis, gal ką nors ir kito sugalvosim, bet man tai kažkaip gėlės atrodo…Aš pati norėčiau gauti gėlių ir visoms progoms.“
„Pirmas susipažinimas, tai reikia, kad būtų toks ypatingas ir kad vaikas suprastų, kad tai yra šventė, o ne šiaip diena.“
Perkamiausios gėlės rugsėjo 1-osios proga žanro klasika tapę – kardeliai. Jų kainos, anot vilniečių pardavėjų, šiemet beveik tokios pat kaip pernai ir svyruoja nuo 1,50 iki 2-iejų.
„Visiems niekada neįtiksi: vienam brangu, kitam normaliai, kiekvienas pagal savo, ima daugiau, kaip sakant, kiek piniginė leidžia. Jeigu vaikų daug, tai po vieną neša. Jeigu ten vienas vaikas, tai būna ir 7 paima, ir 5, bet taip dažniausia, kad kiekis nedidelis gėlyčių“, – sako pardavėja Valentina.
O kai kurios marijampolietės sako, kad jei jau mokytojoms nustosim nešti gėlės, tai tuoj dar ir vyrai sugalvos moterims gėlių nebedovanoti:
„Mokytoja vaikui yra labai svarbu ir, aš manau, kad net privalo.“
„Nešdavo tikrai ne tik gėles. Statulėlę angeliuko, šokoladą. Tai nebuvo taip vertinga, tai buvo kaip dėmesys parodytas mokytojai.“
„Dabar yra visokių alternatyvų. Muilo gėlės. Kas ką nori, tas tą neša. O čia vis tiek, nu gamtinės atliekos, ne plastmasė.“
Jei Vilniuje kardelis kainuoja 2 eurus, tai Marijampolės turguje toks pats jo žiedas kainuoja 1,50. Pernai kardeliai kainavo pigiau.
„Kiek 20, 30 centų nuo vieno? – 30 gal sakyčiau. 30. Tiesiog pabrangę. Mes brangiau perkam, automatiškai ir brangiau parduoti tenka“, – kalba pardavėja Kristina.
Pardavėjos sako, kad marijampoliečiai kainų skirtumą junta ir gėlėms pinigų nešvaisto.
„Po vieną perka. – Mažiau perka? – Taip, taip“, – sako Kristina.
Nešini pundais kardelių pernai vaikai ir jų tėvai žingsniavo į rugsėjo pirmosios šventę Klaipėdos licėjuje. Bet šiemet licėjaus mokytojai gėlių negaus. Mokiniai vietoj gėlių į rugsėjo pirmąją nešis įvairius maisto produktus.
„Mokytojos idėja pasidalinome visoje bendruomenėje. Tiek su pedagogais, tiek su mokinių tėvelių iniciatyvine grupe ir tikrai gavome visišką tam pritarimą. Taip ir gimė akcija. Iškeisk gėlės žiedą į paramą skurstantiems, dovanojant tą paramą „Maisto bankui“, – pasakoja Klaipėdos licėjaus direktorė Regina Kontautienė.
Mokytojai, pasak Klaipėdos licėjaus direktorės, sužinoję, kad šiemet liks be gėlių – nenuliūdo. Mat kad ir kaip pedagogus džiugintų vaikų dovanoti žiedai, neretai tenka sukti galvą, kur tą glėbį gėlių ne tik pamerkti, bet.
„Tenka galvoti, kur padovanoti. Kaimynams, galbūt į kapus nunešti netgi“, – sako R. Kontautienė.
O ypač tokia Klaipėdos licėjaus iniciatyva džiaugiasi „Maisto bankas“, kuris dabar turi daugiau darbo negu įprastai. Mat prieš rugsėjo pirmąją, kai sunkiai galą su galu suduriančioms šeimoms vaikus reikia ne tik išmaitinti, bet ir suruošti į mokyklą, prašančių paramos maistu padaugėja.
„Didžiuojamės, kad yra tokia mokytojų karta, kad yra tokie mokytojai, nes tai yra puikus pavyzdys ir mokiniams. Gėlė nuvys, bet geras darbas padarytas atnešant maistą ir po to perduodant tą maistą nepasiturinčiųjų maitinimui, na jis liks amžinai. Tai aš labai džiaugiuosi, kad žmonės pasirenka amžinybę vietoj laikinumo“, – kalba „Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius.
Įpirkti ir įteikti gėlės žiedą mokytojai gali ne visi Lietuvos vaikai. Vaikų pieštos gėlės mokytojams pražysta ant grindinio Raseiniuose. Akciją „Puokštė, kuri nenuvys“ nusprendė įgyvendinti maltiečiai ir tokiu būdu palengvinti sunkumus patiriantiems vaikams rugsėjo pirmosios šventę- kad vaikai į ją žengtų drąsiau, jaustųsi pasiruošę.
„Ypatingai pradinukams puokštė yra labai svarbus dalykas. Tai tokiu būdu išsprendėm tą tokią gal nelabai smagią situaciją, kai šeimos dėl finansinio nepritekliaus yra tikrai sudėtinga tas gėlių puokštes nupirkti“, – kalba Maltiečių vaikų jaunimo programos vadovas Gražvydas Pavalkis.
Maltiečių vaikų dienos centrus visoje Lietuvoje lanko apie 350 vaikų. Beveik pusė jų patiria sunkumus.