Teisėsauga ir medikai dėl šio įvykio atsakomybės kratosi, neva įvyko nesusikalbėjimas ir nebuvo iki galo aišku, ar vyro gyvybei iš tikrųjų gresia pavojus.
Vienam vilniečiui pirmoji NATO viršūnių susitikimo diena pakeliui į ligoninę baigėsi mirtimi. Naujienų portalui „15min“ susisiekus su vyro giminaite paaiškėjo visiškai kita istorijos pusė, kurios tiek teisėsauga, tiek greitoji medicinos pagalba iki šiol nepasakojo.
Viskas prasidėjo jaunam vyrui dar būnant namuose Karoliniškėse. Kaip žiniasklaidai pasakoja vyro giminaitė, jam neseniai buvo daryta žandikaulio operacija, jis buvo sukabintas kabėmis ir vyras tik prieš kelias dienas buvo paleistas iš ligoninės. Dėl ypač prastos sveikatos namiškiai jam kvietė greitąją pagalbą.
Dispečeriui papasakojo apie vyro sveikatos būklę, kokiomis ligomis jis anksčiau sirgo ir kad netgi buvo patyręs insultą. Dispečeris neva tik pasiteiravo, ar patys namiškiai jį gali atvežti į ligoninę Lazdynuose.
Nuo Karoliniškių mikrorajono, kur buvo vyro namai iki Lazdynų ligoninės įprastą dieną apie 10–15 minučių kelio automobiliu, tačiau tuo metu mieste vyko NATO viršūnių susitikimas, judėjimą ribojo ir eismą reguliavo pareigūnai.
Su žiniasklaida bendravusi moteris aiškina, kad su sūnumi į ligoninę automobiliu važiavusi motina su ja susisiekė ir pranešė, kad mašina spūstyje stovi ilgiau nei dvi valandas. Pasakojo, kad eismą reguliuojantiems pareigūnams pranešė, kad sūnui reikia nedelsiant į ligoninę, tačiau jie mašinos nepraleido, o nurodė važiuoti aplinkkeliu.
„Kol kas turime tik pirminę informaciją iš pačio pareigūno, kiek jis atsimena. Taip, pasak pareigūno, privažiavo moteris, paprašė praleisti į ligoninę, nes veža vyrą. Tiesiog turėjo važiuoti kortežas, tai buvo jai pasiūlyta važiuoti aplinkkeliu. Tai moteris nuvažiavo aplinkkeliu“, – teigia policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Policija aiškina, kad pareigūnai nesuprato, kad automobiliu į ligoninę vežamam vyrui kilo grėsmė gyvybei.
„Čia įvyko kažkoks nesusikalbėjimas, nes jeigu pareigūnas būtų žinojęs, kad čia kyla reali grėsmė žmogaus gyvybei arba sveikatai, tai būtų pasielgęs kitaip, šį klausimą būtų išsprendęs kitaip“, – sako R. Matonis.
Taip pat, pasak policijos, moteris jiems paaiškino, kad sūnų veža į ligoninę pati, nes greitoji į jų namus nevažiavo. Greitoji medicinos pagalba šių aplinkybių nekomentuoja.
„Žinokit, nieko komentuoti negaliu, nes nei paties vyriškio neturime jo telefono, kad skambino, nei kažką tokio. Negalim nieko komentuoti. <...> Tam, kad žinotume, ar skambino ar, kažką tai, turėtume žinoti iš kokio telefono skambino, kas skambino ir taip toliau. Žinot, kalbėti galima daug“, – sako Vilniaus greitosios medicinos pagalbos tarnybos direktorius Tadeušas Rodz.
Pakeliui į ligoninę vyras, pasak artimos šeimos giminaitės, paprašė sustoti kelkraštyje ir jį išleisti. Esą jis jautėsi taip blogai, kad norėjo likusį kelią įveikti pėsčiomis, tikėjosi greičiau sulaukti medikų pagalbos.
O atvykusi į priėmimą moteris sūnaus ten nesurado, jai buvo paaiškinta, kad toks vyras čia nepasirodė. Vyro motina pradėjo jo ieškoti eidama takeliu, kuris driekiasi iki pat ligoninės priėmimo.
Ten ir rado savo sūnų, sukniubusį ant žemės ir mirusį.
„Iškvietimą gavom, atvykom ir radom susmukusį, sėdintį negyvą vyriškį, kuriam laikas teikti pagalbą buvo praėjęs, jis buvo sustingęs, su lavondėmėmis“, – sako T. Rodz.
Kyla klausimas, ar nebūtų pakeliui į ligoninę skubėjęs vyras dar likęs gyvas, jei būtų iškart iš namų vežamas greitosios automobiliu.
„Pagalbos automobilis yra mažesnė rizika, mažiau rizikos kelia ir patiems pareigūnams, turi specialius garso ir šviesos švyturėlius ir tikrai važiuoti su greitosios pagalbos automobiliu būtų buvę paprasčiau pravažiuoti tas užkardas“, – teigia R. Matonis.
Policija savo atsakomybės neprisiima, esą elgėsi pagal tuometines aplinkybes. Savo kaltės nemato ir greitoji medicinos pagalba, tačiau esą dėl šio įvykio, per kurį mirė 41 metų vyras, pradės vidinį auditą.
Policija teisinasi, kad buvo ne vienas atvejis, kai ne tik greitosios medikai buvo praleisti pareigūnų, bet ir patys pareigūnai vežė į ligoninę sunegalavusius vilniečius. Esą patiems žmonėms leisti važiuoti tais keliais, kuriais juda kortežas – per daug pavojinga.
„Jeigu važiuoja kortežas ir jo kelyje pasimaišo automobilis, kurio neturėtų būti, tai yra įvairių situacijų. Gali nustumti nuo kelio, taranuoti automobilį. Ir tai yra gerokai didesnė grėsmė tiems žmonėms“, – sako policijos departamento atstovas.
Policija dėl ligoninės taip ir nepasiekusio vyro mirties pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.