Energetikos ministerijos darbuotojai prieš didžiąsias metų šventes pernai buvo palepinti piniginėmis priemokomis ir vienkartinėmis išmokomis. ,,Sodros“ duomenimis, kuri pateikė ministerijų atlyginimų vidurkius popieriuje, dosniausios buvo Energetikos, taip pat Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
Štai paskaičiavus Energetikos ministerijos pernykštį atlyginimų vidurkį į rankas, matyti, kad spalį jis siekė apie 1250 eurų. O štai jau po mėnesio – lapkritį algų vidurkis padidėjo dvigubai iki maždaug 2500 eurų į rankas. Ministerija tikina, kad dėl darbuotojų trūkumo ir darbo krūvio jiems buvo padidintos algos, išmokėtos priemokos.
„Įvertinus būtent tuos darbo krūvius buvo nuspręsta skirti priemokas ir vienkartines išmokas. Vienos ministerijos pasirenka tokį būdą, kad jos tiesiog tolygiai išskirsto tas priemokas visus metus kas mėnesį, mūsų apsisprendimu mes laukėme metų pabaigos, kad įvertintume rezultatus“, – sako ministerijos kancleris Ramūnas Dilba.
Tiesa, Energetikos ministerija sutaupė ir į valstybės biudžetą grąžino apie 200 tūkstančių eurų.
Toliau antroje vietoje pagal metų pabaigoje padidėjusius atlyginimų vidurkius rikiuojasi tame pačiame pastate įsikūrusi Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Jos darbuotojų atlyginimų vidurkis tą patį lapkritį siekė kiek daugiau kaip 2200 eurų į rankas, kone tūkstančių euru daugiau nei spalį. Ministerija aiškina, kad valstybės tarnautojai ir darbuotojai gavo priemokas už papildomas užduotis ir didesnį nei įprastai darbo krūvį.
Ministro pirmininko patarėjas Skirmantas Malinauskas tvirtina, kad šios po vienu stogu esančios ministerijos išsiskiria nuolatiniu darbuotojų trūkumu.
„Tai yra ypatingos ministerijos tuo, kad iš tikrųjų privatus sektorius pakankamai greitai ir pakankamai efektyviai nusiurbia darbuotojus, konkuruoja. Tai yra sfera, kur darbuotojai yra paklausūs. Tai aš suprantu, kad išėjus nemažai daliai darbuotojų realiai reikėjo spręsti dvi problemas – kaip išsaugoti likusius. Tai per finansinius mechanizmus tą galima padaryti. Antras dalykas, kaip premijuoti už papildomą darbo krūvį“, – pasakoja premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas.
Nemenkas algų vidurkių šuolis pernai metų pabaigoje užfiksuotas ir Aurelijaus Verygos vadovaujamoje Sveikatos apsaugos ministerijoje. Čia lapkritį atlyginimų vidurkis siekė kiek daugiau kaip 2000 eurų, o spalį jis buvo maždaug 1300 eurų į rankas. Verygos ministerija skaičiuoja pernai paskatinusi iki 20 darbuotojų, kurie prisidėjo prie reikšmingų Sveikatos apsaugos ministerijos vykdytų projektų.
„Darbuotojai įvertinti labai gerai, dėl ko numatytas didesnis pareiginės algos koeficientas. O kitiems darbuotojams, kurie dirba pagal kitą darbo santykių reguliavimą, buvo skirtos finansinės išmokos už ypatingų, skubių darbų atlikimą ministerijos veiklai“, – kalbėjo ministro patarėja Vilma Srogė.
Ketvirtoje vietoje atsidūrė Lino Kukuraičio vadovaujama Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Čia praėjusių metų pabaigoje algų vidurkis taip pat kopė į viršų. Lapkritį ministerijos darbuotojų atlyginimų vidurkis į rankas siekė beveik 1780 eurų, o spalį vidurkis tesiekė kiek daugiau nei 1300 eurų į rankas.
„Vyko struktūrinė pertvarka, buvo atsisakyta dalies personalo, buvo sutaupyta darbo užmokesčio fondo. Su ta sąlyga buvo nuspręsta padidinti algas ir skirti išmokas kai kuriems darbuotojams, kurie nuveikė kažką ypatingo ir pasižymėjo tarnyboje“, – sako kancleris Karolis Vaitkevičius.
Valstybės kontrolė įsitikinusi, kad tokios priemokos metų pabaigoje rodo vieną dalyką: biudžetinės įstaigos, ministerijos nesugeba iš anksto efektyviai susiplanuoti biudžeto. Tuomet atlikus pinigų jas ištinka vadinamoji „gruodžio karštinė“ – kai paskubomis ieškoma, kur išleisti nepanaudotus pinigus ir dažnu atveju priimami ne visuomet racionalūs sprendimai. Pasak Valdymo audito departamento direktorės, tokia „gruodžio karštinė“ biudžetinėms įstaigoms būdinga kasmet.
„Kai turime nemenką biudžeto dalį nepanaudotą, tada atsiranda skuba, bėgimas ir, aišku, tai lemia ir klaidas. Ne visada yra priimami racionalūs, ekonomiškai naudingi sprendimai“, – pasakoja departamento direktorė Jurgita Grebenkovienė.
Paskutiniais praėjusių metų mėnesiais keliais šimtais eurų algos didėjo Aplinkos, Kultūros ir Susisiekimo ministerijose. O štai Finansų, Krašto apsaugos ministerijose bei Vyriausybės kanceliarijoje darbo užmokestis laukiant žiemos švenčių beveik nesikeitė.