Plačiau šia situacija domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
Akiratyje – dirbantieji individualiai
Pirmiausia, valdantieji žada atidžiai pasižiūrėti į visus dirbančius su individualia veikla, nes yra tokių, kurie besiversdami savarankiškai uždirba neva kosminius pinigus tiesiai sau į kišenes, o valstybei sumoka ašaras.
„Tai yra ne kairės ar dešinės politikos klausimas, o elementarus mokesčių higienos reikalas, kad tie, kas uždirba didesnes pajamas, mokėtų didesnius mokesčius.
Antstoliai, notarai, advokatai – jie uždirba milžiniškas sumas per metus. Ne tik pajamos, o kalbu apie pelną, o tos milžiniškos sumos apmokestinamos reikšmingai mažiau, nei sumoka mokytojas, gydytojas ar policininkas, ir tokia tvarka yra neteisinga“, – įsitikinęs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.
Šią mintį palaiko ir prezidentas Gitanas Nausėda, kuris siūlo asmenis, gaunančius virš 35 tūkstančių eurų pajamų, apmokestinti didesniu – 20-ies procentų – gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu.
„Aš labai nenorėčiau, kad prezidentas su tokiais savo sprendimais išvytų į šešėlį arba verstų žmones sukčiauti ir apgaudinėti valstybę. Turi būti ne į didėjimą, o į mažėjimo pusę“, – teigė politikė, renginių vedėja Donalda Meiželytė.
Savarankiškai dirbanti politikė ir renginių vedėja D. Meiželytė pasipiktinusi valdančiųjų ir prezidento planais. Nesupranta, kokie dar didesni mokesčiai galėtų būti, kai žmonės ir taip nustekenti pandemijos.
„Žmonės dabar ant tiek nususinti. Tie, kurie nedirbo, stovėjo prastovose, jie ir nedirbo. O dabar grūmoti, kad jūs dabar grįšite į darbus ir mes dabar padidinsime GPM penkiais procentais, tai čia beprotystė, taip negalima daryti. O prezidentą reikėtų išjungti, jeigu pradeda kalbėti apie mokesčių didinimą“, – pasipiktinusi D. Meiželytė.
Ekonomistas: mokesčiai turi kilti
Įdomu ir tai, kad planuojamas sprendimus apie mokesčių kėlimą palaiko ir dalis opozicijos, pasisakančios už dar platesnį mokesčių bazės didinimą.
„Dalis žmonių trečdalį pajamų gauna nemokėdami jokių mokesčių, nes tai – ne darbo santykiai. Individualistai, įvairių laisvųjų profesijų žmonės – jie sumoka žymiai mažiau už kitus ir va čia yra skylės“, – teigė Seimo narys Algirdas Sysas.
„Tai tie pinigai, viskas, kas uždirbama, naudojama tai veiklai. Tikrai tuomet nereikėtų už tai bausti žmonių, kad jie patys sau susikuria darbo vietą ir kartais sukuria ir kitam“, – įsitikinusi D. Meiželytė.
Paėmusi į rankas mokesčių pertvarkos dalgį valdžia laikui bėgant žada prašienauti ir iškastinio kuro lengvatas, paliesiančias ūkininkus, ir PVM lengvatos šildymui gavėjus. Daugiau teks mokėti ir už automobilių taršą.
„Konservatoriai yra pažadėję didinti valstybės pajamas ir ten yra toks tikslas (padidinti – red. past.) iki 35 procentų BVP, kada mes dabar surenkam maždaug apie 30 procentų, tai link to turime judėti. Ir tai reiškia, kad tos lengvatos vis tik tai turi būti pertvarkomos, kad valstybės pajamos padidėtų. Reiškia, kad kažkas turi sumokėti daugiau. Tai vis tik ta linkme ir reiktų eiti“, – tikino ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Romas Lazutka.
Socialinių mokslų daktaras R. Lazutka ragina susitaikyti su realybe – mokesčiai turi kilti ir būti visiems vienodi. Kito kelio tiesiog nėra.
„Pajamų nelygybė tarp savarankiškai dirbančių yra didžiulė, kai kurie daro verslus, bet įregistravę kaip savarankišką veiklą, ir jų pajamos yra labai didelės. Tai reiškia, kad tiesiog reikėtų artinti prie apmokestinamo darbo pajamų“, – kalbėjo ekonomistas.
Visą reportažą ir daugiau detalių apie mokesčius išgirskite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: