Plačiau apie šią situaciją domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
Didžiausia problema – nėra vieningų dokumentų
Prekybos tinklo „Norfa“ savininkas Dainius Dundulis po paleistos galimybių paso tvarkos skėsčioja rankomis. Parduotuves užplūdo žmonės su dar nematytais galimybių pasais ir net galimais falsifikatais.
„Mačiau sąrašą dokumentų, kuriuos mes turime tikrinti, tai man atrodo, jei neklystu, yra 12 įvairių tipų dokumentų. O kaip jie atrodo, tai aš pats gyvenime kai kurių nesu matęs. Galima iš tikrųjų parodyti kokį tik nori dokumentą ir sakyti, kad čia yra koks nors skiepijimosi pažymėjimas“, – teigė D. Dundulis.
Valdžia, liepusi į didesnes nei 1500 tūkstančio kvadratininių metrų parduotuves įleisti tik galimybių pasą turinčius asmenis, nepasakė, kaip reikės juos visus patikrinti.
„Didžiausia problema yra ta, kad nėra vieningų dokumentų. Jeigu būtų barkodiniai dokumentai, tai tada jokių problemų – įrengei vartelius, kaip lipant į lėktuvą. O jeigu dokumentai neturi kodų, tai kaip juos padarysi?“, – sakė D. Dundulis.
Prekybininkams sprendimas į didesnes parduotuves įleisti tik su galimybių pasais, o į mažesnes – be, atrodo nelogiškas.
„Paprastai būna taip, kad kuo didesnė parduotuvė, tuo pirkėjų tankis būna retesnis, nesvarbu, kad joje žmonių būna daugiau, bet jie to ploto aplink save turiu daugiau“, – tikino „Norfa“ tinklo vadovas.
Problema – chaotiški valdžios sprendimai
Naujienų portalų tv.3.lt aktualijų žurnalistė Monika Kasnikovskytė šiandien įsigaliojusiose prekybos taisyklėse su galimybių pasais įžvelgia skubotus valdžios sprendimus.
„Gana chaotiškas procesas buvo. Turint omeny, kad valdžia kelis kartus persigalvojo, kas bus leidžiama, kas bus draudžiama, kokius testus atlikti ir taip toliau, tai turbūt visuomenei blogiausia yra tai, kad išėjo į viešumą žinutės, kurios neturėjo išeiti. Žmonės buvo išgąsdinti. Pavyzdžiui, buvo pranešta, kad be galimybių paso nebus galima naudotis viešuoju transportu, kažkaip pasklido žinutė, kad galbūt nebus teikiamos paslaugos sveikatos priežiūros įstaigose“, – sakė M. Kasnikovskytė.
Vienintelė pateisinama priežastis – didesnės visuomenės dalies atvedimas prie skiepų kabinetų.
„Tiesa, teko bendrauti su savivaldybėmis, kurių iki šiol blogiausi skiepijimosi rodikliai, ir jie sako, kad mes matome teigiamą efektą. Bet jeigu tai reiškia, kad nuo 45 iki 50 procentų savivaldybės gyventojų pasiskiepijo, tai turbūt nėra pakankama, nes tai tik pusė gyventojų, o ką su kita puse daryti?“, – aiškino M. Kasnikovskytė.
Chirurgas atsisako turėti galimybių pasą
Tačiau jokiais galimybių pasais ir privilegijomis kai kurių nesuviliosi. Marijampolės ligoninės chirurgas Gediminas Akelaitis parduotuvėms taria viso gero neribotam laikui.
„Studijų laikais aš jau kavines aplankiau, aludes, visa kita. Jau čia man nebeaktualu, o jei reikės, tai aš balių namuose pasidarysiu. Netoli Lenkija, yra turgai, nuvažiuosim į Kalvarijos turgų ir apsipirksim“, – tikino medikas G. Akelaitis.
Gydytojui turėti galimybių pasą prieštarauja įsitikinimai ir nenoras atkišti petį COVID-19 vakcinai.
„Kaip suprasti? Aš išsiimu galimybių pasą ir vaikščiodamas visiems kaišioju? Kas turi teisę žinoti apie mano sveikatą, kai neturi bendro supratimo apie sveikatos apsaugą ir apie mediciną? Tai yra savo duomenų atskleidimas, tai aš jo net nesiruošiu imti“, – sakė chirurgas.
Tačiau yra ir labai laimingų pirkėjų. Vaikščioti parduotuvėje, kurioje vien imunitetą turintys piliečiai, yra labai maloni, o svarbiausia – saugi pramoga.
„Man atrodo, kad jeigu žmonės kvaili, tai tegul nesiskiepija, čia jų reikalas. Pažiūrėkite statistiką – kasdien miršta po 10 žmonių, o iš jų tik 1-2 paskiepyti, visi kiti – ne“, – sakė laidos „Karštai su tv3.lt“ pakalbintas galimybių pasą turintis pirkėjas Albinas.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją ir platformoje TV3 Play!
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Saunuolis gydytojas!