Aliksijevič keistą situaciją vadina „Lukašenkos stiliaus istorija“, o pats Lukašenka toliau dorojasi ir su laisvos žiniasklaidos liekanomis šalyje – šiandien režimas atlieka kratas pas beveik dvi dešimtis žurnalistų.
Nobelio premijos laureatė, baltarusių rašytoja S. Aleksijevič, pernai prisijungusi prie šalies opozicijos, iš karto sulaukė Lukašenkos kontroliuojamos teisėsaugos dėmesio. Moteris tuomet žurnalistai klausė, ar neketina trauktis iš šalies.
„Nenoriu, bet žinote, kokias pas mus taiko priemones…“
Vėliau Aleksijevič jau sulaukė ir režimo pareigūnų kvietimų pabendrauti, ir galiausiai buvo priversta palikti Baltarusią. Bet prieš porą mėnesių Minske rėžimas, priverstinai nutupdęs „Ryanair“ lėktuvą, parodė, kad Lukašenka su opozicija pasiryžęs dorotis ir užsienyje.
„Kai atėjau paduoti savo daiktus, mačiau, kad jie keliauja juosta į atskirą apžiūrą. Tai kažkokia nesuprantama istorija, nes kai atėjo mano eilė apžiūrai, jie atidarė mano nedidelį lagaminą, o ten susipainioję adapteriai ir laidai. Staiga jis meta lagaminą ir sako, kad reikia kviesti policiją. Tikiuosi, kad tai buvo tik kvaila situacija…“
Į renginį Vroclave šią savaitę skridusi S. Aleksijevič susidūrė su, kaip pati sako, „Lukašenkos scenarijaus istorija“. Nobelio premijos laureatė buvo sulaikyta Berlyno oro uoste dėl įtarimų, kad jos bagaže yra bomba, nors jame buvo tik krūva įkroviklių ir laidų.
„Klausiu, ko jūs ten ieškote? O ji sako: pas jus ten bomba. Sakau, kad nesu panaši į kažkokį teroristą. Bet gimtinėje mane turbūt laiko teroristu, nes mes visi, kas ne su valdžia, teroristai“, – pasakoja ji.
S. Aleksijevič į lėktuvą pavėlavo, tad į Vroclavą keliavo automobiliu. Ar neeilinė situacija susijusi su Baltarusijos režimu, nežinia, bet pačioje Baltarusijoje būtent šią savaitę vyksta didelio mąsto susidorojimai su laisvos žiniasklaidos, nevyriausybininkų ir žmogaus teisių gynėjų organizacijų likučiais.
Vien trečiadienį Lukašenkos pakalikai atliko apie pusšimtį kratų ir sulaikė daugiau kaip 10 žmonių. Šiandien pratęsė kratas pas dar beveik dvi dešimtis žurnalistų ir organizacijų. Lukašenka dorojasi su žmogaus teisių gynėjais „Viasna“, žurnalistais iš „Belsat“, regioniniais laikraščiais ir interneto portalų redakcijomis.
Gelbėdamasis nuo represijų, visai neseniai iš Baltarusijos į Lietuvą per sieną pabėgo ir režimui neįtikęs aktorius, dramaturgas Ilja Jasinskas.
„Labai aktyviai pradėjome veikti prieš tas vadinamas Vakarų žiniasklaidos priemones, kurios čia mums demokratiją dovanojo, o išties piršo. Ne demokratiją, o terorą“, – sako neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandr Lukašenko.