• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusios savaitės pabaigoje po Europos Vadovų Tarybos posėdžio prezidentas Gitanas Nausėda džiaugėsi ir tikino, kad priimtas susitarimas dėl energijos kainų mažinimo yra Lietuvos ir visos Europos pergalė. 

Praėjusios savaitės pabaigoje po Europos Vadovų Tarybos posėdžio prezidentas Gitanas Nausėda džiaugėsi ir tikino, kad priimtas susitarimas dėl energijos kainų mažinimo yra Lietuvos ir visos Europos pergalė. 

REKLAMA

TV3 žinių „Dienos komentare“ politologas Linas Kojala aiškino, kad tai nėra galutinis sprendimas. Jį priims Europos Sąjungos energetikos ministrai, o vadovai kol kas parodė tik kryptį.

Penktadienį prezidentas Gitanas Nausėda džiaugėsi, kad Europos Vadovų Taryboje (EVT) sutarė Lietuvai priimtiną sprendimą. Kaip jūs manote, kiek iš tiesų jis yra palankus?

Svarbu, kad buvo pajudėta į priekį ir pasiektas tam tikras konsensusas. Nors detalių nežinome, bet akivaizdu, kad Europos Sąjungos lyderiai sutinka, jog tais atvejais, kai dujų kainos pasieks labai aukštas ribas, reikės imtis priemonių ir tos priemonės galėtų būti lubų įvedimas.

Bet kas tai yra praktiškai, kaip tai veiktų, kokios aplinkybės turėtų susiklostyti, kad būtų priimti tokie sprendimai, mes paprasčiausiai nežinome ir akivaizdu, kad lyderiai sprendimo teisę perdavė energetikos ministrams bei Europos Komisijai.

REKLAMA
REKLAMA

Ar mes žinome, kaip greitai tie sprendimai galėtų būti priimti?

Pirmiausia, aš manau, kad šį klausimą turės susėsti ir aptarti energetikos ministrai. Taip, vadovai parodė kryptį sakydami, kad išskirtiniais atvejais gali būti imamasi sprendimų, kurie apribotų kainas. Bet kada, kokiomis aplinkybėmis – mes atsakymų vis dar neturime.

REKLAMA

Politinis sutarimas dėl to vadovų lygmeniu nebuvo pasiektas, tad proveržis yra todėl, kad Vokietija nebeblokuoja tokios krypties bendrai, nes iš pradžių atrodė, kad tai tikrai galėtų būti ir veto klausimas, bet kaip tai veiks praktiškai, mes nežinome.

Juo labiau, mes nežinome, kaip tai galėtų atrodyti realybėje, nes panašių atvejų, panašių taikymo procedūrų mes neturime.

Kada tai taps realybe?

Visi su labai dideliu nerimu žvelgia ne tik į šią, bet ypač į kitą žiemą, nes šiai žiemai Europos Sąjunga yra neblogai pasiruošusi. Rezervai yra sukaupti, dujų įsigyta iš anksto tam, kad būtų galima manyti, jog ši žiema bus kaip nors pragyventa. Ypač jei oras bus neblogas, bet kas bus kitą žiemą – čia yra didžiosios problemos.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia, kad tie didieji sprendimai būtų priimti iki kitos žiemos, nes tik tokiu atveju Europos Sąjunga galės būti bent šiek tiek geriau pasirengusi atremti tuos iššūkius, kurie bus susiję su tuo, kad iš Rusijos dujų mes tikėtis neturėtume, o patys pirkti kaip Europos Sąjunga nenorėsime.

Ar mes pajusime tą gėrį jau šią žiemą?

Aš manau, kad taip, nes, kaip ir kalbėta Europos Sąjungoje, ji yra geriau pasiruošusi. Kita vertus, rinkoje spaudimas jau yra šiek tiek sumažėjęs, nors matome, kad palyginti su ankstesniais metais, kainos yra didelės, bet jos nebėra toje piko aukštumoje, kokioje buvo visai neseniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai bus tol, kol mes būsime vieningi. Aš manau, kad sprendimus gebanti priimti Europos Sąjunga yra pats efektyviausias būdas kiek įmanoma labiau suvaldyti šitas geopolitines grėsmes ir rinką, kurioje yra taip pat labai daug įtampos, nes visos šalims akivaizdu, jog energetikos rizikos yra išaugusios. Vadinasi, Europos Sąjunga, norėdama įsigyti dujas, turi konkuruoti su daugybe kitų pasaulio regionų. 

Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

Ka siulo------KOMUNISTO anukas?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų