Klaipėdoje įsibėgėja skiepijimas. Vakcinos nuo COVID-19 pirmąsias dozes gauna senjorai, kuriems yra sukakę 80 metų.
„Mes susidūrėm su tuo, kad pirmadienį nenorėjo skiepytis, antradienį iš ryto išgirdo, kad kaimynas eina skiepytis ir pas mus labas rytas nuo 10. Irgi nori skiepytis. Virš 2000 mūsų poliklinikoje prisirašę. Mes skiepijame 80-ečius jau antrą dieną. Pirmadienį mes paskiepijome 82“, – sako poliklinikos laboratorijos vedėja Jadvyga Kateivienė.
Skiepijami ne tik senjorai. Pirmąsias vakcinas dalyje savivaldybių jau gauna ir mokytojai. Tiesa, kol kas ne visi. Didžiausias prioritetas skiriamas tik ikimokykliniam ir pradiniam ugdymui.
„Skiepijam socialinius darbuotojus, antradienį, trečiadienį mokyklinių įstaigų darbuotojus skiepysim pirmąja doze. Pas mus gal įstaigų mažiau, sveikatos priežiūros įstaigų, mažiau socialinių darbuotojų, kurie skiepijasi. Tiesiog tas ratas greičiau sukasi ir tie gyventojai buvo pradėti greičiau skiepyti“, – teigia Molėtų rajono meras Saulius Jauneika.
Daugėja imunitetą prieš COVID-19 turinčių medikų. Ligoninėse, kurios gydo COVID-19 pacientus, 16 proc. personalo vakcinuoti po 2 kartus. Beveik pusė – 44 proc. gavo po pirmąją dozę. Jei prie paskiepytųjų pridėtumėme dar ir tuos, pas kuriuos rasta antikūnų, anksčiau persirgusius, iš viso 4 penktadaliai ligoninių darbuotojų arba jau turi, arba šiuo metu jiems formuojasi imunitetas.
„Šioje grupėje yra 18 proc., kurie buvo persirgę, nes jie turi natūraliai susiformavusį imunitetą. Ir atliekant jiems tyrimus kas kelis mėnesius, kai jiems tas imunitetas susilpnės, jie bus paskiepyti vakcina nuo COVID-19“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Lukas Galkus.
Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Vaitkus sako, kad jie turi 70 proc. darbuotojų, kurie yra pasiskiepiję ar persirgę ir jau turi imunitetą.
„Tai imunitetas grupinis, kolektyvinis ligoninėje šiandien siekia 80 pacientų ir daugiau. Džiaugiamės, nes mes nesergame, nepernešime infekcijos pacientams, atitinkamai darbas visai kitoks, ženkliai labiau atsipalaidavę“, – kalba jis.
Turinčių imunitetą daugėja ir globos įstaigose. Po vieną vakciną gavo 41 žmogus, po dvi – 4 proc. darbuotojų. Persirgo beveik trečdalis darbuotojų. Iš viso trys ketvirtadaliai personalo turi arba jiems formuojasi imunitetas.
Situacijai gerėjant, ligoninės didina planinių paslaugų, operacijų apimtis, o Panevėžyje gydytojai jau sudarė pacientų priėmimo eilę.
„Atidarėm 30 lovų skyrių, vidaus ligų skyrių, kad gydytume žmonės su įvairia patologija, kurie serga vidaus ligomis ir skrandžio, ir plaučių, ir visų kitų. Atsidaro ir dienos chirurgijos skyrius, planuojamos operacijos. Akių ligos, akių buvo sustoję visos operacijos, atnaujinamos. Atnaujinam veido, nosies, gerklės operacijas“, – sako M. Vaitkus.
Tuo, kad gali grįžti į normalų gyvenimą, džiaugiasi ir Šiaulių ligoninės vadovas Remigijus Mažeika.
„Planas ir yra padaryti taip, kad tos ligoninės, kurios turi nedaug pacientų, būtų švarios ir pacientai galėtų gydytis visas kitas ligas, šiuo metu mes turime vieną, Pakruojo ligoninę“, – priduria jis.
Lietuvoje tik pirmą vakcinos dozę gavo beveik 50 tūkstančių gyventojų, daugiau 23 tūkstančiai vakcinuoti 2 kartus. Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijomis duomenimis, imunitetą turi 223 tūkstančiai arba 1 iš 12 gyventojų. Tiesa, šis skaičius, spėjama, yra kelis kartus didesnis, nes dalis žmonių persirgo besimptome COVID-19 forma.