Šią savaitę ūkininkai grasina didžiuliais protestais Vilniuje. Jie reikalauja derybų, kurias žemės ūkio ministerija žada tik penktadienį ir siekia, kad ūkininkams tektų 40 proc. dalis nuo pieno produktų kainos parduotuvėse.
Netoli Stakliškių ūkininkaujantis Aivaras Jonutis trečią savaitę Kauno gyventojams dalija savo ūkyje primelžtą keturių procentų riebumo pieną. Prekybininkus ir perdirbėjus kaltindamas godumu, ūkininkas žada pieną dalinti tol, kol perdirbėjai negrąžins į buvusį lygį perpus sumažintų pieno supirkimo kainų.
„Būtų gerai grįžti į ūkį, daug darbų susikaupusių, visko darbuotojas vienas negali padaryti. 45 centai už litrą tenkintų mane šiandien“, – kalba A. Jonutis.
O kauniečiai ir toliau mielai pilasi kaimišką pieną į savo atsineštą tarą, nepagailėdami už jį atsilyginti ne tik geru žodžiu, bet ir vienu kitu euru:
„Labai geras pienas, nelyginkim parduotuvės, labai skanus, geras, švarus.“
„Skanus, dariau sūrį, užsivirinau, gėriau, labai skanu.“
„Žulikų, svolačių korporatyviniai susitarimai. Reikia atvirai sakyti.“
„Pasityčiojimas 20 ct mokėti, kai už vandenį mineralinį 1,20 euro moki. Be sąžinės visai.“
Mažeikių rajono ūkininkas Audrius Vanagas rodo Europos Komisijos ir Lietuvos valstybės duomenų agentūros duomenimis pagrįstą grafiką.
„ES vidurkio kreivė kyla iš lėto tendencingai, o Lietuvos amerikietiškais kalneliais. Reikia spręsti ilgalaikę strategiją pieno grandinėje. Negali būti, kad vieną dieną priartėjame prie ES vidurkio, o kitą dieną gauname mažiausiai, susiduriame su gamintojų bankrotais“, – sako A. Vanagas.
Ūkininkai peikia Lietuvos banko paskelbtą maisto kainų tyrimą, kuriame į vieną krūvą sudėjęs visas žemės ūkio šakas, bankas padarė išvadą, kad būtent ūkininkai pernai gavo daugiausiai infliaciją viršijusių pajamų.
Žemdirbiai pasiryžę tęsti protestus ir dalinti gyventojams pieną. Štai rytoj kviečia žmones nemokamo pieno rinktis Vilniuje prie Žemės ūkio ministerijos. Tiesa, ministras protesto pro savo langus nematys, mat šiuo metu yra išvykęs vizito Arabijos šalyse. Ministras penktadienį į ministeriją derybų kviečia ūkininkus, perdirbėjus ir prekybininkus.
„Ministerijos tikslas suvesti prie bendro stalo, kad vyktų diskusija, kad ką, mes turime negerų dalykų, protestų, kainų kritimų ūkininkai išeitų stipresni, su vizija į priekį“, – tikina žemės ūkio ministro patarėjas Daivaras Rybakovas.
Derybose ūkininkai ketina reikalauti sau didesnės dalies pajamų nuo pieno produktų kainų parduotuvėse.
„Kad ūkininkui tenkanti dalis iš pieno produktų būtų 40 proc., perdirbėjui ir pardavėjui po 30 proc., plius valstybės dedamoji“, – aiškina A. Vanagas.
Ministro patarėjas neprieštarauja tokioms pajamų proporcijoms.
„Galbūt 40, 30, 30 skaičiai, kol kas negalim tiksliai pasakyti. Negalima skaičiais manipuliuoti, reikalinga išsami analizė, diskusija su ūkininkais ir perdirbėjais, bet kalba į tai gali linkti, panašu, kad taip“, – kalba D. Rybakovas.
„Ilgalaikėje perspektyvoje, ūkininkai turėtų patys surinkti, perdirbti pieną, kaip Lenkijoje, kitose šalyse. Patys galėtų prekiauti, tokiu atveju būtų didesnės pajamos ūkininkams“, – sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.
Didesnių pieno supirkimo kainų reikalaujančius ūkininkus ministro patarėjas ir Žemės ūkio rūmų pirmininkas ragina kooperuotis ir taip didinti savo derybinę galią prieš pieno supirkėjus.
Na, o Lietuvos bankas papildyti maisto kainų tyrimą praėjusių metų paskutiniojo ketvirčio duomenimis rengiasi kitą mėnesį kartu su naujausia Lietuvos ekonomikos apžvalga.