• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Populiarėjant aktyviam poilsiui gamtoje, per uogavimo ir grybavimo sezoną, nesnaudžia ir erkės. Vien per septynis šių metų mėnesius erkiniu encefalitu Lietuvoje susirgo beveik 150 žmonių, 550 žmonių išgirdo Laimo ligos diagnozę. Du žmonės mirė. Ir nors statistika baugina, grybą miške iš samanų traukia vos vienas kitas pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito. 

Populiarėjant aktyviam poilsiui gamtoje, per uogavimo ir grybavimo sezoną, nesnaudžia ir erkės. Vien per septynis šių metų mėnesius erkiniu encefalitu Lietuvoje susirgo beveik 150 žmonių, 550 žmonių išgirdo Laimo ligos diagnozę. Du žmonės mirė. Ir nors statistika baugina, grybą miške iš samanų traukia vos vienas kitas pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito. 

REKLAMA

Specialistai perspėja ir dėl Laimo ligos –Vilniaus apskrityje ją platina kas penkta tirta erkė. 

„Kad pinigėlių neturiu“, – priežastį, kodėl nesiskiepija nuo erkinio encefalito, įvardija grybautoja Galina. Nors neslepia, erkės ją mėgsta.

„Kad pas mane vienu metu buvo septynios“, – sako ji.

Grybautoja Laima sako, kad yra alergiška, tad skiepo nuo erkinio encefalito taip pat neturi: „Reikia namie labai gerai apsižiūrėti. Nusimaudyti, apsižiūrėti save, ir viskas.“

REKLAMA
REKLAMA

Iš penkių per valandą sutiktų grybautojų du buvo labai užsiėmę, vos spėjo dėti grybus į pintinę. Tačiau trys prisipažino grybaujantys, erkių nebijantys, ir tikrai nepasiskiepiję. 

REKLAMA

„Ne, nesiskiepijau. – O tekę parsinešti? – Taip, ir vaikams buvo… čia apie kaklą, prie galvos… – O jums pačiai? – Ir man pačiai buvo, bet pati ir išsitraukiau“, – teigia grybautoja Nijolė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Medicinos entomologė Vilniuje atliko tyrimą, kuris atskleidė, kad Lietuvoje paplitusios dviejų rūšių erkės: Ixodes ricinus ir pievinės – Dermacentor. Ir jau abi jos grėsmingai artėja prie žmogaus.

REKLAMA
REKLAMA

„Būtent to rinkimo metu mes matėm, kaip arti žmogaus yra erkė. Nes rinkome tose zonose, kur žmonės ilsisi. Arba guli pora, pievelėje už penkių metrų, arba jaunimas kažkokiais žaidimais užsiima. Visą laiką buvo šalia žmogus, jeigu ne žmogus, tai gyvenamasis namas“, – tikina entomologė Milda Žygutienė.

Ir nesvarbu, kaip rodo tyrimas, kad vos vienas procentas erkių turi erkinio encefalito užkratą.

„Tiriant erkes, tas vienas procentas yra labai nedaug, ir, iš tikrųjų, reikia labai didelius darbus atlikti, kad tą virusą aptiktų. Bet niekada žmogus nežino. Ar jam iš to vieno procento, ar iš devyniasdešimt devynių erkė įsisiurbs“, – tęsia specialistė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugumai gyventojų buvo įsisiurbusios erkės

Bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausos duomenimis, dviem trečdaliams gyventojų bent kartą yra įsisegusi erkė. Tokį tyrimą užsakė viena draudimo bendrovė, pastebėjusi, kad daugėja besikreipiančių, nuo erkių nukentėjusių žmonių.

„Šiam periodui stebim daugiau nei po vieną kreipimąsi per dieną, yra pas mus kreipiamasi. Tai per savaitę daugiau kaip dešimt įvykių registruojama. Kas yra turbūt trečdaliu daugiau nei buvo pernai“, – kalba BTA atstovas Ronaldas Grizickas.

REKLAMA

Draudžiasi žmonės nuo erkių platinamų ligų jau kitaip nei ankstesniais metais.

„Seniau rinkdavosi mažesnes sumas šitai rizikai, pavyzdžiui, du 200 eurų šitai rizikai, dabar vertindami tą riziką, kad ji išaugo labai, tai dabar renkasi 500 šimtus, ir 1000 eurų“, – priduria jis. 

Statistika bauginanti – pernai specialistai beveik 700 šimtams žmonių diagnozavo erkinį encefalitą. Beveik 3 tūkst. išgirdo sergantys Laimo liga. Šiemet skaičiai ne ką optimistiškesni: per septynis metų mėnesius jau yra apie 150 erkinio encefalito atvejų, ir apie 550 Laimo ligos atvejų.

REKLAMA

Higienos instituto duomenis, per pirmąjį šių metų pusmetį nuo erkinio encefalito mirė 2 žmonės. Labiausiai rizikuojame užsikrėsti erkių platinamais užkratais birželio–spalio mėnesiais, kai erkės būna aktyviausios. Daugiausiai užsikrėtusių apie Vilnių ir Trakus. 

O Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje darbas verda prie kompiuterių – laborantai tiria, ar erkės užkrėstos erkiniu encefalitu, ar Laimo liga, ar visgi ne. Paaiškėja, kad kas penkta Vilniaus apskrityje tiriama erkė – užkrėsta ir platina Laimo ligą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad žmonės neturėtų moti ranka, o visgi vežtų tirti erkes ar savo kraują išsitraukę erkę. O molekuliniam tyrimui, kaip sako specialistas, tinka ne tik visa erkė, bet ir jos fragmentas.

„Geriausia atvežti iki trijų parų, bet ne striokas, jeigu atvežtų ir vėliau. Mūsų molekuliniais metodais galima ištirti ir gerokai vėliau, ir po savaitės“, – tikina molekulinės biologijos specialistas Robertas Bogdevič.

REKLAMA

Pačiam žmogui labai svarbu, kad erkė arba paimtas kraujas būtų tiriami kuo skubiau. Erkinis encefalitas turi būti nustatomas itin greitai. Erkinis encefalitas – galvos smegenų uždegimas palieka daug liekamųjų reiškinių. Žmogus gali nevaikščioti, sutrikti koordinacija. Gali nevaldyti galūnių. Visiškai pasveikti nuo šios ligos, pasak specialistų, neįmanoma.

REKLAMA

Tad geriausia apsauga – skiepas, o skiepytis nuo erkinio encefalito galima ir dabar, imunitetas susiformuos pavasarį. Tai mokamas skiepas, bet specialistai sako, jis yra pigesnis nei gydymas ir reabilitacija.

Skiepų nuo Laimo ligos nėra, belieka tik patiems keliaujant į gamtą labiau saugotis: rinktis tinkamą aprangą ir purškalus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų