Autobusiuku iš visų Lietuvos ligoninių ir patikrinimo punktų atvežamos COVID 19 atliekos – pirštinės, kaukės, kitos apsaugos priemonės. Pilnos, sandariai uždarytos dėžės dar kartą dezinfekuojamos. Čia kasdien dirbantis Saulius baimės nerimo dėl užkrato neva nejaučia.
„Ne, nebaisu, tiesiog saugomės, turim apsaugines priemones. Viskas tvarkoj, niekas neserga“, – sako operatorius Saulius.
„Aišku, kiekvienam normaliam žmogui turi sukelt nerimą, bet darbas toks, turim daryti – degint, naikinti, nes nieks daugiau nesunaikins be mūsų“, – pasakoja Deginimo įrenginio vadovas Aleksandras Rakickas.
Darbuotojai, kurie priima atliekas, neturi tiesioginio kontakto su dėžėmis. Dėžės yra saugiai, pneumo ranka, padedamos ant judančios juostos ir vėliau patenka į deginimo krosnį, kur sunaikinamos 1200 laipsnių temperatūroje. Per mėnesį yra sunaikinama apie 80 tonų medicininių atliekų, maždaug puse jų sudaro atliekos su COVID užkratu.
„Mūsų galimybės yra daug didesnės, jeigu kiltų antroji COVID’o banga, ar būtų poreikis didesniam kiekiui, tikrai esame pasiruošę sunaikinti didesnį kiekį medicininių atliekų. Tam yra įrengta speciali linija medicininėms atliekoms“, – teigia „Toksika“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas.
Tačiau kol kas nėra sistemos, kaip surinkti ir saugiai pristatyti apsaugos priemones, kurias naudoja gyventojai, kad šios nepatektų į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius.
„Juos turėtų priiminėt tas, kas pardavinėja, šiuo atveju vaistinės. Bet turi būti valstybėje nustatyta sistema, bet gaila, aš apgailestauju, bet jos tokios nėra“, – kalbėjo Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius.
„Toksikos“ vadovas tikina, kad jų įmonė galėtu imtis surinkti medicinines atliekas iš gyventojų, tačiau kiek tai kainuotų, kol kas nėra paskaičiavęs. Didžiausią kaštų dalį sudarytų logistika.
„Reikia pasinaudoti užsienio šalių praktika, šiandiena taip, jeigu būtų pavesta „Toksikai“, tai turbūt būtų apvažiavimas, tam tikrom dienom, tam tikrom valandom ir surinkimas iš gyventojų atliekų“, – sako A. Dirvinskas.
Pasak generalinio direktoriaus kalba apie didėjantį gyventojų ir verslininkų sąmoningumą – kasmet atvežamų į įmonę pavojingų atliekų kiekis didėja, tad tokių atliekų mažiau yra išmetama tiesiog į šiukšlių konteinerius.