Kremliaus valdomos Rusijos žiniasklaidos žvaigždė Dmitrijus Kiseliovas metai iš metų giria Putiną ir teisina jo politiką.
Dmitrijaus Kiseliovo valdomas kanalas RT arba „Russia Today“ – ypač pastaraisiais metais plėtė savo veiklą visame pasaulyje. Kremliaus finansuojamas RT transliuoja ne tik rusų, bet ir anglų, prancūzų, ispanų, arabų ir kitomis kalbomis. Ir Kremliui palankų turinį skleidžia iš būstinių visame pasaulyje, taip pat ir Amerikoje.
Pastarojoje keli žurnalistai net atvirai tiesioginiame eteryje prabilo apie kanalo skleidžiamą melą ar net atsistatydino, kai Rusija pradėjo karą Ukrainoje.
„Negaliu būti dalis tinklo, kurį finansuoja Rusijos vyriausybė, kuris teisina Putino veiksmus. Didžiuojuosi būdama amerikietė ir tikiu, kad reikia skleisti tiesą. Todėl po šios žinių laidos aš atsistatydinu“, – sako buvusi RT vedėja Liz Wahl.
„Tik todėl, kad dirbu čia, nereiškia kad nesu nepriklausoma. Tai, ką padarė Rusija yra neteisinga. Ir aš čia neteisinsiu ir neginsiu karinės agresijos“, – pasakoja buvusi RT žurnalistė Abby Martin.
Mūsų kaimynai Latviai jau nusprendė uždrausti propagandinių RT kanalų retransliavimą savo šalyje. Latvių pėdomis seka ir Lietuva, mat EK išaiškino, kad sankcijų galima imtis ne tik prieš juodajame sąraše esančius asmenis, kaip Dmitrijus Kiseliovas, bet ir prieš jų kontroliuojamas įmones.
„Jos generalinis direktorius yra Dmitrijus Kiseliovas, kuris yra sankcionuojamas ir pagal tos įmonės, organizacijos statutą jis yra iš tiesų vienvaldis vadovas, paskirtas Rusijos prezidento, jis pats skiria pareigūnus, nustato struktūrą, politiką, vadovauja ekonominiams, finansiniams šios organizacijos reikalams. Be jokios abejonės pilnai kontroliuoja šią įstaigą. Ir kadangi jis sankcionuojamas, tai ir tie kanalai, kuriems jis vadovauja – turi būti sankcionuojami“, – teigia užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Lietuvos Radijo ir televizijos komisija sako, kad gavusi URM palaiminimą, jau trečiadienį – artimiausio posėdžio metu Lietuvoje gali uždrausti RT kanalų rodymą.
Lietuvoje RT kanalus transliuoja keli kabeliniai tinklai. Kanalai pasiekia kelias dešimtis tūkstančių žiūrovų.
„Rusija bando per šitą minkštą galią didinti savo įtaką, o sankcijų esmė ir yra tokia, kad sankcijos, tai diplomatinė priemonė pasakyti, kad mes nepriimam to ir negalime tą daryti. Ir kada mes įtraukiam žmogų – propagandistą pagrindinį Dmitrijų Kiseliovą į tuos sąrašus, gavosi keista situacija, kad 2014 m. įtraukėm, bet tik 2019 m. pamatėm, kad pats kanalas irgi turėtų būti įtrauktas“, – kalbėjo Radijo ir televizijos komisijos pirmininkas Mantas Martišius.
EK išaiškinimas, anot URM, signalas ne tik televizijoms, bet ir kitiems verslams.
„Noriu atkreipti dėmesį, kad jie taip pat paisytų tą faktą, kad įmonės gali nebūti sąraše, bet jas kontroliuojantys asmenys būti sankcionuojami. Dėl to pasekmės gali būti, kaip mes jau pastebėjome po patikslinimo Europos Komisijos, tokios, kokios yra“, – sako L. Linkevičius.
EK išaiškinimas aktualus ne tik Lietuvai, juo vadovautis gali ir kitos bendrijos narės, jei tik panorės sumažinti Kremliaus propagandos savo televizijų ekranuose.