Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertės sako, kad nuo rugpjūčio mėnesio, kai Tomsko viešbutyje „Novičioku“ buvo apnuodytas A. Navalnas, Maskva ignoravo jų raginimus užtikrinti patikimą, skaidrų ir tarptautinius standartus atitinkantį tyrimą dėl pasikėsinimo jį nužudyti. Tad ekspertės dabar viešai įvardijo, kodėl Rusijos valdžia šio nusikaltimo rimtai netyrė.
„Mes padarėme išvadą, kad Rusija yra atsakinga už pasikėsinimą savavališkai nužudyti poną A. Navalną“, – sako JT ekspertė Agnes Callamard.
Ekspertės sako, kad Rusija neatsitiktinai šiam nusikaltimui pasirinko Sovietų Sąjungoje sukurtą nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičiok“.
„Novičiokas“ buvo konkrečiai pasirinktas baimei sukelti. Manome, kad pono A. Navalno apnuodijimas galėjo būti įvykdytas sąmoningai, kad būtų pasiųstas aiškus, grėsmingas perspėjimas, jog toks likimas ištiks kiekvieną, išdrįsusį kritikuoti vyriausybę ir jai oponuoti“, – pasakoja JT ekspertė Irene Khan.
Jungtinių Tautų ekspertės pareikalavo nedelsiant paleisti A. Navalną iš įkalinimo įstaigos, tačiau, kaip sako Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius, Rusijai tokie pareiškimai nė motais.
„Jungtinės Tautos yra organizacija, kurioje, deja, Rusija turi veto teisę ir veikti ten Jungtinių Tautų formatu kažką esminio tikrai yra neįmanoma“, – teigia analitikas Marius Laurinavičius.
Tuo metu po ilgai trukusių diskusijų ir derybų Europos Sąjunga šiandien oficialiai patvirtino sankcijas keturiems su A. Navalno įkalinimu susijusiems pareigūnams: Federalinės bausmių vykdymo tarnybos direktoriui Aleksandrui Kalašnikovui, Rusijos tyrimų komiteto vadovui Aleksandrui Bastrykinui, generaliniam prokurorui Igoriui Krasnovui ir Nacionalinės gvardijos direktoriui Viktorui Zolotovui. Jiems uždrausta atvykti į Europos Sąjungą, o Bendrijoje esantis šių asmenų turtas įšaldytas. Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, kad asmenų, kuriems Europos Sąjunga pritaikė sankcijas, sąrašas gali būti išplėstas.
„Mano vertinimu, tai yra toks bandymas parodyti, kad mes kažką darome, kai iš tiesų yra nieko nedaroma. Čia jau anekdotu yra virtęs tas gilaus susirūpinimo pareiškimas, kuris Europos diplomatijai yra ypač būdingas pačiais įvairiausiais klausimais. Tai čia yra šiek tiek žingsnis į priekį, bet iš esmės jokios praktinės reikšmės“, – kalbėjo M. Laurinavičius.
Europos Sąjungos lyderiai neatsižvelgė į A. Navalno bendražygio Leonido Volkovo raginimą į sankcijų sąrašą įtraukti artimiausius Vladimiro Putino rato žmones ir režimą finansuojančius oligarchus. Visgi Kremlius sako, kad Bendrija sulauks atsako.
„Kai iki šiol nėra kaip pagrįsti savo teiginių dėl A. Navalno apnuodijimo, kai visi, kurie jį gydė, atsargiai slepia faktus, kurie padėtų suprasti, kas jam nutiko, ir kai vietoje atviro bendradarbiavimo be paslapčių jie pradeda mus bausti, mano nuomone, tai neprideda garbės tiems, kurie priima tokius sprendimus. Mes neabejotinai atsakysime“, – sako Rusijos užsienio reikalų ministras Sergej Lavrov.
Sankcijas Rusijai šiandien įvedė ir Amerikos prezidento Joe Bideno administracija. Vašingtonas paskelbė jas septyniems Rusijos vyriausybės nariams, tačiau kas jie – neatskleidžia. Taip pat Amerika ketina suvaržyti eksportą į Rusiją.