Iš trečiojo ir griežtai saugomo sektoriaus antrą valandą nakties pabėgo dvidešimt penkerių Egidijus Žilinskas ir kartu kameroje bausmę atlikęs keturiasdešimt septynerių Rolandas Kazakevičius. Nuteistieji išpjovė savo kameros lango metalinę grotų jungtį. Tai padarius jiems pavyko patekti į saugomą vidinį kiemą, tačiau ir barjeras pasitaikė ne vienas. Įveikę ir spygliuotas tvoras, nuteistieji atsidūrė ties pagrindine tvora, tačiau ir ją įveikė sėkmingai.
„Kameros parodė, kad yra bokšteliai nenaudojami, tai šiek tiek pasinaudojo jų inžineriniais įrenginiais, o paskui tiesiog fiziškai peršoko tą tvorą“, – sako Pravieniškių pataisos namų direktorius Dainius Sušinskas.
Po įvykio laikinai nuo pareigų nušalintas įstaigos direktorius pasakoja, kad šio sektoriaus apsaugos sistemos vienos moderniausių, bet paaiškinti, kodėl tuomet nuteistiesiems pavyko pabėgimo planas, negali.
„Lietuvoje turbūt viena įkalinimo įstaiga, kur fizinės apsaugos kaip ir nėra bokšteliuose. Yra elektroninės priemonės ir reagavimo grupė, kuomet yra perimetro pažeidimas. Šiuo atveju, pareigūnai reagavo į signalizacijos suveikimą į daviklių, į nuteistųjų neteisėtą bandymą pabėgti ir pabėgimą. Reagavo tiesiog pritrūko kažkiek laiko, kad sulaikyti fiziškai juos“, – kalbėjo D. Sušinskas.
Nuo besivejančių pareigūnų bėglius esą skyrė vos keliasdešimt metrų. Tačiau panaudoti ginklo šių sustabdymui pareigūnai esą neturėjo teisės. Įstatymų numatyta tvarka, ginklas galėtų būti panaudotas tik dviem atvejais: jei grėstų pavojus žmogaus gyvybei, arba pavojus įstaigai.
„Šis pabėgimas yra iš griežtai saugomos teritorijos, griežtai saugomų patalpų ir jis tikrai labai principingai bus vertinamas ir bus aiškinamos visos priežastys dėl ko tai galėjo įvykti, kokios nepakankamos organizacinės, taktinės priemonės, ko buvo nepakankamai imtasi, kad toks atvejis neįvyktų“, – teigia D. Sušinskas.
Pirminė paieška nedavė jokių rezultatų. Bėglių ieškoma nuo antros valandos nakties. Į pagalbą pasitelktas pasieniečių sraigtasparnis, gausios pareigūnų pajėgos. Šiuo metu bėglių ne tik ieškoma fiziškai, atliekamas tyrimas, nagrinėjant bėglių buvusią socialinę aplinką.
„Iš tikrųjų yra sudėtinga, nes pas mus teritorija yra aplinkui miškas, yra pelkės, yra sudėtinga teritorija. Reikia įsivaizduoti, kad antrą valandą nakties yra visiškai tamsu. Patrulinė grupė, informuota buvo policija nedelsiant, pasijungė akimirksniu, viešojo saugumo pajėgos, kalėjimo departamento prevencinė grupė, malūnsparnis viešojo saugumo pajėgų“, – sako D. Sušinskas.
Vienas iš pabėgėlių bausmę atliko už vagystes, plėšimą. Kito kalinio nusikaltimų sąraše: sukčiavimas, turto prievartavimas ir vagystės. Vienam iki įkalinimo pabaigos likę dveji, kitam treji metai.
„Grėsmė visada yra. Tai yra teisės pažeidėjai. Tai yra ne pirmą kartą teisti asmenys. Tuo labiau pasišalinę iš įstaigos. Tai padidina jų pavojingumą“, – sako D. Sušinskas.
Už pabėgimą iš kalėjimo nuteistiesiems prisidės dar iki trejų metų kalėjimo. Žinoma, kai tik šie bus sučiupti. Iš įkalinimo įstaigos nuteistieji pabėga jau ne pirmą kartą. Teisingumo ministrė kol kas nelinkusi aiškintis priežasčių, kodėl tokie atvejai įvyksta apskritai.
„Svarbiausia dabar orientuotis į tai, kad užtikrinti visuomenės saugumą, surasti tuos asmenis du ir tada tikrai sėsti, kalbėti apie sprendimus ir kalbėti apie reikalingus pokyčius“, – sako teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.
Tarnyboms ieškant bėglių, generalinis komisaras kreipiasi į visuomenę ir ragina turint bet kokios informacijos apie šiuos asmenis– pranešti.
„Asmenys, kurie nutuokia ir žino apie jų buvimo vietą, prašome informuoti mus, kad mes tuos asmenis grąžintume į jų buvimo vietą“, – sako policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Kol vyksta tarnybinis tyrimas, Kalėjimų departamentas laikinai nuo pareigų nušalino Pravieniškių pataisos namų direktorių, direktoriaus pavaduotoją ir trečiojo kolonijos sektoriaus saugumo valdybos skyriaus viršininką.