Žurnalisto Vladimiro Laučiaus pokalbis su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadu R. Liubajevu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Ar tai nebuvo bandymas kažkaip pridengti ministrės Bilotaitės skandalą, kuris pastaruoju metu drebina Lietuvą?
Ne, nemanau. Mes labai rimtai įvertinome rizikas ir grėsmes prie sienos su Rusijos Federacija. O kalbant apie galimybę organizuoti neteisėtą migraciją arba hibridinę ataką, tai ilgalaikėje perspektyvoje Kremliaus režimas irgi gali pasinaudoti neteisėta migracija, siekdama savo politinių tikslų.
Kodėl jūs sakote, kad sienos su Kaliningradu nereikia? Lenkams reikia, o Lietuvai kažkodėl nereikia.
Siena su Rusijos Federacija šiuo metu yra visiškai aprūpinta techninėmis priemonėmis. Be to, mes turime dėkingą landšaftą ir reljefą – Nemuno upę.
Per Nemuną neplauks?
Gali būti bandymų, tačiau tai yra natūrali kliūtis, kuri apriboja galimybę organizuoti masinį antplūdį, kaip, pavyzdžiui, praeitais metais buvo organizuotas bandymas prasiveržti pro Baltarusijos ir Lenkijos sieną.
O kaip vyktų apgręžimas per Nemuną? Sakytų, kad plaukit atgal?
Mūsų rinktinės pareigūnai atliko vertinimą ir šiuo metu yra numatytos kelios tam tikros vietos, kur būtų galima vykdyti asmenų neįleidimą į Lietuvos Respublikos teritoriją. Yra ir sausumos ruožai.
Kaip ir kolegos lenkai kol kas realių grėsmių nemato, tačiau vertinant tai, kad prie Lenkijos ir Rusijos sienos nebuvo jokių sistemų, daugelį metų sistemos egzistavo būtent iš Rusijos Federacijos pusės, galimas sakyti, kad mūsų kolegos lenkai turėjo neblogą ir ramų gyvenimą. Dabar, turėdami patirtį, kad gali būti organizuota tokia hibridinė ataka, pradėjo kurti sistemą.
Bet dar kartą pasakysiu, kad šitos sistemos ten nebuvo ir šiuo metu mūsų kolegoms reikia tikrai nemažai padaryti tam, kad bent jau minimaliai užtikrintų sienos su Rusija apsaugą.
Pastatėme fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija, bet kaip matome, jis kažkaip prastai veikia. Fiksuojama dešimtys nelegalių migrantų per dieną, dabar srautas šiek tiek mažėja, bet jis vis tiek didelis. Kodėl mes turime sieną ir po 50-60 nelegalių migrantų ją vis tiek kerta?
Neteisėtos migracijos srautai priklauso ne nuo mūsų pastangų apsaugoti sieną, o nuo Lukašenkos režimo noro paveikti mūsų valstybės politiką. Dėl to mes matome, kad situacija prie mūsų sienų labai kinta. Jei spalio mėnesį turėjome daugiausiai nelegalių migrantų, nuo spalio pabaigos mes jau matome srautų didėjimą prie Lenkijos sienos. Atsirado ir Latvijoje, kur nebuvo.
Bet į Lietuvą patekdavo dešimtys, jei ne šimtai per dieną. Kaip tai įmanoma, jeigu fizinis barjeras pastatytas? Šaltiniai praneša, kad jis nekokybiškai pastatytas, jį lengva prakirpti. Ar tai tiesa?
Nesutikčiau. Iš tikrųjų, fizinis barjeras nėra tikslas, tai yra priemonė užtikrinti sienos apsaugą. Kartais tenka girdėti, kad mes turime užtikrinti fizinio barjero apsaugą. Dar kartą noriu pasakyti, kad mes saugome sieną, o ne fizinį barjerą. Barjeras yra priemonė, kuri mums padeda užtikrinti sienos apsaugą.
Bet priemonė gali būti efektyvesnė arba nelabai efektyvi. Taip išeina, kad mes pastatėme neefektyvią priemonę.
Nesutikčiau, kad ji neefektyvi. Priemonė atlieka savo funkciją, o tai, kad fizinis barjeras gadinamas arba neteisėtiems migrantams pavyksta jį įveikti, šiuo atveju mes turime labai daug pavyzdžių, kaip ir stipresnė siena ar stipresnis fizinis barjeras būna įveikiamas.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.