Vienas toks už išgelbėtą gyvybę atsilygino jį ištraukusiam vaikinui smūgiu į nosį.
Klaipėdos pajūriu skuba gelbėtojai. Rankose plūdės, kurias perduoda trims savo kolegoms. O šie šoką į bangas ir skubiai plaukia trijų vandenyje esančių žmonių link. Jei ne šalia skanduotėms bendradarbius skatinantys kiti gelbėtojai, gali atrodyti, jog nutiko kas baisaus.
Vyksta kasmetinės gelbėtojų varžybos. Dėl geriausiųjų vardo varžosi klaipėdiečių, neringiškių bei Palangos komandos. Kiekviena užduotis pareikalauja daug jėgų.
„Atgal grįžtant reikėjo susiderint skenduolio plaukimą su savo. Buvo tam tikrų momentų, kai timptelėjo atgal į jūrą. Tas iššūkėlis šiek tiek“, – pasakoja gelbėtojas iš Palangos Kajus.
Kiekviena komanda sudaryta iš geriausių savo srities profesionalų. O tokių, anot Palangos rinktinės kapitono, kasmet surinkti vis sunkiau.
„Šiais laikais jaunimas renkasi kitus pomėgius, o ne sportą. Tai dėl to labai sunku atsirinkti naujus gelbėtojus“, – teigia Palangos vyriausiasis gelbėtojas Kajus Pirožnikas.
Tačiau gelbėtojo darbas – ne diletantams. Nesvarbu, vaikinas tu ar mergina, privalai paplūdimiu nubėgti 200 metrų, o tada net keturis šimtus metrų, tai yra kone pusę kilometro plaukti jūra. Nors bangos mažos, o vandens temperatūra 20 laipsnių, ši rungtis atima begales jėgų. Tad rungtyniaujančiuosius ant vandens motociklo lydi ir jų kolega. Stebi, ar nereikės gelbėti pačių gelbėtojų.
Pagaliau pasiekus krantą, iki finišo reikia atbėgti dar du šimtus metrų. Rungtį įveikę tiesiog krenta į smėlį.
„Treniruotės, motyvacija. Daug kas susideda. Konkurencija stipri“, – kalba pirmos vietos laimėtojas iš Nidos Mantas.
„Motyvavo priešininkai. Tiesiog norėjau paimti vietą, kad parodyti, kad kažką galiu, kad galiu dirbti gelbėtoju. Kad tai yra mano darbas“, – sako antros vietos laimėtojas iš Klaipėdos Martin.
„Prieš tai vaikinukas labai nardė prieš mane. Bandė trukdyti. Paspaudžiau ant „gaziuko“ ir viskas – aplenkiau. Viskas tvarkoj“, – pasakoja gelbėtoja iš Nidos Vilūnė.
Ir vis tik, dabar gelbėtojams nors sunku, tačiau linksma, o darbe kur kas sūriau. Dažnai išgelbėti žmonės juos iškeikia, o praeitą savaitę girti emigrantai net sulaužė vienam nosį. Tad vaikinai ir merginos pasakoja, kokių nuotykių darbe patiria.
„Ateinam ryte į stotį, buvo po vakarėlio. Žiūrim – vaikinas sėdi virtuvėj. Miega. Viskas uždaryta, užrakinta. Nieko nesuprantam, kaip jis ten pateko“, – kalba gelbėtoja iš Nidos Vilūnė.
„Kai pirmą dieną atėjau į darbą ir po valandos jau važiavau į skendimą“, – sako gelbėtojas iš Klaipėdos Vilius.
„Labai baisu buvo. Pradėjo keturi žmonės skęsti. Du berniukai ir dvi mergaitės“, – pasakoja gelbėtojas iš Klaipėdos Martin.
Na, o varžybas laimėjo neringiškiai. Antrieji klaipėdiečiai. Trečią vietą užėmė Palangos gelbėtojai.
„Svarbiausia, kad jie galėtų tarpusavyje rungtyniauti, susipažinti, pasidalinti patirtimi“, – teigia Klaipėdos gelbėtojų vadovas Aleksandras Siakki.
„Daugiau motyvuoti žmonės pasidaro. Toks vidinis didesnis pasitikėjimas savimi“, – tikina Juodkrantės gelbėtojų vadovas Marius Marcinkus.
Tokios rungtynės Lietuvoje vyksta remiantis kitų šalių pavyzdžiu.
„Nes jie virš šimto metų turi savo gelbėtojų organizaciją“, – kalba tarptautinė gelbėtojų instruktorė Indrė Jocienė.
Tiesa, Lietuvoje skęstančius žmones traukia ne tik gelbėtojai. Palangoje atostogaudamas Skuodo policijos pareigūnas išgelbėjo jūroje skendusią moterį ir jos mažametę dukrą.