Tik ką atsibudusius dviejų Klaipėdos daugiabučių gyventojus šokiravo ant skelbimų lentos pakabintas raštas. Jame bendrovė „Klaipėdos vanduo“ skelbia, kad po patikrinimo jų darbuotojai nustatė, esą namo buitinės nuotekos nelegaliu vamzdžiu, neišvalytos teka tiesiai į lietaus kanalizaciją. Gyventojus rašto autoriai ragina kuo skubiau išsiaiškinti, kas nutiesė nelegalų vamzdį, ir nedelsiant sureguliuoti santechniką taip, kad buitinės atliekos tekėtų į buitinių nuotekų tinklus. Antraip grasina kreiptis į aplinkosaugininkus.
„Šiaip tai yra neįsivaizduojamas dalykas, kai patys namo gyventojai ir mes žinom, kaip buvo statomi tie namai, kaip privatizuojami butai, būtų sugalvoję paimti ir prisijungti prie miesto lietaus nuotekų tinklų savo buitines nuotekas“, – sako klaipėdietė Ligita Girskienė.
Gyventojai pasimetę. Žmonės sako, kad apie tokį vamzdį išgirdo pirmą kartą ir jaučiasi tarsi atsidūrę „Grigeo“ kailyje – yra kaltinami tarša. Kaip išsiaiškinti, kas nelegalų vamzdį nutiesė ir už kokius pinigus atlikti santechnikos darbus, jie neįsivaizduoja.
„Kaltina mus, pagalvokit. Nuo senų laikų čia jau yra padaryta. Nuo tų laikų, kai pastatė kažkas, nežinau, matyt, ne specialistai buvo, ant greitųjų padarė ir viskas.“
„Grigeo“, vėl „Grigeo“. Tai mes jau su.. Prilyginsit mus su Grigeo.“
„Nežinau, nežinau, kas čia bus. Nežinau. Mes atsakysim, o už ką? Mes nekalti, nieko nežinojom. Ką čia žmonės, gyveni ir gyveni.“
Bendrovės „Klaipėdos vanduo“ vadovai gyventojus ramina, esą sankcijų imtis neskubės. Juolab kad ir patys nežino, ar nuotekas į lietaus kanalizaciją pumpuojantis vamzdis čia neatsirado prieš 40 metų, kuomet šie daugiabučiai ir buvo pastatyti.
„Iš esmės reikėtų gal tą žmogiškumo faktorių šitoj vietoj įjungti, Nes galimai šitie žmonės net nežinojo, kad ten yra tas pajungimas padarytas, gal net statybos metu padarytas. Tai pirmą reiktų išsiaiškinti faktines aplinkybes, kas ten yra, kodėl taip įvyko. Tai piktavalis veiksmas, o gal statybininkai savo metu pastatė neteisingai. Gal tie žmonės net neturi už tai atsakyti, tiesiog reikia išsiaiškinti. Kol kas šiame etape apie atsakomybę kalbėti yra dar anksti“, – pasakoja AB „Klaipėdos vanduo“ atstovas Marius Martinaitis.
Vis dėlto, veiksmų imtis būtina, tvirtina „Vandenų“ atstovai. Mat daugiabučių nuotekos iš lietaus kanalizacijos keliauja tiesiai į netoli tekantį upelį, o šiuo – į Kuršių marias. Tiesa, vamzdynų tvarkymo darbus turės apmokėti pačios namų bendrijos. Kitaip sakant, patys daugiabučių gyventojai. O štai kaip elgtis su metų metus gyventojams siųstomis sąskaitomis už nuotekų valymą, kurios iš tikro nebuvo valomos, įmonės atstovai nežino.
„Visų pirma, tai turi panaikinti tokį savavališką pajungimą. Tai yra pats pirmas veiksmas. O kaip reikės elgtis šituo atveju, nes, kaip suprantu, jūs klausiat konkrečiai apie šiuos atvejus, dar spręsim“, – teigia laikinai einanti pareigas generalinė direktorė Eglė Alonderienė.
O kitų atvejų yra ne vienas. Vien pernai įmonės darbuotojai nustatė 106 savavališkus prisijungimus Klaipėdoje. Tiesa, kad gyventojų buitinės nuotekos keliautų į vandens kanalizaciją, pasitaiko labai retai.
„Yra labai įvairiai. Yra privatūs namai naujų statybų, senų statybų privatūs namai. Yra netgi naujos statybos ištisi kvartalai. Yra ir vienas kitas daugiabučių namų butas. Dažniausiai būna nuotekos į nuotekos tinklus nelegaliai arba vanduo į vandens. Arba lietus į buitinių nuotekų tinklus“, – teigia E. Alonderienė.
Tad specialistai nedrįsta net spėti, kiek kubų nevalytų klaipėdiečių atliekų įvairiais būdais jau nukeliavo ir vis dar patenka į gruntinius vandenius, o jais į Kuršių marias bei Baltijos jūrą. Tiesa, ekspertai neabejoja – tokių vamzdžių pilna visoje Lietuvoje.