• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinija įsiuto ant Lietuvos – pareiškė atšaukianti savo ambasadorių iš mūsų šalies ir reikalauja, kad Lietuva atšauktų savo ambasadorę Pekine.

Kinija įsiuto ant Lietuvos – pareiškė atšaukianti savo ambasadorių iš mūsų šalies ir reikalauja, kad Lietuva atšauktų savo ambasadorę Pekine.

REKLAMA

Kiniją supykdė Lietuvos sprendimas mūsų šalyje atidaryti Taivano atstovybę. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad savo santykių su Taivanu Lietuva nekeis ir toliau bendradarbiaus. Tokią poziciją kritikuoja valstiečiai. Esą konservatorių užsienio politika – susipykti su visais, negalvojant apie pasekmes šalies ekonomikai.

Lietuvos ir nepriklausomybės nuo Kinijos siekiančio Taivano draugystė neliko nepastebėta. Kinijos Liaudies Respublikos Užsienio reikalų ministerija šiandien pareiškė, kad  atšaukia savo ambasadorių Lietuvoje ir reikalauja iš Pekino atšaukti Lietuvos ambasadorę. Kinijos pyktį sukėlė Lietuvos sprendimas mūsų šalyje įsteigti Taivano atstovybę ir Taivane – Lietuvos.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia: „Apgailestaujam dėl tokio Kinijos sprendimo. Esu įsitikinęs, kad Lietuva turi teisę užmegzti ekonominius ryšius tiek su Taivanu, tiek ir su kitomis regiono valstybėmis.“ 

REKLAMA
REKLAMA

Santykiai tarp Kinijos ir Lietuvos įkaito liepos 20 dieną. Taivanas, kurį Kinija laiko savo dalimi, paskelbė apie savo atstovybės atidarymą Lietuvoje. Tą pačią dieną Kinijos Užsienio reikalų ministras įspėjo Lietuvą to nedaryti.

REKLAMA

Kinijos užsienio reikalų ministras Zhao Lijian sako: „Mes raginame Lietuvą laikytis „vienos Kinijos“ principo, kurio turėtų būti laikomasi įsipareigojant užmezgant diplomatinius santykius. Taip pat įspėjame Taivano valdžios institucijas, kad Taivano nepriklausomybė yra aklavietėje. Bet koks bandymas tarptautiniu mastu sukurti dvi Kinijas, „vieną Kiniją ir vieną Taivaną“, nebus sėkmingas “.

REKLAMA
REKLAMA

Politologas Linas Kojala tvirtina: „Tai labai aiškus signalas ir Lietuvai ir visam Vakarų pasauliui, kad netoleruotini diplomatiniai veiksmai susieti su Taivanu. Tai seniai Kinijai yra raudonoji linija ir akivaizdu, kad tą bus bandoma pademonstruoti žengiant na tokius pakankamai retai diplomatijoje naudojamus žingsnius.“

Tiek į Kinijos ambasadoriaus Vilniuje  atšaukimą, tiek į mūsiškio Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis reaguoja šaltai ir nežada imtis jokių veiksmų: „Na tai kokie čia veiksmai. Mes poziciją išgirdome. Savo poziciją lygiai taip pat perdavėme. Ambasadoriai dabar grįžta konsultacijoms, greičiausiai toks sprendimas bus. Su kolegomis mes nuspręsime kaip tai vyks techniškai ir tiek ir gyvenimas tęsiasi.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tokią užsienio politiką kritikuoja „valstietis“ Giedrius Surplys: „Aš tai pavadinčiau dar viena „pergale“ susipykti su visais, su kuo įmanoma ir nepagalvoti apie tai, kokios bus pasekmės.“

Taivano ir Lietuvos bendradarbiavimas, pasak Užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Paviliono, nėra nusikalstamas. Esą Taivane yra ne viena senųjų  Europos šalių atstovybė, kurios padeda plėtoti ekonominius santykius su Taivanu, tik Baltijos valstybių ten nėra.

REKLAMA

Seimo narys Žygimantas Pavilionis sako: „Mes darome tai, kas yra leidžiama pagal tarptautines sutartis, o plėtoti ekonomines santykius tikrai leidžiama, tai už tai mes turėtume būti baudžiami. Aš suprantu, kad, kaip minėjau, Pekinas, matyt, įpratęs buvusias okupuotas valstybes laikyti tokiomis antrarūšėmis, tokie nesame, tokie nebūsime ir tikimės, kad Kinija savo sprendimą peržiūrės.“

„Viena yra gauti asmeninius apdovanojimus už labai aktyvią užsienio politiką, kita yra įvelti Lietuvą į štai tokius ekonominius karus. Aš nežinau ar mes turime privilegijų susipykti su ta rinka, kuri tikrai yra viena didžiausių pasaulyje vartotojiškų rinkų, į kurią mes tikrai nemažai eksportuojame, kurioje yra daugybė mūsų ekonomikos grandinių“, – teigia G. Surplys.  

REKLAMA

Į Kiniją Lietuvos eksportas praėjusių metų II ketvirtį siekė  beveik 95 tūkstančius eurų, šiemet tokį pat laikotarpį – beveik 60 tūkstančių. Politologai sako, kad Kinijos ir Lietuvos ekonominiai santykiai yra menki palyginus su kitomis Europos šalimis, pavyzdžiui, Vokietija, tad vargu ar turės didelę įtaką Lietuvos ekonomikai, tačiau dabar rasti bendrų taškų bus dar sudėtingiau.

„Tarp valstybių santykiai bus komplikuoti, bus sunkiau, ko gero, kalbėti apie naujas iniciatyvas, apie investicijas, apie bendrus pasiekimus būtent ekonomikos srityje, nes ambasadoriai čia atlieka labai reikšmingą funkciją. Bet tuo pačiu, be abejo, tai yra parodymas iš Kinijos, kad ji turi svertus, kuriais bandys spausti visas šalis, kurios priims Kinijos Liaudies Respublikos  supratimu, jai nepalankius sprendimus“, – teigia L. Kojala.

Kinijos ambasadoriaus atšaukimas iš Lietuvos, pasak politologų, nereiškia diplomatinių santykių nutraukimo ir yra dažnas žingsnis Kinijos užsienio  politikoje. Tas pats nutiko ir Jungtinėms Amerikos Valstijoms užmezgus santykius su Taivanu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų