• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol visi suka galvą kaip šildytis pigiau, vienas Kėdainių rajono ūkininkas rado išeitį. Jis namus apšildo kūrendamas grūdus.

Kol visi suka galvą kaip šildytis pigiau, vienas Kėdainių rajono ūkininkas rado išeitį. Jis namus apšildo kūrendamas grūdus.

REKLAMA

Vyras tikina, kad granulių kaštai taip šoko aukštyn, o derliaus supirkimo kainos tokios menkos, kad maistą – tai yra avižas ar kviečius – pleškinti katile apsimoka labiau.

Ūkininkas Petras Vaitelis iš Ąžuolaičių kaimo Kėdainių pašonėje su karučiu keliauja į kluoną. Pilni aruodai grūdų. Tik ne savo avytes šers ar maistą ruoš. Vyras grūdais šildo namus.

Į granulinį katilą beria grūdus bei šiek tiek medžio drožlių granulių. Kėdainietis džiaugiasi, kad jos dar pernykštės, pirktos pigiau.

„Aš dedu dvi dalis avižų, viena dalis kviečių ir viena dalis granulių, jos dėl degimo palaikymo. Dar aš šį sezoną iškūrensiu su praeitų pirktom granulėm, tai brangiausiai mokėjau 155, o dabar 600 – tai nei 1 nei 12“, – kalba Petras.

REKLAMA
REKLAMA

Žemdirbys atvirauja: ir graudu, ir pikta, kad triūso nieks nevertina ir už grūdų derlių temoka grašius. O štai malkų ir ir granulių kainos taip užkeltos, kad sunku įpirkti, tad ir griebėsi netradicinio šildymosi būdo.

REKLAMA

„Ne tai skauda, bet pikta, ir pačiam, Dievas mane sutvėrė žemdirbiu, kad aš maitinčiau žmones, o dabar maitinu pečių – nu tai čia neadekvatu“, – tvirtina Petras.

Bet kitos išeities nemato – kiekio užtenka tokio pat, o grūdų tonos savikaina beveik 5 kartus mažesnė už pirktinių medžio granulių toną. Ir nors skauda širdį, kai pačio užaugintas derlius per kaminą keliauja, bet, sako, bent pigiai ir šiltai žiemos.

REKLAMA
REKLAMA

„Grūdais man daug pigiau, kadangi aš neperku, tai savikaina man avižos apie 100 eurų tona, kviečių gal didesnė, gal 130–140“, – kalba Petras.

Esą būtų pigiau šildytis net ir pirktais grūdais, mat deginimui reikia prastesnės jų kokybės, o tokių avižų tona kainuoja per 200 eurų, kviečių – apie 300.

„Pjuvenos suspaustos kainuoja 600, o kviečių tona šiemet, kadangi trąšos išbrango, netręšiau, ėjo į ketvirtą klasę, gavau po 280 – tai reiškia aš dvi tonas kviečių turiu iškeisti į toną pjuvenų“, – aiškina Petras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O šilumos efektas tas pats, ar pleškintum granules ar grūdus. Kviečiai duoda daug kaitros, tik prastai įsidega, tad reikia įmaišyti granulių.

„Kviečių kaloringumas yra didelis, netoli akmens anglies išeitų. Jie dega gerai, kada deginasi, bet kada budėjimo rėžime, juos įkurti sunkiau, o pjuvenos, kaip durpės, ilgai smilkstančios“, – teigia Petras.

Anksčiau grūdais ne tik savo ūkio gyvulius lepindavo, bet ir kaimyniniame ūkyje auginamiems žirgams užtekdavo, dabar visas grūdų perteklius virs šiluma.

Tikrai baisu iki kokį lygį pasiekė spekuliantai kuru, naudodamiesi didelėmis dujų, elektros kainomis. Maistą kūrenti to dar niekada nebuvo pasiekta, greičiau atvirkščiai. O mūsų Kreivys, Rokutis sau ramiai gyvena, kai padeda daugintis naujiems turtuoliams nelaimės atveju.
Tai gal numanai, kiek tie ,,kastuvėliai", ,,karučiai"kainuoja, ir kas juos stumia?
Matosi, kad esi visiškai nesusigaudantis, kas yra žemės ūkis, ir ką reiškia dirbti po atviru dangum
Iš tavęs pagalvę atimti...
Aš irgi grūdais šildysiuos juk pigiau už granules.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų