Gamyklos atstovai sako, kad reikia papildomų investicijų įrangai, bet ne visi dalininkai sutinka didinti atliekų tvarkymo mokestį.
Kauno rajono Ramučių gyventojų kantrybės taurė persipildė. Iš pakaunėje stūksančios mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamyklos vimdanti smarvė esą sklinda ir naktį, ir dieną, taip jau 7 metus.
„Ir kosulys, ir plaučiai, kvėpavimas pablogėjo“, – pasakoja gyventoja.
Aplinkosaugininkų atlikti tyrimai rodo, kad kai kurių teršalų kiekiai smarkiai viršija normas.
„Acetonas, amoniakas ir benzenas viršijami. Už tuos pažeidimus įmonei skiriamos sankcijos“, – teigia aplinkos apsaugos departamento atstovas Vaidas Laukys.
Bet įmonė tvarkosi sunkiai. Anot gyventojų, kai kurių kenksmingų medžiagų rodikliai šokiruoja.
„Etilmerkaptanas daugiausia viršija, 87 kartus, visi sieros junginiai, jie sunkesni, netgi pas juos nesmirda, nes kaminas yra aukštas, jis išmeta teršalus, o už autostrados jie pradeda sėst ir mes pradedam jausti. Ten toks kvapas, kuris pykina“, – pasakoja chemikas Regimantas Bučas.
Visuomenės sveikatos centro specialistai sako, kad nemalonus kvapas juntamas, tačiau kiek jis žalingas, komentuoja aptakiai.
„Kvapiosios medžiagos pirmiausia sukelia psichoemocinius nepasitenkinimus, tai gali pakenkti tiek nervų sistemą, tiek kraujotakai“, – sako visuomenės sveikatos centro atstovė Romutė Smolskienė.
O gyventojai jau rėžia ir bauginančius įtarimus.
„Turiu atvejų apie staigius vėžius, palaidojau žmogų 2021 metais ir dar vienas yra su vėžiu. Etilmerkaptanas susijungia su kietosiom dalelėm, ir visi kiti daro junginius, kurie visiškai kancerogeniniai, tai reiškia, jei staigios mirtys, staigūs vėžiai, tai gali būti priežastis“, – tvirtina Ramučių bendruomenės atstovė Greta Varnaitė-Venskienė.
Siūloma dvigubinti atliekų tvarkymo mokestį
Žmonės įpykę, reikalauja kuo greičiau uždaryti dalį gamyklos.
„Mažų mažiausiai iš karto biologinį pūdymo procesą, kuris gali būti uždaromas“, – sako Ramučių bendruomenės atstovė Greta Varnaitė-Venskienė.
Kauno regiono atliekų tvarkymo centro, kuriam ir pavaldi ši gamykla, atstovai teisinasi, sako diegiantys įvairias priemones, bet jų per mažai.
„Papildomai kvapų šalinimo sistemai įrengti tam mums reikalingos didelės investicijos, kad gautume investicijas, tam reikia didinti įkainį, kurio klausimą sprendžia visi dalininkai“, – tvirtina gamyklos projektų vadovė Kristina Kazlauskaitė-Zumarienė.
Reikia papildomai apie trijų milijonų eurų, tad siūloma kone dvigubinti atliekų tvarkymo mokestį – jis dabar siekia beveik 63 eurus už toną. Tačiau turi susitarti dalininkai. Kauno miestas, Kauno rajonas ir Kaišiadorys tam pritaria, bet priešinasi mažosios savivaldybės.
„Šiuo metu nepritaria, trūksta balsų Jonavos Raseinių ir Kėdainių rajono savivaldybės“, – teigia gamyklos projektų vadovė Kristina Kazlauskaitė-Zumarienė.
„Šitie pinigai yra visų įrenginio naudotojų, visi atliekų darytojai šitam regione jiems tai yra kaina. Tai čia žmonių supratimo klausimas, už kokybišką paslaugą reikia mokėt“, – tvirtina Aplinkos ministerijos atstovas Raimundas Sakalauskas.
Per metus į mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamyklą sunkvežimiai atveža apie 142 tūkstančius tonų Kauno apskrities gyventojų šiukšlių.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.