Pasak medikų, tokie žaislai vaikus nuramina, padeda jiems įveikti nerimą, stresą ir diskomfortą dėl svetimkūnio. Tai palengvina priežiūrą ir tėvams, ir medikams. Kauno klinikose besigydantis Arijus glaudžia savo mylimą herojų Lufį.
„Čia yra Lufis, jis nori tapti piratų karalium, jis yra guminis žmogus. – Bet jis ypatingas, nes čia turi kažkokį daiktą – Taip, gastrostomą, kaip ir aš. Jis paprastai neturi. – Bet dabar jis tavo draugas ir turi“, – kalba mama su sūnumi Arijus ir Indrė Venskūnai.
O Lufis išties išskirtinis – šis žaislas, kaip ir sergantis berniukas, turi gastrostomą. O Gabrielės zuikis – irgi su specialiais vamzdeliais.
„Mums per bambytę padarė skylutę ir mes dar tik mokomės, mums dar tik pradžia, nes ji ilgai nesileido, jai labai skaudėjo, sudėtinga...“, – kalba mama Aušra Genytė.
Pasak mamos, situacija pagerėjo tik tuomet, kai dukros draugijoje atsirado unikalus žaislas.
„Čia berniukas. O vardą turi? – Nikas.. – kuo jis panašus į tave? – Nes turi tokią pačią skylutę... – Ir tokį patį aparačiuką... – Su manim miega... – O į keliones? – Taip“, – sako pacientė Gabrielė.
Ypatingų dovanų sulaukę mažieji pacientai džiaugiasi.
Gastrostoma – specialus vamzdelis, užtikrinantis visavertę mitybą, kuri neįmanoma per burną dėl tam tikrų sutrikimų. Tai palengvina gydymą, padeda vaikui gauti pakankamai maistinių medžiagų, energijos, vitaminų, būtinų augimui. Deja, žinia, kad vaikui jos reikia, tėvams būna iššūkis, užplūsta nerimas ir baimė.
„Kartais tikrai neatrodo kaip pagalba pradžioje, o dar vienas iššūkis kasdienėje priežiūroje, todėl reikia adaptacijai, pradžioj tėvams su tuo elgtis, bet lygiai taip pat nepamiršti vaiko, kuriam tai dar vienas vamzdelis kūne, prie kurio lendama kiekvieną dieną“, – teigia vaikų chirurgė Aušra Lukošiūtė-Urbonienė.
„Kada serga vaikas arba negalia kažkokia, arba vaiko būklė, tai paliečia ne tik vaiką, bet ir visą šeimą, tėvelius, brolius, seseris, taip pat ir senelius“, – sako Vaikų chirurgijos klinikos slaugos vadovė Erika Juškauskienė.
Todėl tokie žaislai padeda vaikams įveikti sunkumus, jie greičiau adaptuojasi, tuomet būna lengviau visai šeimai.
„Tas žaislas, kurį jie gali visur neštis, labai palengvina situaciją, ir mes turim pavyzdžių, nes turim tų vaikų, kad tie žaislai keliauja visur kartu – į ligoninę, jie juos prižiūri, keičia, maitina, jis yra identiškas“, – tvirtina A. Lukošiūtė-Urbonienė.
„Per žaidimą galima pamatyti, ar yra nerimas, galima mokyti pacientus ir artimuosius, tai ir tos lėlės žaislai padės sumažinti jų su procedūromis kylantį nerimą“, – kalba E. Juškauskienė.
Tam pritaria ir tėvai, esą kai mažieji gavo žaislus, turinčius tokius pačius specialius vamzdelius, sumažėjo psichologinių problemų ir diskomforto.
„Įprastai žaislai būna labai gražūs, kūno formos priklauso, o čia leidžia pasijusti vaikui ne tokiu išskirtiniu“, – tvirtina mama Indrė Venskūnienė.
„Psichologiškai susitaiko su mintimi, kad nebūtų kitoks jis. Mes turim du metus, pradžioj buvo sunku, kol pilnai sugijo, o toliau viskas susitvarkė, augam svorį po biškį, nes vien dėl to mes darėmės. Ir lengviau maitint, ir vaistus girdyti, išsisprendžia tos visos problemos“, – sako mama Oksana Sabeckė.
O medikai juokauja, nors gastrostoma – svetimkūnis, reikalaujantis ypatingos priežiūros, čia galima įžvelgti ir daug pliusų: „Ta super galia ir yra, kad galima per tą mygtuką suvartoti vaistus, kurie nelabai skanūs ar kotletą, kuris nelabai patinka.“
Vien Kauno klinikose prižiūrimi per 100 vaikų iš visos Lietuvos, kuriems suformuota gastrostoma.