Su Europos kultūros sostinės titulu atsisveikinantis Kaunas skaičiuoja nuveiktus darbus ir išleistus pinigus. Kelionė iš laikinosios į šiuolaikinę sostinę atsiėjo įspūdingą sumą – arti 30 milijonų eurų.
„Viešų pinigų apie 26 milijonus ir privačių rėmėjų lėšų virš 2 milijonų – įvairioms paslaugoms, nuolaidoms ir taip pat pinigais“, – sako „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė.
Komanda palyginimui pateikia ir kito miesto, šiemet taip pat besididžiuojančio Europos kultūros sostinės vardu, biudžetą.
„Vyksta ir Eše, kuris yra gana mažas Liuksemburgo miestelis, turi apie 30 tūkstančių gyventojų. Tai jų biudžetas yra 67 milijonai eurų“, – kalba V. Vitkienė.
O Kauno renginiams daugiausia lėšų – 12 milijonų eurų – atseikėjo Kauno miesto savivaldybė, dar 4 pridėjo Kauno rajonas, o ankstesnė Vyriausybė, nors ir ne itin noriai, skyrė apie 10 milijonų.
„Kadangi man pačiam dar tada teko važiuoti į anos kadencijos Vyriausybę ir prašyti tų 10 milijonų, tai aš priminsiu, kad buvęs premjeras dar pastabą į protokolą įrašė, kad ne 10 milijonų, bet iki 10 milijonų“, – teigia Kultūros ministras Simonas Kairys.
Liūto dalis – beveik 5 milijonai eurų – atiteko trims didiesiems spektakliams, suviliojusiems tūkstančius žiūrovų. Tai Kauno mito trilogija: „Sukilimas. Santaka. Sutartis“. Dar milijoną atsiėjo garsių menininkų Viljamo Kentridžo, Yoko Ono ir Marinos Abramovič parodos. Komandai iššūkius diktavo ir renginiai, ir besikeičianti pasaulinė situacija.
„Metai buvo neeiliniai ir akivaizdu, kad Kaunui, būnant Europos kultūros sostine, pasaulis pasikeitė tiek kalbant apie pandemiją, prie kurios reikėjo prisitaikyti, galų gale, karas Ukrainoje, kuris įnešė visai kitus kontekstus“, – sako S. Kairys.
Beveik per septynerius metus nuo apsisprendimo kautis dėl šio titulo iki finalinio akordo mieste ir rajone įvyko apie 3000 renginių. O esą svarbiausia, kad jie pasiekė atokiausius Kauno miesto ir rajono kampelius.
„Ir visi maži renginiai, bendruomenėse, kiemuose, yra tikras stebuklas, kai atkeliauja atlikėjas ir matai, kad žmonės ploja pro langus prašydami pakartoti. Kai tas kiemas tampa scena“, – pasakoja renginių kuratorė Aistė Paukštė.
Įvairius pasirodymus kūrė per 18 tūkstančių menininkų, dirbo apie 1500 savanorių, o Kauno skleidžiamos kultūros gūsį įkvėpė apie 2 milijonus žmonių.