• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį vyks Ramšteino formato susitikimas, kuriame tikimasi sulaukti Vokietijos sutikimo Ukrainai perduoti tankus, tačiau atsakyti, ar galime tikėtis reikšmingų sprendimų, vis dar labai sunku.

Penktadienį vyks Ramšteino formato susitikimas, kuriame tikimasi sulaukti Vokietijos sutikimo Ukrainai perduoti tankus, tačiau atsakyti, ar galime tikėtis reikšmingų sprendimų, vis dar labai sunku.

REKLAMA

Bet tą naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ pabandė padaryti atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis ir karybos ekspertas Egidijus Papečkys.

Pone Malinioni, ar tikitės, kad penktadienį Vokietija leis Lenkijai perduoti tankus Ukrainai?

V. Malinionis: Tikėtis visą laiką reikia, nes be galo svarbu Ukrainą paremti ta ginkluote, kurios prašė generolas Zalužnyj. Jis konkrečiai įvardijo, kad jiems atkovoti savo prarastą teritoriją reikia 300 tankų, 600 kovos pėstininkų mašinų, artilerijos vienetų ir kt. Tie tankai yra be galo svarbūs, tik nerimą kelia dabar kanclerio Scholzo pareiškimai. Tai buvo pareikšta net ir šiandien, ir jis pasakė, kad tol, kol amerikiečiai neduos „Abrams“ tankų ukrainiečiams, tol jie nepriims sprendimo duoti „Leopard“ tankų. 

Jis puikiai supranta, kad „Abrams“ tankus duoti nėra taip lengva, ten yra sudėtingos techninės mašinos, kurios turėdamos reaktyvinį variklį naudoja atitinkamą kurą, todėl ten yra tam tikri kuro siurbliai, jų aprūpinimas logistika be galo sudėtingas, todėl tai atrodo kaip tam tikras apsidraudimas. Kitas dalykas – šiandien ir lenkų premjeras pareiškė, kad vokiečių sprendimas yra antraeilis ir lenkai darys taip, kaip jiems atrodo reikalinga. Jie davė tam tikrą žinutę vokiečiams, ukrainiečiams, kad tie tankai „Leopard“, kurie yra Lenkijos žinioje, bus perduoti net ir be vokiečių pritarimo.

REKLAMA
REKLAMA

Kai penktadienį vyks susitikimas, tikėkimės, kad kaip nors tą Vokietiją pavyks įtikinti, jog jie būtų drąsesni ir suprastų šios paramos svarbą, nes daugelis ekspertų sako, kad 2023 metai yra lemiamieji metai. Galiu drąsiai daryti prielaidą, kad, jei nebus pakankamai Ukraina paremta, ji turi visus šansus šį karą pralaimėti. Mes negalime sakyti, kad karas laimėtas, yra šansas, kad jie pralaimės, o tai reikštų, jog yra pavojus visai likusiai Europai. 

REKLAMA

Jūs paminėjote Scholzo žodžius, tai šiandien pasirodė JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojo politikai pareiškimas, kad amerikiečiai kol kas nėra pasirengę, bet jie neatmeta galimybės tiekti „Abrams“ ateityje. Pone Papečky, ko jūs tikitės iš penktadieninio susitikimo? Ar išgirsime gerų žinių?

E. Papečkys: Aš labai tikiuosi, kad tas geras žinias išgirsime, bet šiandien tvirtai pasakyti, koks bus priimtas sprendimas, negali niekas. Viešumoje matome vykstančias politines kovas, didžiųjų NATO valstybių vadovų pasisakymus ir dėl to labai gaila. Tie pasisakymai ir tos kovos neturėtų būti tokios viešos, būtų geriausia, jei šie sprendimai būtų priimti už uždarų durų, partneriams išsakyti vieni kitų lūkesčiai ir susirūpinimai, bet faktas, kad tų tankų Ukrainoje reikia.

REKLAMA
REKLAMA

Jų reikia kiekvieną dieną, o tų sovietinių tankų parkas po truputėlį mažėja, niekas naujų negamina. Vakarietiška technika, vakarietiški tankai padėtų užtikrinti nuolatinį papildomų naujų tankų, mašinų tiekimą ir jų aprūpinimą. Labai svarbus ir amunicijos klausimas – vakarietiški tankai su vakarietiška amunicija palaipsniui leistų persiginkluoti ukrainiečiams, todėl jų galimybės fronte tikrai taptų gerokai didesnės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pone Papečky, kaip jūs manote, kodėl Vokietijos trypčiojimas dėl „Leopard“ tankų apskritai vyksta?

E. Papečkys: Berlyno pozicija mums Lietuvoje ir šiaip sunkiai suprantama. Suprantame, kad jie nenori prisiimti tos lyderystės, dėl kurios prisiėmimo yra raginami. Truputėlį yra negerai, kad būtent Vokietija dabar yra atsakinga už tankų tiekimą, nes tai yra vokiški tankai parduoti ar kaip parama perduoti kitoms valstybėms. 

REKLAMA

Tie patys lenkai šiuos tankus yra įsigiję iš Vokietijos ir pagal tarptautinius susitarimus Lenkija negali jų perduoti kitaip valstybei be Vokietijos žinios, todėl ukrainiečiams nelabai pasisekė, kad būtent Vokietija turi priimti tą sprendimą, nes Vokietija tos lyderystės nenori. <...> Kitų NATO valstybių vadovai turėtų rasti tuos žodžius, kad įtikintų Vokietija tiekti arba kitoms šalims leisti perduoti vokiškus tankus Ukrainai. 

REKLAMA

Pone Malinioni, jūs sakote, kad Lenkija kaip ir gali nesilaikyti to susitarimo, jog reikia atsiklausti vokiečių. Ar dėl to nekils dar daugiau įtampos tarp Lenkijos ir Vokietijos?

V. Malinionis: Matote, tos įtampos pakanka. Karas jau yra pakankama įtampa, kuri nustelbia visas kitas įtampas, bet aš tikiu tokiu lenkų gąsdinimu, nes tai yra valstybė, kuri savo žodžiais nesišvaisto, priešingai nei dabartinė Rusija. Ką jie pasako, jie tą ir galvoja, jie galvoja, kad taip ir padarys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aišku, vokiečiams gali nepatikti, vokiečiai gali užpykti, bet aš tikiu, kad lenkai šiuo klausimu turės svarbiausių NATO sąjungininkų paramą, tai yra JAV pritarimą jų sprendimui ir jie tikriausiai pradės geriau susitarti su vokiečiais. Taip pat ir Jungtinė Karalystė galės padaryti įtaką, o tai yra pagrindiniai partneriai.

Jei truputėlį praplečiant, tai nėra oficialu ir formalu, bet aš kalbėjausi su Lodžės universiteto vieno iš institutų direktoriumi, tai jis pasakė, kad Lenkija nesitiki, jog Vokietija padės karine jėga, bet jie tikisi, jog vokiečiai bent jau netrukdys kitiems NATO sąjungininkams naudotis Vokietijos teritorija padedant Lenkijai.

Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų