Valstiečių vedlys tai vadina partijos ir rinkėjų išdavyste. Rėžia, kad S. Skverneliui rūpi tik valdžia ir primena, kiek daug pinigų valstiečiai yra investavę į buvusio bendražygio politinę karjerą. O politologai mano, kad, atsiradus naujai ir ne tokiai aštriadantei frakcijai, lengviau gyventi bus ne kam kitam, o valdantiesiems.
Nelaukę pirmojo plenarinio posėdžio penktadienį, kai visą dėmesį, matyt, užgoš mitingai, Saulius Skvernelis su palyda savo žinią nusprendžia pranešti dar šiandien. Sukvietęs žurnalistus į Martyno Mažvydo biblioteką, Skvernelis pristato naujuosius bendražygius. 9 jų įgriso Ramūno Karbauskio vienvaldystė, užtat traukiasi iš valstiečių gretų.
Dar 3 nepriklauso jokiai frakcijai, tad šiaip ar taip nieko nepraloš. Iš viso naują frakciją sudarys 13 narių – vienu daugiau nei turi valdantieji liberalai ir dviem daugiau nei Laisvės partija. Bet galios mažiau, nes frakcija opozicinė. Pavadinimas visgi – ne Skvernelio išpopuliarintas „Tėvynės labui“.
„Frakcija vadinsis demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, – praneša Seimo narys Linas Kukuraitis.
„Vardan Lietuvos“ darbuotis ketina Linas Kukuraitis, Zenonas Streikus, Domas Griškevičius, Algirdas Stončaitis, Rūta Miliūtė, Algirdas Butkevičius, Rima Baškienė, Lukas Savickas, Laima Nagienė, Tomas Tomilinas, Laima Mogenienė, Vytautas Bakas.
„Nėra čia kažkoks atskilimas ar dirbtinis politinis darinys, tai tiesiog susijungimas su partneriais ir bendraminčiais“, – tikina opozicijos lyderis Saulius Skvernelis.
Skvernelis jau seniai leido suprasti, kad tandemas su Karbauskiu nebeveikia, jau kurį laiką netrūko įtampos ir apsižodžiavimų: „Nesinori dalyvauti tokioje skaldymo ir konfliktų skatinimo politikoje.“
Iki paskutinės akimirkos buvo neaišku, ar po 25-erių narystės metų valstiečius paliks Rima Baškienė. Tačiau, jos teigimu, Karbauskis net nepaskambino pasikalbėti.
„Tapdama naujos frakcijos nare aš išstosiu iš LVŽS sąjungos, tokį pat veiksmą, manau, padarys ir Zenonas Streikus ir Laima Mogenienė“, – priduria Seimo narė.
Atvirai Karbauskio šiandien nė vienas nekritikuoja, tačiau leidžia suprasti, kas labiausiai netenkino valstiečių gretose.
„Mes žvelgiame į ateitį, į būsimus darbus, o ne į nuolatinį praeities klaidų ieškojimą. Ne priešų paiešką, ne etikečių klijavimą“, – aiškina R. Baškienė.
Naujoje frakcijoje bus du ekspremjerai. Abu džiaugiasi sugrįžusiu dėmesiu.
„Galiu pasakyt, kad nuo šiandien grįžtu į aktyvią politinę veiklą. Reikia pripažint, kad buvau ne toks aktyvus“, – sako Algirdas Butkevičius.
Visgi, ar nauja frakcija reiškia ir naują partiją prieš būsimus rinkimus?
„Toliau matysime. Jei bus poreikis, galima svarstyti viską, bet dirbtinai politinės partijos ar politinio judėjimo tikrai nekursime“, – tikina S. Skvernelis.
Skvernelis neigia, kad nauja komanda šliesis prie kokios nors partijos. O R. Karbauskis rėžia, kad Skvernelis tik siekia valdžios ir politines skyrybas apibendrina kaltinimu buvusiems bendražygiams:
„Bendrai pasakius, tai rinkėjų išdavystė ir LVŽS išdavystė.“
Kaip per tikras skyrybas, prisimena ir pinigus.
„Partija investavo labai daug lėšų į Sauliaus Skvernelio prezidento rinkimų kampaniją – per pusę milijono eurų“, – skaičiuoja jis.
Valstiečiai iš savo kasos Skverneliui dar prieš 2016-ųjų metų Seimo rinkimus mokėjo ir algą – apie 2000 eurų „į rankas“. Dėl to viešojoje erdvėje jis buvo gavęs net „lizinginio premjero“ pravardę.
Tačiau į partiją Skvernelis taip ir nebuvo įstojęs. Dabar duetui belieka ginčytis, kuris kuriam daugiau politinių aruodų pripildė.
„Čia ginčas – kiaušinis pirmas ar višta pirma. Kas kam padėjo“, – teigia R. Karbauskis.
O štai S. Skvernelis į kalbas per daug nesileidžia: „Kaip buvo, kas buvo – tai tikrai praeitis.“
„Dabar bus lengviau. Tai paradoksaliai skamba iš mūsų lūpų, bet mes vertybes turime“, – tęsia R. Karbauskis.
Politologai aiškina, kad kol kas apie naują frakciją galima pasakyti tik tiek, kad jos nariai oponuoja Karbauskiui.
„Politinės pažiūros nelabai aiškios. Tol, kol jie patys neišsakė savo pozicijos“, – kalba politologas Lauras Bielinis.
Valdantieji naujos frakcijos atsiradimu visai patenkinti. Premjerė Šimonytė tryliktuką jau pagyrė už „gebėjimą oponente matyti tik oponentą, o ne asmeninį priešą“. Lauras Bielinis sako, kad ne be reikalo. Nubyrėję valstiečiai susilpnės, opozicijos kritika valdžiai taps labiau padrika.
„Palengvins valdantiesiems realizuoti savo tikslus. Nes darbaus ir vieningo priešinimosi ar spaudimo valdantiesiems dabar laukti daug sunkiau“, – aiškina jis.
Skvernelis dabar neatsako, ar frakcija parems kertinį liberalų Partnerystės įstatymą, po kurio pirmojo bandymo ir kilo mūšis tarp Karbauskio ir dabar atskilusių dalies kolegų. Pačių valstiečių frakcija sumažės trečdaliu, joje liks 22 parlamentarai. O tai reiškia, kad jų ir „darbiečių“ sąjunga per maža, kad opozicija turėtų bendrą savo lyderį.