Iš prabangiausio Tenerifės viešbučio „H10 Costa Adeje Palace“ Adechės mieste klientas pasauliui rodo ne įspūdingą pakrantės panoramą, o kaukėtus poilsiavietės darbuotojus. Vietoje malonaus šurmulio pastate – tvyrantis nerimas. O į lauką išeiti nevalia – duris saugo policija.
Pastate karantinui uždaryti net 1000 poilsiautojų ir, panašu, kad karantino sąlygomis jiems teks čia praleisti porą savaičių. Tokių priemonių imtasi paaiškėjus, kad iš Italijos čia poilsiauti atvykusiam ir prastai pasijutusiam gydytojui vos vakar nustatytas Covid-19.
„Mums pasakė, kad esame karantinuoti dėl daktaro iš Italijos, kuriam nustatomas koronavirusas. Viešbutis veikia kaip įprasta, tik negalime išeiti lauk, nei per paradines, nei galines duris. Prie visų išėjimų policijos automobiliai“, – sako turistas iš Anglijos Chris Betts.
Tai trečias atvejis Ispanijoje ir pirmas turistų pamėgtoje Kanarų saloje, kurioje gyvena ir lietuviai. Nors poilsiautojų iš Lietuvos šiame viešbutyje dabar nėra, nakvynės dviem lietuviams čia suplanuotos kovo 13-ąją.
Ne mažiau neramios dienos ir Italijoje. Čia gyvenantys lietuviai kol kas nepanikuoja, apsišarvavę kantrybe vykdo visus vietos valdžios reikalavimus. Tautiečiai specialiai dėl viruso protrūkio neplanuoja grįžti į Lietuvą, tačiau pasigenda informacijos, kaip bus pasitikti, jei vis dėlto tektų palikti Italiją.
„Vienintelis dalykas, ką ne visai lietuviai žino, kaip Lietuvoje būtų su jais pasielgta. Jei skristų, ar jie ten būtų uždaryti į karantiną, ar būtų paleisti laisvai vykti pas savo artimuosius, galbūt tos informacijos truputėlį trūksta. Milanas yra gerokai aptuštėjęs, mieste yra daug mažiau žmonių, viešuoju transportu naudojasi daug mažiau žmonių. Uždarytos mokyklos, uždaryti universitetai“, – pasakoja Milano lietuvių bendruomenės pirmininkė Gintarė Cvirkaitė.
„Chaoso, greičiausiai, nedaugėja. Didysis chaosas buvo kilęs sekmadienį vakare, kai buvo labai staigus kornaviruso atvejų augimas, kai žmonės iššlavė maisto parduotuves. Aš apie grįžimą į Lietuvą tikrai nesvarstau, nes, manau, kad šitoje situacijoje reikia išlikti pilietiškam, suprasti, kad tavo grįžimas į Lietuvą gali sukelti problemų, ypač namiškiams, aplinkiniams“, – teigia lietuvė šiaurės Italijoje Laura Tamulevičiūtė.
Lietuvos ambasadorius Italijoje pasakoja, kad Lietuvos piliečius Italijoje reikia skaičiuoti tūkstančiais. Daugiausiai Lietuvos piliečių gyvena centrinėje ir šiaurinėje dalyse. O griežto karantino zonoje tautiečiai skaičiuojami dešimtimis.
„Mūsų rekomendacija yra labai aiški. Sekti rekomendacijas Italijos valstybės institucijų. Saugotis, imtis visų atsargumo priemonių ir tiesiog išlaukti tą karantino periodą. Tai nėra čia norinčių evakuotis. Aišku, visi žmonės susirūpinę ir tiek“, – kalbėjo ambasadorius Ričardas Šlepavičius.
Kas laukia planavusių keliones
Telefonai nuo skambučių su klausimais kaista ir kelionių organizatoriams. Šie aiškiai akcentuoja, kad pinigus už būsimą kelionę galima atgauti tik tuo atveju, jei keliauti į tą šalį uždraudžia valstybė.
„Vartotojų teisių apsaugos tarnyba išplatino tokį išaiškinimą, kad kelionių organizatoriai turi vadovautis užsienio reikalų ministerijos pavedimu. Į šalį, jeigu yra nesaugu skristi, tai automatiškai tos kelionės turi būti anuliuojamos“, – sako „Kidy Tour“ direktorius Gvidas Aukštuolis.
Visais kitais atvejais kelionių organizatorius gali pasiūlyti kelionę tik nukelti, o pinigų grąžinimo klausimas sprendžiamas labai sudėtingai.
„Priklauso nuo krypties, kur jūs vykstate, kada vykstate, ar turite draudimą, kokios yra jūsų kelionių sutarties sąlygos, kokias galimybes siūlo kelionių organizatorius. Bendraukite su savo kelionių agentūra, palaikykite ryšį“, – pasakoja „Estravel“ vadovė Žydrė Gavelienė.
Kol Lietuvos gyventojai svarsto, kaip elgtis su turimais atostogų kelialapiais, kelionės į Italiją ar Tenerifę leidžiamos, tačiau nerekomenduojamos. Tokiu atveju turistas gali bet kuriuo metu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nutraukti kelionės sutartį, tačiau privalės sumokėti sutarties nutraukimo mokestį.
Tuo metu Lietuvoje plečiasi pasiūlymų ratas grįžusiems iš Šiaurės Italijos. Suaugusiems siūloma ne tik dvi savaites dirbti nuotoliniu būdu, arba iš viso nedirbti, o kartu keliavusių vaikų neleisti į universitetą, mokyklą, darželį.
„Vaikai yra labai judrūs, nors jie galbūt mažiau serga, bet viruso pernešėjai – jie gali būti labai efektyvūs“, – teigia viceministras Algirdas Šešelgis.
„Jeigu keliavo Italijoje, Kinijoje, mokytoja ir mokiniai. Mokymas nuotolinis. Vaikai tikrai gali neiti ir neturi eiti į mokyklą“, – kalbėjo Visuomenės sveikatos centro direktorė Rolanda Lingienė.
Kilus pagrįstiems įtarimams, kiekvieno į Lietuvą grįžusio piliečio tepinys iš nosiaryklės apdorojamas Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Čia atsakymas dėl koronaviruso gaunamas per 6 valandas.