Azotinių trąšų gamykloje „Achema“ streikas tęsiasi jau ketvirtą parą. Streikuojantieji sulaukia ir palaikančiųjų mitingo. Prie įmonės teritorijos rytą susirenka apie pusantro šimto žmonių. Ten ir vietiniai jonaviečiai, ir suvažiavę iš įvairių šalies miestų Panevėžio, Kauno, Vilniaus, Klaipėdos.
„Achemos“ ryžtas kovoti dėl savo teisių, dėl didesnių atlyginimų, jis aktualus visiems – ir didelėms įmonėms, streikas, ir mažoms įmonėms“, – teigia profesinės sąjungos „PanBūstas“ pirmininkas Algis Indriliūnas.
„Viskas pareina nuo mažų įmonėlių, didesnėse, ateina iki valstybės ir mes matom, kas darosi“, – sako jonavietis Virginijus.
„Kam jie streikuotų, jeigu būtų gerai, tikslo nematytų paprasčiausiai“, – kalba jonavietis Romualdas.
„Profesinė sąjunga yra didelė šeima, ir kai vienai šeimos daliai kažkas atsitinka, mes važiuojam palaikyt, mes palaikysim ir stovėsim kartu visada“, – sako profesinių sąjungų konfederacijos jaunimo centro pirmininkė Alina Tankeliun.
Patys „Achemos“ darbuotojai sako streikuos tol, kol pavyks susitarti.
„Kiek reikės, tiek streikuosim“, – sako „Achemos“ darbuotojas Darius.
„Nuotaikos kol kas ne kokios, į derybas neina, į gerą pusę nieks nekrypsta“, – kalba „Achemos“ darbuotoja Marija.
„Streikuojančių yra gerai nusiteikusių, eit iki galo“, – teigia „Achemos“ darbuotojas Darius.
„Gal reikia dar kažkam įsikišti, trečias asmuo ar įmonė, kuri nešališkai kažką vertintų“, – svarsto „Achemos“ darbuotoja Ramutė.
„Žmonės, kurie atsisakė streikuoti ar perėjo pavilioti, jie šį mėnesį daugiau uždirbs, o mes norim visus metus į priekį ir toliau. Dabar kaip ožiai ant siauro liepto nepraeina niekas, nėra noro kalbėtis“, – sako „Achemos“ darbuotojas Valdas.
Įmonės vadovai laikosi savo – dviejų metų kolektyvinės sutarties nebus.
„Mes negalim pasirašyti kolektyvinės sutarties su griežtais įsipareigojimais. Kaip ir toliau sako, kad tai 2 metams kolektyvinė – mes apie metus nežinom, kaip čia eisis viskas“, – komentuoja AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.
Viešą laišką išplatino ir pagrindinė „Achemos grupės“ akcininkė Lyda Lubienė, reaguodama į europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės raginimą pasirašyti kolektyvinę sutartį.
„Iki 2019 metų ji galiojo ir įmonėje „Achema“. Tačiau vėliau ji buvo nepasirašyta dėl destrukcinės, radikalios, prieš įmonės tikslus nukreiptos, savo nariams išskirtinių sąlygų reikalaujančios bendrovės „Achema“ darbuotojų profesinės sąjungos vadovybės veiklos“, – teigia „Achemos grupė“ pagrindinė akcininkė Lyda Lubienė.
Rasti sutarimą su darbuotojais „Achemą“ ragina ir profesinių sąjungų konfederacija. Tačiau sako, kol kas geranoriškumo nemato.
„Yra kitas tipas darbdavių, kurie spjauna darbuotojams į veidą, stengiasi juos išnaudoti, išspausti kaip citriną ir po to išmesti už durų. Tai mums belieka atsakyti, kokio darbdavio mes laukiame Lietuvoje“, – kalba profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Profesinės sąjungos atstovai pasakoja apie naują įmonės taktiką, užuot ėjusi į derybas, streikuojančius darbuotojus Jonavoje keičia atvežtais darbininkais iš kitų koncerno įmonių. Kad ir Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos. Taip atnaujintas ir amonio salietros cecho darbas,
„Į jų darbo vietas yra perkelti kiti darbuotojai iš gretimų cechų, kurie nestreikuoja, yra atvežta dalis darbuotojų iš „Klasko“, dukterinės koncerno įmonės – tas darbuotojus labai stipriai išmušė iš vėžių“, – sako profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė.
„Dabar dirba keturi dokininkai. Tai yra nekorektiška, amoralu, vadovai, kurie tą paskatino, jie įstūmė darbuotojus į blogą padėtį“, – kalba Dokininkų profesinės sąjungos vadovas Romas Liaudanskis.
Darbuotojai esą patiria spaudimą. „Achemos“ vadovas tai traktuoja kitaip.
„Garsūs lozungai ir šmeižtas, kaip mes galim darbuotojui grasint? Pas mus dirba daug dukterinių bendrovių, 5, kurios aptarnauja, tai jei logistika ir krova įeina į tą patį – tai gali padėt“, – tikina R. Miliauskas.
Achemiečius vienijančios profesinės sąjungos vadovė sako, kad streikuoja apie ketvirtadalis įmonės darbuotojų iš 1200 čia dirbančių.
„Mūsų skaičiavimus streikavo apie 310 darbuotojų, nauji vis dar prisijungia, šiandien atėjo nauja B pamaina, kuri dar nedalyvavo streike“, – sako B. Daškevičienė.
Įmonė pateikia triskart mažesnius streikuojančiųjų skaičius. „Tai pradėjom nuo 130 pirmą dieną, vakar buvo 118, šiandien yra 98“, – kalba R. Miliauskas.
Palaikymą streikuojantiesiems šią savaitę taip pat pareiškė tarptautinės darbuotojų teisių gynimo organizacijos.