Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ A. Januška aiškino, kad Europos Komisija priėmusi tokį sprendimą atrodys kaip federacinė valstybė.
Kodėl Kaliningrado klausimas svarbus Lietuvai?
Mes čia negalime susikurti kitokios teisinės situacijos nei visoje Europos Sąjungoje. Tai, ką šiandien senatorius Durbinas vadina Dancingo koridoriumi, tokių situacijų negali būti.
Kodėl jūs manote, kad jei tas prekes veš, bus sukurtas Dancingo koridorius?
Todėl, kad tų prekių negalima vežti Europos Sąjungoje, pavyzdžiui, per Čekiją, o per Lietuvą bus galima. Čia galvojant teoriškai, bet iš tikrųjų negalima, nes tai, ką šiandien pasakė premjerė, yra labai svarbu.
Aš galvoju, kad pagaliau premjerė rodo ryžtą ir pagaliau pasakė, kokia reali yra situacija. Reikia ją pasveikinti – pagaliau.
Toliau žiūrėsime, bet mano versija yra tokia, kad trečiadienį po NATO susitikimo pozicija bus dar aiškesnė. <...> Nenoriu kelti didelio triukšmo, kad yra didelių valstybių, kurios bandė sukurti deeskalaciją, bet manau, kad po susitikimo viskas bus aiškiau.
Kodėl prekių vežimas gali sukurti precedentą Dancingo koridoriui?
Yra įsivaizduojama, kad Europos Komisija kažkokių teisių manipuliacija gali leisti vežti sankcionuotas prekes per vieną teritoriją – per Lietuvą. Nors Lietuva konkrečiai neminima, bet visi tą turi omenyje, nes niekas negalvoja apie Lenkiją.
Jau yra tokia susidariusi praktika. Jei bus sudarytos išimtys, ko negali padaryti komisija. Tai turi būti Europos Sąjungos sprendimas, nes jei komisija darytų tokius dalykus, ji darytų federacinę valstybę.
Apeidama duris Europos Komisija tampa vyriausybe, kuri sprendžia tokius dalykus kaip sankcijos, nes tada nereikia ir Vengrijos.
Ką reiškia, jei Europos Komisija leidžia vežti tam tikras prekes per Lietuvos teritoriją?
Kadangi vyksta mūšis dėl išaiškinimo, tai tikrai nereikia užbėgti įvykiams už akių ar dėlioti tai, kaip kažkas tikisi iš rytų, kad viskas susidėliotų. Tai palaukime.
Gali būti tokia formuluotė, žinoma aš tik interpretuoju – vidaus vartojimui skirtos prekės, nesvarbu per kur jos vyksta, jos nėra sankcionuojamos. Teoriškai taip gali būti ir nėra minima Lietuva, bet tai yra Europos Sąjungos atsitraukimas nuo ankstesnių pozicijų, negeras signalas Rusijos federacijai, kad per eskalaciją ji gali pasiekti savų tikslų.
Tada mes turime viską dėlioti ir vardinti labai aiškiai – svarbu nelikti vieniems, turime vertinti sąjungininkų poziciją, su jais konsultuotis ir koordinuotis. Čia nėra lengvų sprendimų.
Visą pokalbį išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.