68-erių Ernestine šeštadienio vakarą neteko vyro, kai šalia du milijonus gyventojų turinčio Gomo miesto išsiveržė Niragongo ugnikalnis. Ji išgyveno tikrą dramą – artėjant lavai moteris iš visų jėgų stengėsi padėti sergančiam vyrui palikti namus, tačiau nepavyko.
„Aš buvau su savo vyru, kuris buvo per senas ir nenorėjo išeiti iš namų, nes sirgo. Jis negalėjo vaikščioti. Pasakiau sau: negaliu eiti viena, santuokoje kartu buvome ir geriausiais, ir blogiausiais laikais. Norėjau jį išvesi, bet negalėjau. Aš pabėgau, o jis viduje sudegė. Prakeikiu šią dieną“, – pasakoja Ernestine Kabuo.
Kongo Demokratinėje Respublikoje galingai išsiveržęs ugnikalnis degino apylinkes ir namus. Jis pražudė mažiausiai 15 žmonių, 30 tūkst. turėjo palikti Gomo miestą, sunaikino pusę tūkstančio namų.
Dabar šimtai namų padengti uolienomis, vis dar rūksta pelenai, o vietomis – ir vis dar rusena lava. Gyventojai surėmę pečius renka nuolaužas ir tvarkosi. Žinoma, norint viską sutvarkyti, greičiausiai prireiks kur kas daugiau pajėgų.
Niragongo ugnikalnis – vienas aktyviausių ir pavojingiausių ugnikalnių pasaulyje, tačiau, deja, menkai stebimas.
„Mes negalime suprasti, kad tokia garbinga institucija kaip Gomo ugnikalnių observatorija, kuri turi pinigų savo veiklai vykdyti, negali gyventojų bent prieš valandą perspėti, kad išsiveržimas – neišvengiamas“, – teigia humanitarinis darbuotojas Lecy Kabasele.
Prieš tai Niragongo ugnikalnis buvo išsiveržęs prieš 19 metų. Tuomet jis pražudė pustrečio šimto žmonių, be namų liko 120 tūkst. gyventojų.