Iki Kalėdų liko 3 savaitės. Prekybininkai iš kailio neriasi puošdami parduotuves ir viliodami pabėgti nuo koronaviruso sukaustytos Lietuvos nykumos perkant. Tačiau privilioti pirkėjus vien puošmenų neužtenka – dar didesnį įspūdį daro nuolaidos.
Vyriausybė nusprendė, kad prekybos vietose turi liautis pirkėjų viliojimas staigiomis vienadienėmis ar net valandinėmis akcijomis ir išpardavimais. Tačiau pirkėjai dėl tokio sprendimo nesijaudina. Žmonės labiau nori ne mažiau nuolaidų, o mažesnių kainų:
„Jeigu sumažinti, tai aišku, ir akcijos nereikia tada.“
„Jei kažko noriu, kaina tikrai nesvarbi, nebežiūriu tų akcijų.“
„Yra nekokybiškos prekės, akcijos.“
Vyriausybei liepus atšaukti dalį išpardavimų, prekybininkai sukruto ir žada nurodymą vykdyti ar bent jau trumpalaikių nuolaidų nereklamuoti.
„Koreguojame strateginius rinkodaros veiksmus, atsisakome trumpalaikių vienadienių skatinimo tikslų, kai konkrečiomis dienomis ir valandomis taikomos nuolaidos. Atsisakome tokių veiksmų, kad tai neskatintų papildomai atvykti į parduotuves. Kassavaitinių, 4 dienų viešinimą mažiname, šį savaitgalį mažiname televizijos reklamų skaičių“, – sako „Maxima" atstovas Tomas Bašarovas.
„Ateinantį ketvirtadienį iš anksto planuotas visos dienos išpardavimas neįvyks. Perkeliame į internetą. Visos dienos akcijos parduotuvėse neliks“, – pasakoja „Rimi" atstovė Renata Keršienė.
„Tam tikrą valandą yra tam tikram produktui nuolaida. Peržiūrėsime planus, kad įvykdytume šią rekomendaciją. Per mėnesį kartą, kelis, tikrai būdavo“, – teigia Iki atstovė Vaida Budrienė.
„Kiekvienas prekybininkas mažmenininkas yra atsakingas už taisyklių laikymąsi. Mes konsultuojame, kam to reikia, paaiškiname, kaip traktuojame naujas rekomendacijas. Akropolio vardu nesiruošiame daryti trumpalaikių akcijų, kol galios šie reikalavimai“, – kalbėjo „Akropolio“ atstovas Dominykas Mertinas.
„Tokia pati nuostata veikė ir pavasarį, ji neblogai veikia, prekybininkai tikrai atsakingai laikėsi šitų sąlygų. Tikimės to užteks ir dabar. Kad netektų užsidarinėti visiškai, tikiuosi verslas elgsis atsakingai“, – sako laikinasis ministras Aurelijus Veryga.
Tačiau paklausus, kodėl nenaikinamos nuolaidų akcijos, kurios tęsiasi savaitę ar pusę savaitės, prekybininkai nesileidžia į kalbas. Tai, anot jų, jau būtų per daug, o ir vyriausybė to nereikalauja.
„Akcija – tai galimybė žmogui įsigyti norimas prekes už palankesnę kainą. Tai žmonėms aktualu, tokia galimybė turi likti“, – pasakoja D. Mertinas.
Kai kurių prekybos ekspertų teigimu, uždrausti Lietuvoje nuolaidų akcijas vargu ar būtų įmanoma, mat jos jau tapo neatsiejama prekybos dalimi, be to, toks draudimas galimai pažeistų ir konkurencijos įstatymą.
„Akcijas iš viso uždrausti būtų rizikinga. Per akcijas beveik pusė krepšelio sudaro akcijinės prekės. Dabar atsargiai žmonės perka, akcijos ženkliukas dar svarbesnis. Lietuvoje yra kainos pakeltos, nuo jų daromos nuolaidos 30-50 proc. tai teigiam objektyviai, darėm tyrimus. Reguliarios nuolaidos be nuolaidų yra aukštesnės nei kitose rinkose. Reguliariai tada vyksta akcijos. Jei tai panaikinsime, žmogus netektų 20-30 sutaupymo“, – teigia prekybos ekspertas Arūnas Vizickas.
Parduotuvėse turi likti ir štai tokios vakarinės nuolaidos, kai su nuolaida parduodami greitai gendantys produktai. Prekybininkų aiškinimu, tai nuolatinė, o ne trumpalaikė akcija. O kadangi internetinė prekyba vyksta nuotoliniu būdu, Vyriausybė internetinių išpardavimų nusprendė neriboti. Tad prekybininkai internete ir toliau galės skelbti neribojamus išpardavimus.