Vis tik Krašto apsaugos ministras perspėja – noras padėti gali baigtis ir liūdnai. Tokių atvejų jau buvo.
Lietuvis Povilas rodo ukrainiečiui, kaip valdyti droną. Tai žvalgybinis įrenginys, jo pagalba iš oro ukrainiečiai gali žvalgyti vietoves, stebėti rusų okupantus. Bet tam būtina išmokti tinkamai naudoti įrangą.
„Mokau žmones, kaip naudotis dronais ir ne tiesiog kaip naudotis, o pirmas dalykas, kaip jų nedaužyti. Prisiųsit paramų, prisiųsit dronų, ir kas iš to, jeigu juos visus išdaužys tą pačią dieną. Darau 2 dalykus – pirma, tai ruošiu būsimus instruktorius, ir antras, ruošiu žmones į frontą“, – aiškina instruktorius Povilas Stankūnas
Vyriškis nenori atskleisti, nei kur dirba, nei kiek žmonių jau apmokė, nei su kokiomis pajėgomis yra. Vardan saugumo. O kaip dronai padeda kare, galima suprasti iš šio vaizdo įrašo. Pamatęs jį stebintį ukrainiečių droną, rusų karys pasileido bėgti. Ir kaip skelbia patys ukrainiečiai, okupantas bėgo pas savo bendražygius ir taip atskleidė vietą, kurioje jų pozicijos. Vėliau jas beliko sunaikinti.
„Jų neturėtų, kautųsi be jų. Rezultatai būtų vieni. Jie yra, super, adaptuojamės, mokomės, bandom išgauti rezultatus, kurie būtų daug geresni“, – sako P. Stankūnas.
Povilas į Ukrainą išvyko susisiekęs su dar vienu patirties kariuomenėje turinčiu lietuviu.
„Paskambino man, paklausė: norėtum? Norėčiau. Tai tiesiog atkeliavau padėti, prisidėkime kiekvienas kaip galime, kiekvienas turime sritį, kurioje esame labai geri“, – kalba P. Stankūnas.
Kiek iš viso Ukrainoje yra lietuvių civilių, kurie padeda kariams – institucijos nesako.
„Kiekvienas iš mūsų turėtume būti suinteresuotas visaip maksimaliai prisidėti gelbstint, arba padedant ukrainiečiams tiek pabėgėliams, tiek Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms įvairiais būdais, tai jeigu mato kaip gali geriau prisidėti, tai mano galva tik skatinama“, – teigė kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
„Svarbiausia, kad tai darytų sutarę su ukrainiečių valdžia. Jeigu tai darytų absoliučiai savarankiškai, nederindami su ukrainiečių valdžia, neturėdami kontaktų, gali pakliūti į nemalonias situacijas. Tokių atvejų buvo, deja. – Gal galite detalizuoti kas buvo? – Ne, negaliu“, – kalba krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
O šią savaitę į Ukrainą išvyks lietuvių medikai. 2 komandos po 12 specialistų. Jie dirbs Kyjivo ir jo apskrities ligoninėse.
„Kodėl? Nes, manau, tai yra mano pareiga padėti. Gydytojai ir slaugytojai Ukrainoje pavargę, jiems trūksta tos jėgos, jie miega ligoninėse, tai, manau, galėsime padėti kolegoms“, – sako į Ukrainą vyksiantis medikas Vytautas Plučas.
„Iš pradžių nežinojom kur važiuosim, bet kadangi visi esam pakankamai patyrę ir žinom savo galimybes, norus, dėl to visi ir einam į priekį“, – kalba į Ukrainą vyksianti medikė Jurga Žukauskaitė.
Medikams teko raminti ir savo artimuosius.
„Nebuvo sužavėti, bet manau tai normali reakcija ir normalus neigimas, nenoras išleisti, nenoras jog ten vykčiau. – Ar bijote? – Manau, kad kiekvienas iš mūsų bijo, bet manau tai protinga ir normali baimė“, – teigia į Ukrainą vyksiantis medikas Martynas Stanionis.
Medikų poreikį formuoja Ukrainos valdžia, o Lietuvoje norą vykti į pagalbą jau pareiškė pusketvirto šimto medikų.
„Vėliau, jeigu šitas pilotas pavyks, gali būti ir Odesos apskritis, ir kitos, formuosime papildomas grupes, nes savanorių netrūksta, o ta pagalba Ukrainai iš Lietuvos reikalinga būtent dabar, kada visi patiria nuovargį“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Lietuvių medikai ukrainiečiams taip pat pristatys ir įvairios medicininės įrangos, bei trūkstamų preparatų.