O menininkai paantrina, dar geriau, jeigu atvirlaiškis sukurtas savo rankomis. Tiesa, kad ir kokį nuspręstume siųsti, paštininkai ragina tai daryti jau dabar, mat vėliau išsiųstas gali adresatą pasiekti jau gerokai po švenčių.
Jau daugiau nei trisdešimt metų laiškus rūšiuoja ir adresatams ruošia laiškininkė Birutė. Darbo daug, bet kai nebuvo kompiuterių, prieš gražiausias žiemos šventes jo būdavę gerokai daugiau. Mat popierinius atvirlaiškius žmonės siųsdavo dažniau.
„Anksčiau ne tik, kad nešdavom, veždavo taksi. Į tam tikras, atramines dėžutes nešdavom glėbiais“, – sako laiškininkė Birutė Žuravskaja.
Sveikinimo sulaukdavo ir laiškanešiai: „Net būdavo ant vokų parašyta, kad sveikinimas, ne tik šeimos, bet ir tam pačiam paštininkui. Tai va tokių irgi būdavo malonių staigmenėlių.“
Atsiradus kompiuteriams, mada siųsti popierinius sveikinimus prigeso. Siuntėjai mėgavosi elektroniniais sveikinimais. Pašto atstovai pastebėjo, kad naujosios technologijos savo kartelę išlaiko, bet ir senovinis, popierinis atvirukas vėl ėmė populiarėti.
„Kaip geras lakmuso popierėlis yra parduodamu atvirukų kiekiai. O jų pardavimai šventiniu metu padidėja iki šešeto kartų“, – pasakoja Lietuvos pašto atstovas Norbertas Žioba.
Prognozuoja pašto atstovai, kad tokių atvirukų siuntimas šiemet bus itin populiarus. Esą žmonės karantine, tad turi daugiau laiko sėsti ir brūkštelėti vieną kitą sveikinimo sakinį ranka. O ir bedvasiai kompiuteriai dirbant iš namų dažnam atsibodo.
Vilnietė Lina tai tik patvirtina, neslepia rašiusi ir elektroninius, bet grįžo prie rašytų ranka.
„Gal pradžioje ir naudodavausi, nes kažkaip buvo naujovė… Bet kažkaip ranka rašyta daug mieliau. Daug“, – teigia vilnietė Lina.
Atvirukais jau devynerius metus prekiaujanti Elvyra pastebėjo – atvirukai taip pat turi madas.
„Kur yra ta lietuviška atributika. Tų blizgesių visų, jau jis atgyveno tas blizgesys. Žmonės nelabai nori, tokio daugiau subtilesnio reikalauja atviruko“, – kalbėjo Lietuvos pašto atstovė Elvyra Dunajeva.
Madinga tai, kas netradiciška. Vyresni siuntėjai renkasi rašyti sveikinimus ant atvirukų religine tematika, mados pokyčiams nepavaldūs žiemos vaizdai, gyvūnai, ir žinoma angelai.
Tai patvirtina ir atvirukų kūrėja Sigutė Ach. Ir parodo, kad ne tik ranka galime užrašyti sveikinimą, galime sukurti net ir patį atviruką.
Kelios minutės ir angelas įgauna ne tik spalvas, bet ir veidą. Ir štai išdžiovinus paveikslėlis virsta sveikinimu. Belieka tik sukurpti širdį suvirpinantį tekstą. Menininkė sako dabar tokiems štai darbams pats tinkamiausias metas.
„Dabar labai aktualu. Anksčiau mes galvodavom, nebėra laiko, geriau elektroninis, nes mes vis tiek toj kavinėje susitiksim. Tuoj apsikabinsim. Dabar gi mes kaip senoviniais laikais, kaip aristokratai aristokratams. Vėl galime atsidėję vakarą, pasidarę atmosferą, pasidarę šeimos šventę, rašyti atviruką“, – sako menininkė Sigutė Ach.
Kokį pasirinktume – pirktinį ar savo gamintą, paštininkai sako svarbu suskubti jį išsiųsti jau dabar. Jeigu norime, kad artimiausius jis pasiektų laiku. Lygiai taip turime elgtis ir su siuntomis. Dėl karantino, jos, kaip ir laiškai kitose šalyse gali keliauti ilgiau.