Janos ir Sergejaus bei jų 5 vaikų namus Ukrainoje sugriovė rusų kariai. Šeima nusprendė karo niokojamą Ukrainą palikti ir bėgti į Vokietiją. Ir nors ten pavyko įsitvirtinti, vyras dirbo, vaikai lankė ugdymo įstaigas, šeima nusprendė kraustytis dar kartą, mat vienam negalią turinčiam vaikui Vokietijoje nebuvo suteikta reikiama pagalba.
Iš centro nebeišleidžia
Sužinoję, kad Lietuvoje neįgaliu vaiku bus pasirūpinta, ukrainiečiai nusprendė atvykti čia. Šeima išsinuomavo butą ir ėmė svajoti apie pagaliau ramų gyvenimą. Deja, kadangi sutartį pasirašė neoficialiai, ne pas notarą, o iš užsienio grįžusi šeimininkė netikėtai nusprendė jį parduoti, karo pabėgėliai liko be buto.
Taip jie pateko į Krizių centrą, kur, atrodė, turėjo gauti pagalbą, bet susidūrė su keistomis situacijomis. Socialiniai darbuotojai pranešė, kad Sergejus kartu gyventi negalės ir šeimą galės lankyti tik 2 valandas per parą.
Iš pradžių Krizių centro darbuotojai tvirtino, kad nesvarbu, kada, ar po savaitės, ar po trijų, karo pabėgėlių šeima susiras kitą butą, galės iškart išsikraustyti. Tačiau, kai praėjus savaitei Janai pavyko susirasti butą ir apie tai išgirdo jos socialinis darbuotojas, jo pasakyti žodžiai šokiravo ne tik ją.
„Ir jis sako: ne, ponia, tu taip greit iš čia neišeisi“, – nuostabą sukėlusią frazę prisiminė su Jana Krizių centre susipažinusi ir jai padėjusi Julija.
Moteris įtaria, kad socialiniai darbuotojai nori Janą su vaikais Krizių centre įkalinti. Julijos teigimu, kai sužinojo apie tai, kad Jana ruošiasi vykti į „TV Pagalbos“ filmavimą, jie suplanavo, kaip tam užkirsti kelią.
„Administracija 100 procentų turėjo planą, jie norėjo mus nuo jos atskirt, galvojo, kad pareigūnai ją areštuos ir išveš. Bet, kai jie pamatė, jog pareigūnai jos neveža, nes ji visiškai adekvati, jie iškvietė greitąją. Greitosios medicinos pagalbos darbuotojai kalbėjo su ja kambary, sakė: mes matom, kad ji visiškai adekvati, nesuprantam, kur čia problema“, – pasakojo Julija.
Laidos vedėjas Edgaras Navickas šią situaciją pavadino pasityčiojimu, jis svarstė, ar Krizių centras tokiais veiksmais stengiasi parodyti, kad dirba, ar už kuo ilgiau pas juos gyvenančią šeimą tiesiog gauna geresnį finansavimą.
Į „TV Pagalbos“ studiją papasakoti daugiau savo istorijos detalių atvyko ir ukrainietė Jana. Pasak jos, kol nepateko į Krizių centrą, Lietuvoje ji ir jos šeima jautėsi gerai.
„Nelabai suprantu, kas vyksta ir kodėl su manim taip elgiamasi“, – atviravo moteris.
Jana pasakojo, kad vos tik atvykus į įstaigą, ją šokiravo keli dalykai: pirmiausia, ji sužinojo, kad vyras Sergejus kartu gyventi negalės, o praėjus trims dienoms Janai buvo pasakyta, kad ji su savo vaikais nesusitvarko.
Tikrino adekvatumą
O vakarykštis įvykis ukrainietę esą apskritai šokiravo, Jana tikino, kad jai niekada nebuvo iškviesta nei policija, nei greitoji pagalba tam, kad jie patikrintų, ar ji adekvati.
Pasak Janos, taip nutikti galėjo dėl to, kad ji paprašė per stačiatikių Kalėdas leisti Sergejui pabūti su šeima ilgiau – nuo 8 ryto iki 8 vakaro. Nors tai ir buvo teisėtas prašymas, tai esą galėjo sukelti socialinių darbuotojų susierzinimą.
„Jūs galvojate, kad aš išvis nemoku skaityti ar nieko nežinau apie jūsų tvarką“, – retoriškai klausė Jana.
Laidos vedėjai Renatai Šakalytei-Jakovlevai paklausus, kaip tarnybos paaiškina, kodėl neleidžia tėvui kartu gyventi Krizių centre, Jana teigė iš socialinių darbuotojų išgirdusi, kad tai – centras mamoms su vaikais. Taip pat kliūtimi tapo santykių neįteisinimas.
„Pradžioje jie sakė, kad tėvo neleidžia, nes mes nesusituokę, pasakiau, kad mes turime Vokietijoje išduotą tėvystės dokumentą. Kai pradėjau judinti vaiko teisių tarnybą, kai pradėjau atverti burną ir nervintis, jie pasakė, kad mes jiems nesakėme, kad turime vokišką tėvystės nustatymo dokumentą. Man kas – silpnaprotystė? Gal aš nepamenu, ką sakiau, gal nežinau, kokius turiu dokumentus?“ – jausmingai pasakojo Jana.
„Viską supratau – čia yra puikus spąstų mechanizmas. Jeigu jums šauna į galvą kreiptis pagalbos į Krizių centrą – tai yra nuosprendis“, – reagavo E. Navickas.
Abejinga neliko ir R. Šakalytė-Jakovleva, ji paragino institucijas susimąstyti, ar toks elgesys su ką tik nuo karo pabėgusia šeima yra adekvatus.
„Gal turim šansą pakeisti Janos galvojimą, apie ką Lietuvoje yra vaiko teisės?“ – klausė laidos vedėja.
Siužeto pabaigoje į studiją įžengs netikėti svečiai, kas jie – sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „TV Pagalba“ žiūrėkite kiekvieną darbo dieną 16:30 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TV Pagalba“.