Jau nuo vidudienio sostinės turgavietėje rikiuojasi eilės gyventojų. Nors didžioji dalis pirkėjų dėvi ar apsaugines kaukes, ar respiratorius, kai kurie į turgų ateina labai drąsiai – be jokių apsaugos priemonių. Maža to, ne visiems pirkėjams pavyksta laikytis ir saugaus kelių metrų atstumo. Tiesa, šventiniam Velykų stalui besiruošiantys gyventojai sako skubantys nusipirkti būtiniausių maisto produktų ir per daug dėl viruso galvos nesukantys:
„Imunitetas geras pas mane, tai kovoju su ta zaraza.“
„Kiaušinių nusipirkau, dažų nusipirkau ir sėdėsime ir švęsime namie.“
„Žiūrėjau mėsytės, bet labai daug žmonių, tai sakau – dar apeisiu daržoves pasižiūrėsiu.“
„Aš padarysiu šaltieną, kiaušinių, pyragą kokį. Į svečius nevažiuosiu.“
Štai kiaušinius turguje pardavinėjanti Liucina sako, kad kainos per metus beveik nesikeitė. 10 vienetų rudų kiaušinių čia kainuoja 1,25 euro. Vis dėlto prekybininkai sako, kad pernai prieš Velykas buvo kur kas daugiau žmonių – esą šiemet mažiau nuperkama ir mėsos, ir kiaušinių.
„Žinoma, dėl karantino. Žmonės bijo vaikščioti, namuose daugiau sėdi arba senoms močiutėms vaikai nuperka. Anksčiau kaip nebuvo to karantino, tai buvo daug daugiau žmonių, o dabar labai mažai.“, – sako prekybininkė Liucina.
Sveikatos apsaugos ministras ragina vyresnio amžiaus gyventojus laikytis karantino ir masiškai neplūsti į turgavietes ar parduotuves pirkti kiaušinių bei kitų maisto produktų Velykoms. Mat iš tokių viešų vietų, kuriose apstu žmonių, namo galima grįžti ne tik su pirkiniais, bet ir užkratu.
„Dabar yra raginimas likti namuose ir aš manau, kad visiems bent po vieną margutį namuose atsiras. Būkite atsakingi, tų pačių kiaušinių arba dažų galite įsigyti įprastu laiku, kai einate prekintis“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
O prekybininkai taip pat nerimauja. Mat gyventojai kasmet linkę apsipirkti paskutinėmis dienomis prieš pat Velykas. Tad, jei visi į parduotuves suplūs paskutinę akimirką – susidarys spūstys, tuomet, anot prekybininkų, sukontroliuoti visus pirkėjus dėl jų pačių saugumo gali būti labai sudėtinga.
„Pirkėjų srautai mums kelia nerimą. Nes kol kas panašu, kad pirkėjai ruošiasi švęsti Velykas kaip ir įprastai, apsipirkti paskutinėmis dienomis. Tai penktadienį ir šeštadienį. Mes labai prašome, dar liko kelios dienos, padarykite apsipirkimą kaip įmanoma anksčiau, kad nesusidarytų grūstis ir nekiltų jokios grėsmės pirkėjų saugumui“, – teigia ,,Rimi“ atstovė Renata Keršienė.
Ypač senjorų dėl dėžutės kiaušinių, šakočio ar mėsos kilogramo prekybininkai prašo nekelti kojos iš namų. Jei yra galimybė, maisto produktų siūlo paprašyti nupirkti artimųjų ar kaimynų. Taip pat jų prašoma prekybos vietose lankytis tik konkrečiu laiku.
„Ypač vyresnio amžiaus žmonėms lankytis kuo įmanoma rečiau ir, jei neįmanoma, nesilankyti. Tada pasinaudoti proga eiti nuo 8 iki 10 valandos. Paprašyti Šeimos narių, paprašyti kaimynų“, – kalbėjo ,,Iki“ atstovė Indrė Baltrušaitienė.
Tiesa, yra ir tokių pirkėjų, kurie iš anksto atsakingai ruošiasi Velykoms, o į parduotuvę užsuka produktų nupirkti vyresnio amžiaus tėvams:
„Jau pasiruošėme žymiai anksčiau, nusipirkome ir mėsytės, užsišaldėme. Bet labiau rūpinamės mama, nes yra padarytas sąrašas, tai dabar prekinamės, kad po to nebūtų spūsčių.“
„Baisu, bet vis tiek einu.“
„Nelabai vaikštau, ateinu, laikausi nuotolio. Vis tiek reikia nusipirkti, vaikai man neapiprekina, kaip aš pati.“
Na, o jeigu parduotuvių išvengti niekaip neįmanoma, pardavėjai pirkėjams primena laikytis Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymo – į parduotuvę žengti vienam.
„Iš šeimos turėtų eiti apsipirkti vienas šeimos narys. Tai taip pat padėtų sumažinti tuos žmonių srautus parduotuvėse. Na, kad neitų 4 asmenys iš šeimos vienu metu, užtenka apsiprekinti vieno žmogaus“, – sako ,,Maxima LT“ atstovė Rima Aukštuolytė.
Beje, prekybininkai pastebi, kad kiaušinių pardavimai didėja jau nuo karantino pradžios. Mat žmonės daugiau maisto gamina ir suvalgo namuose.
Tiesa, specialistai perspėja, kad į Lietuvą prieš Velykas plūsta ir Europos Sąjungos standartų neatitinkantys kiaušiniai. Todėl gyventojai turėtų atkreipti dėmesį į produkcijos kilmės šalį. Pavyzdžiui, pigūs ukrainietiški kiaušiniai neatitinka standartų, mat vištos Ukrainos paukštynuose laikomos antisanitarinėmis sąlygomis, girdomos antibiotikais.