Karantino metu durys į polikliniką atsiveria ne visiems pacientams. Vilniaus Šeškinės poliklinikoje kol kas ligoniai priimami tik su skubiais užrašymais, o visi kiti, kurie turi sveikatos problemų, konsultuojasi nuotoliniu būdu – telefonu. Atvykusiems į polikliniką matuojama temperatūra, jie privalo dezinfekuotis rankas.
Po truputį švelninat karantiną, poliklinika jau plečia savo paslaugas ir žada, kad planines konsultacijas bus galima atnaujinti greitu metu.
„Leisti pacientus ateiti dėl prevencinių programų. Ateina ir didelis srautas vaikų pasitikrinti, mes jį, kaip ir dabar turime atskirą, tai ir toliau planuojame atskirti. O antras srautas yra tie pacientai, kurie serga lėtinėmis ligomis“, – sako direktoriaus pavaduotoja gydymui Ingrida Savickienė.
Tiesa, norint pakliūti konsultacijai pas antrinio lygio specialistus – pacientams tenka palaukti ir kelias savaites:
„Žiūrint, kokia problema, jei infarktas, tai tikrai daug, o jeigu kažkokia kita problema, tai gal ir nedaug.“
„Aš po ligoninės, man reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Ne, nebandžiau, geriau aš nueisiu ir vietoje sutarsiu.“
„Paskambinus ir pasakius priežastį savo šeimos gydytojui, problemų papulti pas gydytoją manau, kad nėra.“
Vyriausybė skelbia, kad atnaujinamos planinės sveikatos priežiūros paslaugos, kurios nutrauktos kovo viduryje. Dienos chirurgijos, stacionarines medicininės reabilitacijos paslaugas, konsultacijas, diagnostines procedūras gydymo įstaigos galės teikti tik suderinusios tai su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru. Ligoninės turės parengti paslaugų planus ir numatyti pacientų srautus.
„Stacionarams bus svarbu išlaikyti COVID rezervą lovų tam, kad atlaisvinant karantino sąlygas, atsiranda didesnei galimybei ligai plisti, kad įstaigos galėtų saugiai pasirūpinti tais asmenimis“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Karantino metu onkologiniams pacientams gydymas buvo tęsiamas.
Onkologinius pacientus vienijanti organizacija tikina, kad labiausiai planinių konsultacijų laukia tie ligoniai, kuriems yra įtariamas vėžys ir karantino metu jie negalėjo gauti reikiamos pagalbos.
„Jie laukia tų konsultacijų, kurios atitinkamai buvo nukeltos dar ilgesniam laikui. Ir iš psichologinės pusės būtent šitas nežinojimo laikotarpis yra pats sunkiausias, kada kažkas įtaria ligą, o tu nežinai galutinio rezultato. O žmogui galimai susidūrus su galimai įtariama onkologine liga, tai tas nerimas yra turbūt virš stogo“, – teigia onkologinių pacientų atstovas Šarūnas Narbutas.
Pasak premjero, dabar pačios gydymo įstaigos nuspręs, kada atnaujinti planinę pagalbą ir tai priklausys nuo jų pasirengimo.
„Nereikalaujama gauti leidimo suderinimo, tačiau kontroliuojančios institucijos galės patikrinti. Tikimės, kad gydymo įstaigos elgsis atsakingai ir principingai“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.
O gydytoja Santaros klinikose dirbanti Rūta ir savanoriaujanti socialiniame projekte medo.lt tikina, kad ligoninėms dar reikia laiko pasiruošti planinėms operacijoms.
„Skyriuose taip pat yra tvarkos pasikeitimų ir viskas taip greitai nevyksta. Iš tiesų kiekvienam vedėjui reikia pasiruošti, atnaujinti planus, vėl registruoti, todėl tai užtrunka ir tas planinių operacijų sugrąžinimas yra palaipsnis“, – sako gydytoja Rūta Mačiulytė.
Taip pat nuo rytojaus Vyriausybė leido laisviau dėvėti veido apsaugas už miestų, kaimų, sodininkų bendrijų ribų, kai 20 metrų spinduliu nėra kitų asmenų, išskyrus artimuosius. Laikantis 10 kv. metrų ploto reikalavimo leista atnaujinti visus laisvalaikio užsiėmimus atviroje erdvėje, maža to, atnaujinamos individualios sporto treniruotės uždarose patalpose. Taip pat leidžiama prekyba ir turguose pramonės bei kitomis prekėmis.