Olandų aktorė Astrida Nijsen kenčia nuo tripanofobijos – adatų baimės. Moteris nori pasiskiepyti nuo koronaviruso, tačiau savo baimės niekaip neįveikia. Dėl to ji net kreipėsi į gydytoją.
„Tai prasidėjo paauglystėje. Kai pamatau adatą, tiesiog noriu kuo greičiau pabėgti. Galėčiau viską čia „ištaškyti“, jei tai padėtų išvengti skiepo“, – sako aktorė Astrid Nijsen.
Tačiau Nyderlandų mokslininkai jai ir kitiems adatų bijantiems žmonėms siūlo alternatyvą – skiepus be adatų. Jie kuria lazerinę skiepijimo technologiją – vadinamąjį „Burbuliukų pistoletą“.
„Per milisekundę stiklas, kuriame yra skysčio, yra įkaitinamas lazeriu. Skystyje susidaro burbuliukas, išstumiantis skystį 100 km per valandą greičiu, ir mes galime pamatyti, kaip jis prasiskverbia į odą maždaug milimetro gylyje“, – pasakoja profesorius David Fernandez Rivas.
Anot mokslininkų, tai užtrunka net trumpiau nei uodo įgėlimas ir yra visiškai neskausminga. Be to, sumažėja infekcijų tikimybė ir nelieka medicininių atliekų.
„Ši injekcijų be adatų technologija yra labai svarbi, nes atsisakome adatų, kurių bijo daugybė žmonių. Taigi jie galės skiepytis be baimės“, – tęsia mokslininkas.
Moksliniams „Burbuliukų pistoleto“ tyrimams jo kūrėjai jau išleido pusantro milijono eurų. Jau ši mėnesį mokslininkai kreipsis į institucijas dėl leidimo pradėti klinikinius skiepijimo be adatų tyrimus su žmonėmis. Jie viliasi, kad per trejus metus pavyks šią technologiją įteisinti.
Skaičiuojama, kad nuo adatų baimės Nyderlanduose kenčia vienas iš penkių žmonių, o vienam iš tūkstančio dėl to net prireikia medikų pagalbos.