Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Buvęs valstiečių Vyriausybės viceministras Martynas Norbutas su savo gyvenimo partneriu kartu jau beveik 20 metų. Lietuvoje jie santykių įregistruoti negalėjo, tad susituokė Belgijoje. Tuomet tikėjosi, kad jų santuoką įregistruos ir Lietuva, tačiau viltis išgaravo, kai kreipėsi į Metrikacijos skyrių.
„Susidaro kuriozinė situacija – mes čia esame visiškai nesusiję žmonės, tuo tarpu Belgijoje esam sutuoktiniai, Estijoje taip pat būtume sutuoktiniai“, – nusivylimo neslėpė vilnietis.
M. Norbutas sako, jog stebisi, kad Lietuvoje negalioja kitose Europos šalyse taikoma praktika. Esą europiniai teismai, turėję panašių bylų, jau yra išaiškinę, kaip šalys narės tokiose situacijose turėtų elgtis.
„Šitas teismas, iš esmės, išaiškina visą ES teisę, kurios negali nesilaikyti bet kuri šalis narė“, – dėstė M. Norbutas.
Tad pora kreipėsi į Vilniaus apylinkės teismą.
„Mes neprašome keisti LR įstatymų, mes neprašome keisti Konstitucijos, tik prašome įtraukti patį faktą. Tą atsisakė padaryti Metrikacijos skyrius“, – kalbėjo jis.
Lietuviai siekį įteisinti užsienyje registruotas santuokas vertina skirtingai:
„Tai žmonių pasirinkimas taip gyventi, ir tai yra visiškai normalu.“
„Aišku, kad turi, mes Europos Sąjungoj gyvenam, viskas turi būt panašu, aš tai pritariu.“
Širinskienė įžvelgia klastą
Anot Martyno advokato Aivaro Žilvinsko, šitoks santuokos pripažinimas nereikštų, kad Lietuvoje sutuoktiniai turėtų tokias pat teises, kokias turi Belgijoje, tačiau jų gyvenimas vis tiek būtų paprastesnis.
„Bus labai ribotas įrašas, kuris praktiškai Lietuvoje nelabai ką reiškia. Bet tuo pačiu, tokios poros galbūt su laiku gali įrodinėti, kad kaip bebūtų, jei mes šeimos nariai esame, kažkokios minimalios teisės turi vis tiek priklausyti“, – dėstė A. Žilvinskas.
Parlamentarė Agnė Širinskienė tikina, kad užsienyje susituokusioms tos pačios lyties poroms bet kurioje Europos šalyje visos judėjimo ir įsisteigimo teisės yra užtikrinamos ir be santuokos įregistravimo.
„Jie turėtų būti remiami Lietuvoje su visa tokioms šeimoms teikiama paramą – įdarbinimo srity ir visur kitur“, – tikino A. Širinskienė.
Kitokią nuomonę turi Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Laurynas Šedvydis.
„Mes jų neregistruojam, tai tada natūralus klausimas – ar tai reiškia, kad tie žmonės gali Lietuvoje susituokti naujai? Šičia yra problema“, – pabrėžė L. Šedvydis.
„Dažnai teisės aktuose kalbame apie tokius dalykus, kaip monogamijos principas, tai dabar įsivaizduokit tokius kuriozus, kai žmonės yra susituokę, bet atvažiuoja į kitą šalį ir jie yra niekas“, – dėstė Tolerantiško jaunimo asociacijos vadovas Artūras Rudomanskis.
„Kai norai yra abstraktūs, manyčiau, kad yra kuriamos bylos, tikintis prasimušti kažką teisme“, – kalbėjo A. Širinskienė.
Parlamentarė mano, kad taip bandoma „prastumti“ tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimą Lietuvoje, nors Europos teismai tiesiogiai nesikiša į santuokos institutą.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.









































































































































































































































































