Tad ligoninėse pritrūko ir neštuvų, ribojamos ir planinės operacijos. Geriausia, kaip sako medikai, jeigu nėra skubos, kojos iš namų ir iš viso nekelti. Mat šįryt ligoninių ir poliklinikų priimamieji buvo sausakimši paslydusių ir susižalojusių nelaimėlių. Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės medikai sako tokio traumuotųjų antplūdžio per vieną parą ligoninėje jau seniai nebuvo. Trūko net ir neštuvų.
„Šiandien ši para rekordinė. Turime, turėjome 180 traumuotų pacientų. 180 pacientų tai yra, na, tikrai labai didelis skaičius. Taip, ir šiandien, pirmadienio rytą, jie toliau važiuoja. Per pirmąją valandą maždaug nuo 7 iki 8 jau buvo 3 dešimtys ir greitosios pagalbos automobiliai važiuoja toliau“, – teigia ligoninės atstovė Dalia Smagurauskaitė.
O jau popiet ligoninė patikslino – į medikus pagalbos kreipėsi beveik pusketvirto šimto žmonių. Šešiasdešimt jų paguldyti gydyti.
„Tai eidama į darbą tiesiog griuvau ir, nežinau, gal susilaužiau alkūnę, žiūrėsim dar. Buvau sąmonę praradus, tai norėčiau, kad gydytojas apžiūrėtų“, – pasakoja pacientė Alina.
Vilniaus greitosios medikai taip pat sako per parą sulaukę rekordiškai daug – tris kartus daugiau iškvietimų nei įprastai.
„Nukritau, slidu, ranka sumušta turbūt. Greitoji irgi iki namų negalėjo nuvažiuoti. Daktarai patys atėjo pėsčiom ir vedė mane, nes aš rajone gyvenu, pas mus išvis niekas nieko nebarsto, ten neįmanoma“, – kalba Alina.
„Labai daug, praktiškai visos pajėgos mestos traumoms aptarnauti. Vilniaus ligoninės tikrai labai užkrautos, vien tik traumos, visos greitosios mašinos praktiškai vežioja vien tik traumas. Labai sudėtingos sąlygos“, – teigia dispečerinės tarnybos vadovas Mindaugas Kliukas.
„Žinokit, kojos, nugaros traumos, ten krenta, stuburą sumuša. Tikrai yra įvairios. Kur laimė neša, ten ir būna trauma“, – sako paramedikas Fouzi Alhariri.
Ligoninės skelbia net ir planines operacijas stabdančios, mat visas pajėgas telkia gelbėti traumuotiems gatvėse. Ir ne tik Vilniuje. Panevėžio ligoninėje taip pat apgultis.
„Vyresniems šlaunikaulio lūžiai, tipinė trauma, riešo traumos, čiurnos traumos, lūžiai. Tai, ką įmanoma tokiame dideliame kiekyje, ką išeina atidėt – atidedam, o ką būtina išoperuot – operuojam“, – aiškina priimamojo skyriaus vedėjas Martynas Banys.
O ir Vilniaus nelaimėliai it susitarę negaili kritikos valdininkams, esą šaligatviai prižiūrimi labai prastai:
„Niekur nėra papilto smėlio ant šito, ant šaligatvių, nesąmonės šito… Aš tik išlipau iš autobuso, atsistojau, perėjau kryžkelę ir šitą iškart nukritau.“
„Labai slidu šiandien iš tikro. – Slidu, va, eidama nei vienos mašinos nemačiau, kad pripiltų kažką. Iš karto… vienas ledas. – O priimamajam kiek jau gulit laiko? – Nu nuo 8, va, guliu. Gal operuot reikia, va taip va, oi… nežinau.“
Valdininkai ginasi – šaligatvius prižiūrinčios įmonės daro ką gali, bet su aukščiausiuoju susitarti nepavyko nė vienai.
„Iš ryto… Vakarykštis ir šiandien dienos barstymas davė, sakykim, nelabai mums palankų rezultatą, kad lietus nuplovė visą išbarstomą druską į lietaus nuotekas“, – teigia Vilniaus savivaldybės atstovė Rasa Ražanskienė.
O sinoptikai gerų žinių per daug neturi. Šiandien ir ryt nuo slidinėjimo pailsėsim. Bet savaitės viduryje teks ir vėl kaustyti batus.
„Trečiadienį, ketvirtadienį naktimis truputį pašals. Drėgmės taip pat dar bus. Tai vėl gal tokie nelabai baisūs plikledžiai, bet jie vėl galės susiformuoti. Ketvirtadienį dieną temperatūra svyruos nuo nulio iki trijų šalčio. Tai tokiam plikledžiui bus palankios sąlygos formuotis“, – komentuoja sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė.
Tad, kaip sako specialistai – geriau likti namie. O jeigu ir spaudžia koks reikalas, ir būtina išeiti, tai bent jau batus reikėtų pasirinkti neslidžiu padu.