Zarasų pakraštys, Valstiečių gatvė – šiuo adresu Zarasų savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos atstovai baigia praminti takus.
Vaizdas toks: kalnai suspaustų senų padangų, jomis užgriozdinti patvoriai ir kaimyniniuose sklypuose. Ir taip jau ne vieną dešimtmetį.
„Torgitos“ įmonė naudotas padangas supirkinėja ir perdirba 22 metus, tačiau iš besimėtančios ir kai kur žole apžėlusios produkcijos matyti, kad jos čia niekas neskuba pirkti.
„Aš matau, kad produkcija ne teritorijoj, nes ji aptverta, o viskas už vartų. Patys matot, privažiuot galima keliu, o vartai rakinami tik ten, kur laikomos padangos“, – sako civilinės saugos sk. specialistas Arvydas Šapalas.
„Aš nuo 2018 metų birželio mėnesio, kai pradėjau dirbti, pirmas ekstremalių situacijų komisijos posėdis buvo būtent tais klausimais. Nes mums įtarimą kėlė, kad galimai didesnį kiekį turi žaliavos ir paaiškėjo, kad iš tikrųjų tada buvo 2000 tonų kai leidimas buvo tik 1000 tonų“, – teigia Zarasų administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas.
Po didžiulio Alytaus gaisro tokio tipo bendrovėje zarasiškiai ne juokais išsigando – juk jų pašonėje taip pat riogso tūkstančiai tonų padangų, o kas jei ir jos užsidegtų.
Bendrovės sandėliai nuolat tikrinami, įmonė baudžiama, tačiau administracijos direktorius piktinasi, kad jai ir toliau lengva ranka aplinkosaugininkai išduoda veiklos leidimus.
„Tie pažeidimai iš esmės kartojasi tai viena rietuvė didesnė nėra tam tikro atstumo tarp rietuvių padėtis pasikeičia per metus bet šiaip kiekvieną mėnesį mes važiuojam. Nors to nepriklausytų daryti“, – kalbėjo Zarasų ugniagesių vadovas Eugenijus Andrejevas.
„Kodėl jam buvo pratęstas leidimas, kadangi 8 tūkst. eurų baudų sumokėta įvairių, dar ne viskas sumokėta priešgaisrinės saugos tarnybom ir išduodamas leidimas. Gavo spalio 15 dieną pratęsimą leidimą veiklai, tada kyla daug klausimų, ką veikia Aplinkos ministerija“, – pasakoja B. Sakalauskas.
Tokių įmonių veiklą šalyje prižiūri ir kontroliuoja Aplinkos apsaugos departamentas Aplinkos ministerijos pavedimu. Aiškėja, kad visoje Lietuvoje padangų perdirbimo ir naudojimo gamyklų – 10. Be Zarasuose veikiančios įmonės, yra ir Jonavos rajone, Šiauliuose, Naujojoje Akmenėje, Elektrėnuose, Gargžduose, Alytuje ir Kaune bei Kauno rajone.
Deja, pažeidimų dėl vykdomos veiklos fiksuojama daugelyje iš jų. Aplinkos ministras teisinasi, kad situacija stengiamasi skubiai taisyti.
„Iš principo iki šiol nebuvo tokio įrankio kaip tokių įmonių veiklą stabdyti ir reikalauti dokumentų, kad jie sutvarkytų ne tik fiktyvus darbas būtų kaip šiuo atveju“, – teigia aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.
Prieš porą metų netoli įmonės sandėlių taip pat liepsnojo senas automobilis, ir nors gaisras buvo greitai numalšintas jau tada zarasiškiai išsigando, jog sėdi ant parako statinės. Gyventojai dalijasi išgyvenimais:
„Ne duok dieve, ne duok dieve čia. Mes nenorim ir galvoti apie šitą dalyką. Čia niekas nenori galvoti. Čia baisu.“
„Aišku, kad baisu čia nėra ko ir kalbėti. Jei jau pradės rūkti tai jau nieko nepadėsi. Nu ką reiks skambinti pagalbos. Nespėsi Janę ir paskambinti pa kol atvažiuos mes ir mums viskas bus amen.“
„Čia visai pašonėj tai čia vėjas papūstų bet kada bus tas pats kaip Alytuj.“
„Pas mus visur Lietuvoj tokie vakariniai vėjai pučia daugiausiai. Tai kilus gaisrui nuodus neštų? Manau, kad taip tarša aplinkos būtų labai didelė. Jei kiltų gaisras tai būtų labai daug ir nuostolių ir žmonėms pavojus, nes iki Zarasų centro 2 km. jei vėjas pūstų link Zarasų būtų sudėtinga situacija“, – pasakoja civilinės saugos sk. specialistas Arvydas Šapalas.
Pasak Zarasų savivaldybės, „Torgitos" įmonės vadovas nuolat kviečiamas į ekstremalių situacijų komisijos posėdžius, noriai įsileidžia ir tikrintojus. Tačiau situacija nesikeičia kalnai suspaustų padangų ir toliau sandėliuojami už įmonės vartų.
TV3 žurnalistams pradėjus domėtis bendrove jos vadovas tapo nepasiekiamas net telefonu. Verslininko nepavyko sutikti ir įmonės valdose.
„Jis vis žada, kad artimiausiu metu suras pirkėjus jie orientavosi turbūt į Kėdainius kur sąvartyną žadėjo iškloti po to tie pažadai kaip ir negaliojo“, – teigia B. Sakalauskas.
Na, o pasak ugniagesių, teritorijoje, kurioje laikomos gumos atliekos ar padangos turi būti aptverta aukšta tvora, o sklypas apartas. Tokioje gamykloje darbuotojams griežtai draudžiama rūkyti, ar naudoti atvirą ugnį. Taip pat turi būti įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.