Politikai numojo ranka į Seimo teisininkų pastabas, kad sprendimas greičiausiai prieštarauja Konstitucijai. Matydami tai, futbolo federacijos vadovai jau pradėjo užtarimo ieškoti Seimo opozicijoje, o konservatoriai jau regi naujus mūšio horizontus – sako, po futbolo galbūt imsis ir kitų sporto šakų.
„Už 88, prieš 13, susilaikė 21, po pateikimo pritarta“, – rankų paspaudimai ir sveikinimai iš kolegų konservatoriams Majauskui ir Kasčiūnui. Jų pradėta kova su teistais asmenimis futbolo federacijoje įveikė pirmąjį balsavimą Seime.
„Prieš gerus 2 mėnesius niekas mumis netikėjo. Kai kas pasiūlė blaivytis, kiti sakė, kad čia dar vienas, saujelės Seimo narių bandymas iškelti temą ir nieko daugiau nedaryti, ir štai mes esame dabar jau procese“, – kalba vienas projekto autorių Laurynas Kasčiūnas.
„Kalbėk švelniai ir laikyk lazdą rankoje, ir nueisi daug toliau, negu tik kalbėdamas švelniai. Tokias diplomatijos pamokas mums davė Ruzveltas prieš gerą šimtmetį ir, mano supratimu, nelabai kas pasikeitė diplomatijoje per šimtą metų ir matome gyvu pavyzdžiu bendravime su Lietuvos futbolo federacija“, – teigia vienas projekto autorių Mykolas Majauskas.
Dėl lazdos valdančiųjų rankose, futbolo federacija jau ieško užtarimo pas Seimo opoziciją. Antradienį ryte atvyko į Skvernelio frakciją.
„Einam per frakcijas ir bandome paaiškinti, kas būtų, jeigu būtų, jeigu toks įstatymas įsigaliotų Lietuvos Respublikoje, kas grėstų futbolui“, – sako futbolo federacijos prezidentas Tomas Danilevičius.
O grėstų jau seniai žinomas dalykas – tarptautinės asociacijos FIFA ir UEFA galėtų suspenduoti Lietuvos futbolą. Neliktų tarptautinių rungtynių, neliktų ir iš asociacijų federacijos gaunamų maždaug 8 milijonų eurų kasmet. Nuplauktų ne vienas milijonas, kuris padalinamas šalies klubams už tarptautines rungtynes.
„Tikriausiai, jau padaryti žingsniai FIFA ir UEFA galėtų suspenduoti, bet tikriausiai, kas yra mūsų pagrindinis tikslas, mes tą FIFA ir UEFA prilaikome, argumentuojame, kodėl dar nereikėtų suspenduoti ir einame į dialogą“, – aiškina T. Danilevičius.
Politikai atkerta, kad suspendavimo neturėtų būti, nes futbolo federacijai keliamas reikalavimas perimti būtent FIFA ir UEFA įstatus. Esą taip daugiau įtakos gaus futbolo bendruomenė, o federacija nebus kalėjime sėdėjusių veikėjų užuovėja.
„Asmenų, pripažintų padariusių nusikaltimus, vykdomajame komitete padvigubėjo. Lyg to būtų negana, Lietuvos futbolo struktūrose užuovėją randa asmenys, kaltinami ginkluoto nusikalstamo susivienijimo organizavimu, nužudymu, pasikėsinimu nužudyti ir turto prievartavimu, ir tik po kilusių skandalų iš pareigų pasitraukia“, – kalba M. Majauskas.
Kasčiūnas sako, kad ateityje galbūt imsis ir kitų sporto šakų federacijų.
„Pasižiūrėsime, kaip pasiseks ir kaip pasibaigs procesas čia, ir po to bus galima, turbūt, galvoti, apie asociacijų įstatymą, ar sporto įstatymą“, – tvirtina L. Kasčiūnas.
Vis tik Seimo teisininkai, išnagrinėję projektą konstatavo – jis galimai prieštarauja Konstitucijai. Bet Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai nusprendė nepritarti tokiai išvadai. Kitaip tariant – politikai nusprendė, kad teisę išmano geriau už teisininkus.
„Tik 2 komiteto nariai balsavo už tokią teisininkų išvadą, tuo tarpu 6 komiteto nariai nepalaikė tokios išvados, kas reiškia, jog neprieštarauja Konstitucijai. — Kiek iš tų nepalaikiusių teisininkai? — Jūs matyt geriau žinote, ir galite pasižiūrėti“, – sako M. Majauskas.
Pasižiūrėti nesunku – iš 8 balsavusių komitete, 5 yra baigę teisės mokslus. Jei skaičiuotume tik teisininkų balsus, rezultatas būtų 2 už, 2 prieš ir 1 susilaikęs. Lygybė. Bet balsavo ir 3 valdantieji, kurie teisės nesimokė. Tad jų balsų dėka Majauskas ir konstatuoja, kad projektas neprieštarauja Konstitucijai.
„Aš tai palyginčiau šitą situaciją su Kinijos kultūrine revoliucija, kai chunveibinai siautėjo po visą Kiniją ir aiškino žmonėms, kaip reikia veikti. — Nu jo. Čia kuris dabar chunveibinas iš tų prisijungusių sunku pasakyti. — Čia projekto autoriai“, – kalba teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas.
Šedbaras kalba atvirai – teisiškai nėra taip gražu, kaip bando komentuoti politikai nebaigę teisės.
„Man teisingas įspūdis susidarė, kad jums, kaip teisininkui, suprantat, kad Teisės departamentas teisus, bet kaip politikas, negalite… — Būtent, būtent. Na, kartais, žinote, Konstitucinis Teismas, kai atidžiai skaitai, jie tas vertybes sveria“, – sako Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.
Kad kova su teistais asmenimis ne visiems maloni, parodė Laisvės partijos atstovas, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas: „Švietimo ir mokslo komitetas galbūt galėtų nesvarstyti šio klausimo? — Ačiū. Manau, supratom.“
Politikai anksčiau sakė, kad jei federacija pati pakeis įstatus ir apsivalys nuo teistų vadovų, įstatymą jie atsiims.
„Šiaip geriausia būtų, kad visi šie klausimai išsispręstų asociacijoje be valdžios įsikišimo, bet turbūt ką yra svarbu pasakyti, kad Seime yra politinė valia jeigu taip neatsitiks, tuos įstatymus priimti“, – teigia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Nors anksčiau aiškino, kad nieko keisti nesiruošia, federacija dabar jau ėmėsi veiksmų.
„Darysime pataisas savo įstatuose ir siūlysime, išgirdę visas puses, tiek Seimo atstovus, parlamentarus, tiek futbolo bendruomenę, keisti įstatų bazę, kas leistų judėti į priekį“, – tikina T. Danilevičius.
Kitą savaitę Vilniuje turėtų pasirodyti ir FIFA bei UEFA atstovai, jie turėtų susitikti ir su federacija, ir su politikais.