Paryžiaus baruose – niūrios nuotaikos. Tai paskutinis vakaras, kai prancūzai gali pasimėgauti taure vyno ir kompanija. Nuo šiandien vakaro šalyje įvedamas visuotinis karantinas. Į tautą kreipęsis šalies prezidentas Emanuelis Makronas griebėsi griežtų ribojimo, nes pasak jo, koronavirusas Prancūzijoje plinta taip sparčiai, kaip neprognozavo net didžiausi pesimistai.
„Kaip ir praeitą pavasarį, namus galėsit palikti tik vykdami į darbą, pas gydytoją, padėti giminaičiu, nusipirkti būtiniausių prekių arba trumpam pakvėpuoti grynu oru lauke“, – sako Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.
Norėdami išeiti į lauką prancūzai su savimi privalės turėti rašytinius pareiškimus, kuriuose nurodoma išėjimo iš namų priežastis. Kitu atveju grės baudos. Tiesa, kitaip nei pavasarį, vaikai toliau eis į mokyklas, tačiau vyresni nei 6-ių turės dėvėti kaukes. Veiks darželiai. Dirbti galės gamyklos ir ūkiai. Bus teikiamos, kai kurios viešosios paslaugos.
„Sunku. Sunku sau pasakyti, voila, mes vėl užsidarome, vėl prarandame viską, virtuvę, savo žaliavas, viską. Turime perorganizuoti darbuotojus, visus informuoti. Tai sudėtinga, sunku. Sunku mums ir klientams“, – pasakoja kavinės vadovė Karine Dubin.
Nors, kai kurie prancūzai naują tvarką sutiko emocingai, tačiau daugelis pripažįsta – situacija darosi nevaldoma. Pradeda trūkti vietų ligoninėse, tad kai kuriuos ligonius jau tenka iš vienos gydymo įstaigos į kitą skraidinti kariniais lėktuvais. Jau užimtos daugiau nei pusė lovų intensyvios terapijos skyriuose. E. Macronas įspėja, kad jau lapkritį koronavirusu sergantiems žmonėms jų gali nebeužtekti.
Vokietijos dienraščių antraštės šiandien skelbia, kad nuo lapkričio antrosios – šalyje įvedamas karantinas. Tiesa, ne toks griežtas kaip Prancūzijoje. Tačiau uždaromi restoranai, barai, grožio salonai sporto salės bei pasilinksminimo vietos, veiks mokyklos ir darželiai. Profesionalios sporto varžybos vyks – tiesa, tuščiuose arenose.
„Mūsų sveikatos sistema šiandien vis dar gali įveikti šį iššūkį, tačiau infekcijai plintant tokiu greičiu, ji per kelias savaites pasieks savo pajėgumų ribas“, – teigia Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
A. Merkel prašo vokiečių, kiek įmanoma vengti kontakto su kitais žmonėms. Pasak mokslininkų norint pažaboti viruso plitimą, kontaktus reikia sumažinti 75-iais procentais. Todėl pagal naują tvarką vienoje vietoje susiburti galės tik iki 10-ties žmonių. Nedaugiau negu iš dviejų skirtingų namų ūkių. Šiandien Vokietijoje užfiksuotas naujas susirgusių žmonių rekordas. Beveik 17 000. Tuo metu Europos Sąjunga skelbia, kada europiečiai gali viltis sulaukti vakcinos.
„Geriausiu atveju galime tikėtis per mėnesį sulaukti nuo 20-ties iki 50-ties milijonų vakcinos dozių. Šiuo metu pirmos kompanijos ėmė signalizuoti, kad yra pakeliui. Dideli vakcinos kiekiai turėtų būti pradėti tiekti ateinantį Balandį“, – kalbėjo Europos Komisijos pirmininkė Ursula Von Der Leyen.
Nauji susirgimų ir mirčių rekordai šiandien užfiksuoti Lenkijoje bei Rusijoje. Belgijoje į ligonines dėl Koronaviruso paguldytas taip pat rekordinis skaičius žmonių – beveik 6000. Tuo tarpu nors Didžioji Britanija karantino neskelbia, nors šiandien čia pranešama apie 25 000 naujus užsikrėtimus. Tiesa, naujas britų mokslininkų tyrimas rodo, kad išties per dieną šalyje koronavirusu suserga beveik 100 000 žmonių.