Pokalbis su ekonomiste Indre Genyte-Pikčiene ir Seimo nariu Mykolu Majausku – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.
Žiūrint iš jūsų kaip ekonomistės pusės, kokie būtų patarimai Vyriausybei, ką daryti? Sakėte, kad nereikėtų visiems vienodai kompensuoti elektros ir dujų kainų – čia vienas iš patarimų. Kokie dar?
I. Genytė-Pikčienė: Reikėtų kuo taikliau dėlioti priemones. Visos minėtos horizontalios priemonės, tiek kalbant apie PVM lengvatas, tiek apie įvairias lubas, kurios liečia visus visuomenės narius, – jos nėra taiklios. Jos labai imlios biudžetui.
Tame tarpe galime pakalbėti apie vaiko pinigus, kurie iš principo tokiomis aplinkybėmis yra gerų laikų barokas ir jo tikrai neturėtų likti. Tai yra parama visiems, ne tik tiems, kurie yra nepasiturintys ir kuriems reikia paramos. Tai yra pinigų dalybos ir tiems, kurie turi vaikų, bet gali puikiai jais pasirūpinti. Tokiomis aplinkybėmis kaip dabar, galbūt vertėtų tuos pinigus išnaudoti gerokai taikliau.
Pone Majauskai, daug kainuoja vaiko pinigai valstybei?
M. Majauskas: Kainuoja, tačiau mes ir toliau mokėsime vaiko pinigus ir tikėtina, kad juos dar ir padidinsime ateinantiems metams, atsižvelgiant į tai, kad vaikus auginti, išlaikyti yra pakankamai sudėtinga.
Didinsite visiems ar tik tiems, kurie gyvena prasčiau?
M. Majauskas: Visiems. Aš manau, kad bus priimtas sprendimas didinti vaiko pinigus, o kiek – Vyriausybė priims sprendimą, atsižvelgdama į valstybės finansinius pajėgumus. Bet reikia atkreipti dėmesį, kad šeimos su vaikais ir gamina valgyti, ir plauna drabužius, juos džiovina. Viskam reikalinga elektra, reikalingos dujos, tai suvartoja daug energetinių išteklių, išlaidos yra pakankamai didelės, todėl reikia šeimoms padėti.
Reikia skatinti auginti vaikus, reikia skatinti žmones, pasirūpinti vaikais tinkamai. Mano supratimu, tai yra taikli priemonė. Be jokios abejonės, tai yra brangi priemonė, bet ji mažina socialinę atskirtį, mažina skurdą ir tokioje situacijoje, mano supratimu, reikia toliau tęsti jos įgyvendinimą.
Ar aš teisingai suprantu, kad kai vyksta Rusijos energetinis karas prieš Vakarų Europą, tai Lietuva kol kas nesirengia taupyti, nes netaupydama iš dalies padės žmonėms išgyventi?
M. Majauskas: Dabar tikrai ne tas metas, kai reikia taupyti ar valstybės sąskaita. Dabar yra karo metas, kai turime padėti žmonėms ir verslui, ir valstybė tą darys.
Matote, viskas gerai, valstybė turi pinigų ir net didins vaiko pinigus.
I. Genytė-Pikčienė: Kitais metais rinkimai, tai politikai negali kitaip kalbėti. Bet iš tikrųjų reikia įvertinti ir vidutinio laikotarpio perspektyvą. Mano akimis, plačiais mostais padėti visiems mes negalime, nes vis tik tai nėra iš politikų kišenės. Tai yra mūsų pačių, mokesčių mokėtojų, pinigai ir ne valstybė padeda, o mes patys.
Dabar gaudami daugiau, ateityje turėsime daugiau ir sumokėti. Reikia nupūsti šitą miglą. Politikai dalina ne maną iš dangaus, o mūsų pačių pinigus. Iš tikrųjų, kuomet kyla palūkanų normos, tai norėtųsi, kad mokesčių mokėtojų pinigai būtų naudojami taikliai ir taupiai, o ne atsivedėjus į kairę ir į dešinę.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.