Tokią mintį naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ išdėstė ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Pone Izgorodinai, kaip dėl naftos embargo keisis kainos? Ar akcijų biržoje naftos kaina šoktelėjo į viršų?
Taip, gegužės 31-ąją ji šoktelėjo į viršų daugiau nei 3 proc. ir kainuoja beveik 119 dolerių už barelį, tačiau tai lėmė kompleksinės priežastys. Taip, rinkos sureagavo į ganėtinai griežtą embargą, kurį priėmė Europos Komisija.
Buvo tikrai daug diskusijų ir nuomonių, kad tas embargas bus ne toks griežtas, tai iš tiesų Europos Komisija tam tikra prasme šiek tiek viršijo rinkų lūkesčius, tačiau yra ir kitas labai svarbus aspektas.
Šis embargas sutapo su Kinijos sprendimu labai švelninti ypač griežtus kovido suvaržymus. Šiuo atveju ne tik Europos Komisijos veiksmai ir sprendimas diktuoja naftos kainą, bet prie to labai didele dalimi prisideda ir Kinijos valdžios sprendimai.
O kaip kainos gali keistis ateityje?
Akcijų rinka iš dalies buvo išskaičiavusi galimą naftos embargą, bet, mano prognoze, artimiausiu metu naftos kaina kils ir gali kilti ganėtinai stipriai būtent dėl Kinijos aspekto.
Kadangi Kinija tik dabar pradeda švelninti kovido suvaržymus. Praktiškai tik vakar (gegužės 30-ąją – red. past.) buvo priimti tokie labiau rimti sprendimai ir nepamirškite, kad Kinija suvartoja apie 13 proc. beveik visos naftos paklausos pasaulyje.
Tai yra vienas iš didžiausių naftos suvartotojų pasaulyje. Sprendimai švelninti kovido reikalavimus prives prie to, kad ilgainiui gana stipriai didės gyventojų ir įmonių mobilumas, naftos poreikis, o tai gali kelti naftos kainą aukštyn.
Aš manau, kad iki 2 ketvirčio pabaigos naftos kaina bus tikrai daugiau nei 120 dolerių už barelį.
O ką tai reiškia? Benzino kaina perkops 2 eurų ribą?
Jei Kinija staiga vėl nepradės griežtinti savo kovido politikos, tas šansas yra labai realus.
Infliaciją Lietuvoje tai paveiks iš karto per kelis aspektus. Pirma, energetikos išteklių svoris Lietuvos infliacijoje siekia apie 13 proc., tai aišku, kad kylant naftos ir degalų kainai, taip pat kyla ir bendras infliacijos skaičiukas.
Taip pat infliaciją gali paveikti ir per papildomus aspektus, tą pačią maisto kainą, nes energetikos infliacija yra pakankamai svarbi kalbant ir apie tai.
Manyčiau, kad jei gegužę turėjome 18,5 proc. metinę infliaciją, tai labai tikėtina, kad vasarą metinė infliacija perkops 20 proc.
Ar dabar priimtos sankcijos paveiks Rusiją?
Aš manau, kad taip. Be to, ir ankstesnės ekonominės sankcijos turėjo poveikį Rusijos ekonomikai. Pavyzdžiui, naujų automobilių registracijos tempai ten krenta dviženkliais skaičiais.
Tai rodo, kad ekonomika krenta, ir tas kritimo tempas yra labai panašus į tą, kurį mes matėme kovido pandemijos pradžioje. Ekonomika krenta praktiškai nekontroliuojamu pagreičiu.
Žinoma, kad dabartinis sankcijų paketas bus dar labiau skausmingas ir tą sankcijų poveikį padarys greičiau, nes nafta ir dujos generuoja apie pusę Rusijos eksporto pajamų. Tai praktiškai Rusijos biudžeto pajamų. Rusija gaus gerokai mažiau pinigų iš savo pagrindinio eksporto.
Visą pokalbį išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.
Nes pagal fakta matau, kad nuo sankciju kencia visa europa.
Ta faktiskai, visa valdancioji europos dalis kvailiai?