Balsavimo punktas sostinės Lukiškių aikštėje. 20-a valanda – laikas, kai punktas turi baigti savo darbą, tačiau žmonių eilė vis dar nutįsusi.
Vis dėl to nusprendžiama leisti savo valią rinkimuose pareikšti visiems susirinkusiems – balsuojančių eilė pajudėjo greičiau ir išsiskirstė apie pusę dešimtos vakaro:
„Stovėjau beveik 2 valandas. Pusantros gal, daugiau, kažkas apie dvi.“
„Paskutinė diena, kai buvo galima, tai nebuvo visą savaitę laiko, tai nusprendžiau, kad reikia vis tiek pareigą atlikt.“
„Aš galvojau, kad dar ir rytoj bus galima, dėl to paskutinę minutę atbėgau. Nuo pusės aštuonių.“
„COVID'o nebijom, tiesiog išpuolė, susiplanavę esam laiką ir po darbo gavosi taip, kad teko atvykti ir prabalsavom. Palaukėm valandą laiko ir viskas, pilietinė. Čia dar visai neseniai tokia didžiulė eilė buvo, kaip ji čia taip. Oi, labai greitai pradėjo judėti, ir žinokit visai sėkmingai čia atlikom pareigą.“
Taip kalbėjo pilietinę pareigą paskutinę išankstinio balsavimo dieną atėję pareikšti piliečiai.
„Galbūt pats laikas galvoti apie tai, kad ir išankstinio balsavimo metu būtų balsavimas organizuojamas ne tik savivaldybėse, ne tiktai keliose vietose, bet galbūt reikėtų tų vietų surasti daugiau, pagrindinėse miestų aikštėse ne po vieną, ne po kelias, o dešimtimis, kad išsiskirstytų rinkėjų srautai ir nereikėtų laukti tose eilutėse“, – sako Vyriausioji rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė.
Per 4 išankstinio balsavimo dienas savo valią pareiškė beveik 180 tūkst. gyventojų – beveik 7,5 proc. visų rinkėjų ir šis rodiklis yra dvigubai didesnis, nei prieš ketverius metus.
„Ką tai reiškia, čia jau kita istorija, sunku pasakyt, ar čia ne sąskaita to, kurie ateis sekmadienį, ar čia bendras aktyvumas, to bendro aktyvumo tai aš nepajutau. Tėvynės sąjungos elektoratui ir Lenkų rinkimų akcijos, jie turi stiprius elektoratus, tai jiems naudinga, kad būtų pasyvumas“, – pasakoja sociologas Vladas Gaidys.
Išankstinis balsavimas jau baigtas, tačiau šiandien prasidėjo balsavimas namuose. Pas senjorus, neįgaliuosius, ar saviizoliacijoje esančius, rinkimų komisijų nariai ateina patys.
Štai vilniečiai Pranas ir Birutė jau ne pirmą kartą registruojasi balsavimui namuose. Dėl amžiaus ir silpnesnės sveikatos, į rinkimų apylinkę nukeliauti jiems jau per sunku. Pranas paskutinę akimirką dar sprendžia kam atiduoti savo balsą:
„Apsispręsti aišku, kad sunku. Dėl to, kad labai daug ilgapirščių.“
Po trumpų apmąstymų, tiek Pranas, tiek ir jo žmona pažymi biuletenius ir rinkėjo pareigą atlieka:
„Vakar žymiai geriau vaikščiojau, šiandien, matyt, susinervavau ir nebepaeinu.“
Apylinkės komisijos narės aplankė ir senjorę Emiliją. Ji sako moterų jau laukusi:
„Aš taip ir galvoju, o jeigu užmiršo, o jeigu ten iš sąrašo iškris, ar ten nepastebės, ką man reikės daryt? Ir jūs dabar atėjot ir aš labai džiaugiuosi.“
Moteris savo partiją favoritę jau žino – pažymėti ilgai netrunka:
„Nu, už tą pabalsavau. Čia va. Ai, va va va, kaip gerai.“
Žino ir kokius kandidatus reitinguoti. Tačiau atėjus metui apsispręsti dėl apygardoje kandidatuojančių asmenų – ištinka dilema:
„Nu aš už kitą apylinkę negaliu balsuot? — Ne, ne. Tik už šitą. — Nu ir baisu. Tai nėra to noro, kurį… Tai palaukit, tada imsiu ir pabalsuosiu už ką.“
Galiausiai biuleteniai pažymimi ir užklijuoti vokai keliauja į improvizuotą balsadėžę – apylinkės komisijos narės kuprinę:
„Namuose tai balsuoju antrą kartą. <...> Nu aš kadangi nugriuvau du kartus, bet nesusilaužiau, nu tai ką, aš gal ir nueičiau kaip nors, bet tai kam man to reikia, be to, aš esu jau sena.“
Per 2 dienas Lina ir Zoja turi aplankyti apie 70 rinkėjų. Moterys sako, kad rinkėjai jas sutinka su džiaugsmu.
„Žmonės draugiški ir malonūs. Jie pasitinka mus ne pirmą kartą. Džiaugsmingai laukia ir žino, kad mes jų nepamiršim. Kartais prašo, bet mūsų darbas toks, kad mes tiesiog negalim patarti. Patarimų dėl pasirinkimo“, – teigia Rinkimų apylinkės komisijos narė Lina Vizgirdė.
Namuose balsuojantys senjorai sako iš naujojo Seimo besitikintis sąžiningumo, rimtumo ir žinoma – didesnių pensijų.
„Tvarkos, sąžinės, darbo. Ir nejuokavimo, kaip dabar. Kad rimtai dirbtų, o ne šposus krėstų.“
„Tikiuosi naujos valdžios, nes šita labai netikusi man buvo. Nieko ypatingo nenoriu ,kad jie sąžiningiau dirbtų.“
„Žmonėms gerovės. O ne taip, kaip dabar, kad žmogus dirbęs 40 metų gauni 400, kur su tais 400 nueisi?“
Iš viso namuose balsuoti ketina apie 90 tūkstančių šalies gyventojų. Ir tik kiek daugiau nei pusantro tūkstančio žmonių namuose balsuos dėl saviizoliacijos.
„Komisija yra labai apkrauta ir žmogiškieji resursai iš tiesų yra apkrauti rinkėjų prašymais“, – kalbėjo L. Matjošaitytė.
Sulaukta pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus, susiję su papirkimu. Tačiau masinio rinkėjų papirkinėjimo ar pavėžėjimo į balsavimo vietas, nefiksuota.