Iki šiol mažai žinomą ir tolimą Taivaną lietuviai verslininkai atrado dar vasarą, kai už Lietuvos dovanotas „AstraZeneca" vakcinas taivaniečiai atsidėkojo nupirkdami lietuviškų prekių už 76 milijonus eurų.
Lietuvai susipykus su Kinija dėl atstovybės Taivane į Lietuvą sugužėjo kaip niekada gausi Taivano verslininkų delegacija, vystymosi ministras. Taivanas savo atstovybę Lietuvoje atidarys dar šiais metais. O Lietuva taip pat steigs savo atstovybę Taivane jau kitų metų pradžioje.
„Mes turime labai konkrečias sritis, kuriose pradedame tą proaktyviai vystyti bendradarbiavimą – tai yra biotechnologijos, IT technologijos ir fintechas, satelitai, puslaidininkiai. Tai man atrodo, tai daugiau nei konkretu, mes žinome kas yra stiprios sritys Lietuvoje ir kur mes tikimės glaudesnio bendradarbiavimo su Taivanu“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Anot ministrės, jei aukštos pridėtinės vertės srityse Lietuvai pavyktų pritraukti investuotojus iš Taivano, arba pačiai reikšmingai investuoti toje šalyje, tai jau būtų sėkmės istorija.
Taivano ministras priminė, kad prasidėjus koronaviruso pandemijai, abi šalys jau bendradarbiavo – Taivanas mums padovanojo kaukių, o Lietuva – vakcinų.
„Mes tai vadiname vertybių ciklu, kuris išsiplėtė į tarpvyriausybinį ir net privataus sektoriaus bendradarbiavimo lygmenį. Pavyzdžiui, Taivanas paaukojo daug pinigų Lietuvos socialinėms institucijoms. Mes tikimės išplėsti šį ciklą į ekonominį ir prekybos sektorių. Kaip žinote, Taivano atstovybė bus greitai atidaryta Lietuvoje“, – teigia Taivano nacionalinio vystymosi tarybos ministras Ming-Hsing Kung.
Šių metų vasarą, kai Lietuva padovanojo Taivanui 20 tūkst. „AstraZenecos“ vakcinų, taivaniečiai už šį gestą atsidėkojo pirkdami lietuvišką šokoladą ir alų.
Ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad bendradarbiavimas su Taivanu Lietuvai gali būti lemtingas šalies ekonominei raidai.
„Pritraukti investicijas ir žinias iš Taivano ir išvystyti pramonę, kurios čia neturime, ar turime neišvystyta. Taivanas pasaulyje pirmauja pagal puslaidininkių ir kitų kompiuterinių technologijų, elektronikos konkurencingumą, potencialą, ir pagal puslaidininkių gamybą yra pralenkęs net JAV. Ir jei iš tiesų čia atsirastų pakankamai motyvacijos Taivanui investuoti, bendradarbiauti su Lietuvos įmonėmis, universitetais ir investuoti į puslaidininkių gamybą, tai galėtų būti svarbus lūžis Lietuvos ekonomikoje“, – aiškina ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Anot ekonomisto, jei bendradarbiavimas su Taivanu vyks sėkmingai, tai atpirks net smarkiai įtemptus santykius su Kinija.
„Lietuvos ir Kinijos ekonominių santykių beveik nėra. Mes ten eksportuojam šiek tiek grūdų, šiek tiek medienos, šiek tiek trąšų, bet tą eksportą tikrai galima nukreipti į kitas rinkas. Jau ir iki šiol Lietuvos ir Kinijos diplomatiniai santykiai buvo įtempti, o ekonominiai santykiai nejudėjo jokia kryptimi. Draugiški santykiai su Taivanu, ekonominių santykių stiprinimas su Taivanu su kaupu kompensuoja galimus praradimus“, – priduria jis.
Taivano verslo delegacija lankysis lietuviškose įmonėse, Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje, Gyvybės mokslo centre.