„Urodas. Oho, oho.“
Štai su tokiais epitetais vakar Gariūnų prekeiviai pasitiko Vilniaus mero patarėją Karolį Žukauską.
Pasipiktinę Gariūnų pardavėjai neleidžia pradėti naujos sankryžos įrengimo darbų. Esą taip tik bus sugriautos jų darbo vietos.
Turgaus prekeiviai kaltina savivaldybę ir dėl to, kad jos atstovai esą apgadino jų kioskus:
„Kur tu mano daiktus padėjai, a? Kur mano prekės?“
Pardavėjai rankomis ir kojomis įsikibę į tvorą tvirtina, kad čia jų žemė. Ir savivaldybė jokios įtakos čia neturi:
„Žiūrėkite, jūs jau pasaulio čempionas ant tvoros kabėjimo rungtynių. Galit jau nulipt. – Kiek dar laiko kabėsite? – Kiek reikės, tiek ir kabėsiu.“
Čia jau ir Gariūnų apsauga, užsilipusi ant tvoros, neleidžia į valstybinės žemės sklypą važiuoti savivaldybės traktoriui:
„Taigi čia ne jūsų metalas. – Žiūrėkite, atsiimsite savo metalą, nežaiskite.“
Savivaldybė aiškina, kad Gariūnų verslo ir kultūros centrui davė dvejus metus atlaisvinti kioskais užstatytą valstybinę žemę.
Tačiau Gariūnų valdžia esą per tuos dvejus metus taip nieko ir nepadarė.
Kaip matyti jau šiandien, situacija Gariūnuose aprimusi. Ir pasipiktinusių pardvėjų, užsilipusių ant tvoros, nematyti. Kreipėmės komentaro ir į Gariūnų valdžią, tačiau šie atsisakė komentuoti.
Gariūnų vadovybė neleido TV3 komandai patekti ir į jų teritoriją. Todėl su turgaus prekeiviais tenka kalbėtis už turgaus ribų.
Gariūnų turguje Valentinas dirba jau daugiau nei trisdešimt metų. Tačiau sako, kad nieko panašaus per visą šį laikotarpį nematė.
„Čia turėjo būti kelias į Kauną, trečia juosta. Bet ne, pastatė „Lidlą“, susiaurėjo keliai, atsirado daugiau mašinų ir viskas. Pradėjo mus stumti, lipti ant galvos“, – sako turgaus prekeivis Valentinas.
Pasipiktinę ir kiti pardavėjai:
„Praėjimo nėra, privažiuoti negali. Tai koks čia darbas? Pinigai įdėti, taip kad darbo mums nėra. Eina kalbos, kad mus išvis nori, nes mes jau nenaudingi valdžiai.“
„Bespirdielas“ man. Nu gi čia žmonės dirba, kiek metų.“
„Žmonės juk čia patys dirba, užsidirba ir dabar naikinti jų darbo vietas. Manau, kad čia didelis nusikaltimas.“
„Žmonės tiek metų dirbę, kai kurie ir visą gyvenimą praleido.“
Būtent čia, kur iki šiol buvo įvažiavimas į Gariūnus, bus pastatyta žiedinė sankryža. Projektas buvo parengtas jau 2019 metais. Tačiau teritoriją besinuomojantys Gariūnai, pasak savivaldybės, veiksmų nesiėmė ir nepaisė net trijų instancijų teismų sprendimų.
„Apsaugininkai vaikšto, turbūt konfliktas iki galo nėra išspręstas. Bet darbai yra vykdomi, jų neplanuojame stabdyti, nes kitų variantų nelabai turime“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Arūnas Visockas.
Tačiau savivaldybė sako, kad Gariūnų pardavėjai buvo suklaidinti. Ir esą sankryžai įrengti bus naudojama vos šimtas metrų teritorijos, keli kioskai ir apsaugos postas, o ne visas turgus.
„Taip, tame šimtame metrų koks 20–30 darbo vietų. Tame šimtame metrų“, – sako Valentinas.
Savivaldybė sako, kad susirėmimų būtų ir išvengta, jei Gariūnai būtų vykdę žemės nuomininko įsipareigojimus – per daugiau nei dvejus metus ir išmontavę apsaugos būdelę, ir perkėlę kioskus. Tačiau dabar, pasak savivaldybės atstovo, Gariūnai veikia kaip atskira valstybė su savo taisyklėmis.
„Gaunasi, kad atskira įmonė čia saugo valstybinę žemę į kurią neįsileidžia savivaldybės atstovų, rangovų, kurie vykdo projektą“, – kalba A. Visockas.
Savivaldybė tikisi darbus pradėti artimiausiomis savaitėmis. O sankryžą šalia Gariūnų turgaus žada pabaigti rudenį.