Šalia Australijos krantų esantis daugiau nei pustrečio tūkstančio kilometrų ilgio Didysis barjerinis rifas yra laikomas neįkainojamu gamtinės ir mokslinės reikšmės objektu. Deja, dėl klimato kaitos didėjant vandenyno temperatūrai per paskutinius penkerius metus įvyko jau trys masinio koralų blukimo atvejai, keliantys pavojų, kad didžiausia pasaulyje gyva ekostruktūra laikomas gamtos stebuklas apskritai gali išnykti.
Per 25-erius metus rifas neteko jau pusės savo koralų. Atlikusi naujausią vertinimą UNESCO nusprendė rifą įtraukti į objektų, „atsidūrusių pavojuje“, sąrašą, o tai ne juokais supykdė Australijos valdžią, kuri jo apsaugai sako išleidusi milijardus.
„Mes turime geriausiai prižiūrimą rifą pasaulyje. Aukso standartą ir man dar niekas nėra prieštaravęs. Šis sprendimas yra ydingas. Už jo aiškiai slypi politika“, – sako aplinkosaugos ministrė Sussan Ley.
Australija žada skųsti išvadas, kurias 12-kos šalių komisija, kuriai šiuo metu vadovauja Kinija, oficialiai turėtų priimti kitą mėnesį. Pekino ir Melburno santykiai pastaruoju metu itin pašliję. Australija sako, kad sprendimas pakeisti rifo statusą buvo sutartas slapta ir paskutinę minutę.
„Vos prieš savaitę mus patikino, kad šis sprendimas nebus priimtas“, – teigia ji.
Australija baiminasi, kad rifą įtrauktus į pavojuje atsidūrusių sąrašą, tai gali atsiliepti turizmui. Iki pandemijos rifą lankantys turistai šalies biudžetą kasmet papildydavo 4 mlrd. eurų. Australijos aplinkosaugininkai sako, kad šalies valdžia verčiau rūpinusi objekto apsauga, o ne baimintųsi dėl turistų srauto.
„Šiai vertybei tikrai gresia pavojus, todėl žvelgiant iš šios perspektyvos, taip, ji turėtų būti įtraukta į pavojuje atsidūrusių objektų sąrašą“, – aiškina koralų apsaugos specialistas Jon Day.
Didžiajame koralų rife gyvena apie dešimtadalis visų pasaulio žuvų rūšių, apie 5000 skirtingų gyvūnų ir žinduolių rūšių.