Situacija nėra dramatiška, tačiau specialistai ragina žmones išlikti budriems – pajutus bent menkiausius simptomus, likti namie, o jeigu reikia medikų pagalbos – į gydymo įstaigas skubėti tik su veido kaukėmis.
Aldoną į gydymo įstaigą atvijo kosulys, kaip paaiškėjo, tapęs sudėtingesnio peršalimo simptomu.
„Ji neišgirdo mane patikrinusi. Sako, kad neščiau kraują priduoti. Ir tik aš jau ėjau pas ją, sako, kad pas mane abiejų pusių plaučių uždegimas“, – sako pacientė Aldona.
Kur ir kaip peršalo, kai lauke dar vasariški orai, senjorė nežino.
„Paėjėjau greitai ir greitai sustojau. To mano amžiuje jau negalima. Čia peršalimas ir temperatūra. Vaikštau, jeigu ne jie, būtų ilga kelionė per kopas“, – teigia senjorė.
Medikai sako, kad pasibaigus vasarai, tokių pacientų daugėja.
„Vis daugiau atvejų daugėja. Vis daugiau atvejų nustatome, šią savaitę vien savo apylinkėje turėjau pirmuosius COVID-19 atvejus. Dažniau atsiranda slogos, peršalimai, karščiavimas“, – teigia Šeškinės poliklinikos gydytojas Paulius Jacevičius.
Tiesa, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovai sako, esą didesnio sergamumo vadinamuoju peršalimu kol kas nėra. Tačiau ir visoje Europoje, ir Lietuvoje daugėja sergančiųjų koronavirusu. Infekcija koreguoja ir krepšininkų planus. Ketvirtadienį turėjusios įvykti Vilniaus „Ryto“ ir Londono „Lions“ rungtynės atšauktos dėl pastarojoje kovidu susirgusių dviejų žaidėjų.
„Galima to tikėtis, nes tai yra peršalimo liga. Viena iš kvėpavimo takų infekcijų ligų. Ir tas sergamumo didėjimas, jis rudens mėnesiais, turbūt normalu, kad didėja“, – sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Greta Gargasienė.
Praeitą savaitę Lietuvoje užfiksuota per 500 susirgusiųjų pavojinga infekcija. Specialistai sako, kad vienintelis būdas apsisaugoti nuo šios infekcijos – higiena ir, žinoma, skiepai. Tiesa, tuoj skubėti skiepytis turima vakcina, kaip aiškina Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja, nereikia. Mat iki spalio pirmosios Lietuvą pasieks patobulinta vakcina nuo koronaviruso.
„Iki spalio pirmos turi pasiekti ta adaptuota, patobulinta ar pagerinta arba pritaikyta dabar plintančiai kovido atmainai, vakcina. Ir bus tikrai akcentuojama, kad skiepytųsi rizikos grupėje esantys asmenys, nes jiems ir komplikacijų, ir hospitalizacijų rizika yra didesnė nei kitai populiacijos daliai“, – pabrėžia G. Gargasienė.
Specialistai jau aktyviau ruošiasi ir artėjančiam gripo sezonui. Į Lietuvą atkeliauja ir netrukus gydymo įstaigas pasieks vakcina nuo gripo.
„Dabar užsakyta beveik 180 000 dozių. Tikimės, kad visa ši siunta gydymo įstaigas pasieks spalio pradžioje“, – teigia Valstybinės ligonių kasos atstovas Gediminas Toleikis.
Pernai vakcinos įsigyta dešimčia tūkstančių dozių daugiau. Specialistai svarsto galimybę šiemet vakcinuoti žmones ir nuo gripo, ir nuo kovido vienu metu.
„Labai stengiamasi sudaryti palankias sąlygas atvykusiam į sveikatos priežiūros įstaigą pasiskiepyti ne tik gripo, bet ir kovido vakcina vieno apsilankymo metu. Tai reiškia, kad žmogui nereikėtų laukti, nereikėtų du kartus eiti į sveikatos priežiūros įstaigą, vienu metu jis gali gauti du skiepus nuo dviejų skirtingų infekcijų“, – pabrėžia G. Gargasienė.
Tiesa, skiepai išsigelbėjimas, bet svarbiausia, kaip sako specialistė, žmonių sąmoningumas. Pajutę net menkiausius peršalimo simptomus, žmonės turėtų likti namie. Tie, kam reikia medikų pagalbos, į polikliniką turėtų ateiti užsidėję apsaugines veido kaukes.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.