• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šilutiškiai siekia, kad jų gimtasis miestas taptų Lietuvos robotikos sostine. Būrys jaunų kūrėjų vieną po kito gamina prototipinius robotus ir jais stebina aplinkinius. Vienas robotas gali išvirti ir patiekti jums kavos, kitas – darbuotis žmonėms pavojingose zonose.

Šilutiškiai siekia, kad jų gimtasis miestas taptų Lietuvos robotikos sostine. Būrys jaunų kūrėjų vieną po kito gamina prototipinius robotus ir jais stebina aplinkinius. Vienas robotas gali išvirti ir patiekti jums kavos, kitas – darbuotis žmonėms pavojingose zonose.

REKLAMA

Keturkojis robotas tipena Šilutės gatvėmis. Vos 15 tūkst. gyventojų turinčiame mieste robotika vis sparčiau vystosi. Ir žingsniuoja naujausias kūrėjų darbas. Jie pasakoja, kaip į tokį praeivį reaguoja aplinkiniai. 

„Vyrauja smalsumas. Atrodo, žmonės susidomėję. Kai kurie net išsigandę. Turėjau tokį momentą, kai mačiau, kad vyresnio amžiaus žmogus žegnojosi“, – sako „Tavo robotas“ laboratorijos įkūrėjas Eivanas Maksvytis.

Dabar „Kju1“ pavadintas robotas atgauna jėgas. Robotikos laboratorijoje nuotoliu jį programuoja kiti komandos nariai. Gyvai keturkoju dabar rūpinasi Eivanas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pasakoja, kaip šis mažylis mato aplinką: „Lazerinis radaras, kuris veikia tokiu principu, kad šaudo lazerio spindulius, sukasi gan greitai ir registruoja taškus, nuo kurių tas spindulys atsimuša ir tokį pjūvį sukuria. Yra gylio kamera čia priekyje integruota, kuri leidžia sukurti trimatę regimo vaizdo projekciją.“   

REKLAMA

Tokie robotai pasaulyje darbuojasi žmonėms pavojingose zonose – nestabiliuose pastatuose ar radiacija užkrėstose teritorijose. Taip tampa žmonių akimis ten. Gali gabenti ir krovinius. Tą sugebės ir šilutiškis „Kju1“. Visas detales mažyliui kūrėjai gaminasi patys. Pavyzdžiui, „sąnarius“:

„Jis turi charakteristikas, parametrus, žmogiškai kalbant. Kurios leidžia suminkštinti ar labai sutvirtinti. Kaip žmogaus ranka. Ji gali sunkų daiktą kelti, laikyti, bet ji turi tokio laisvumo, minkštumo, tai šitie motorai įgalina mašinas elgtis panašiai ir duoda galimybę jas valdyti visiškai kitaip.“   

REKLAMA
REKLAMA

Šilutiškiai aparatu gamina ir mikroschemas. O ten gimsta plastikinės robotų dalys.   

„Priklausomybė nuo ypač užsienio gamintojų, esant šiandieninei ekonominei ir politinei situacijai, parodo, kad galimybės turėti, pasigaminti kad ir smulkius daiktus – ar tai būtų elektronika, ar korpusiniai kokie nors dalykai, nestabdo mūsų veiklos“, – teigia E. Maskvytis.

Maža to, veikla kaip tik įsibėgėja. Kūrėjai rodo dar vieną pačių pagamintą robotą. Šis jums gali išvirti kavos. Tokie papildys kavinių personalą. Robotas vardu Ieva pats mala pupeles, virina vandenį ir užpliko kavą. Net pieno gali įpilti.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir dar vienas įrenginys skirtas – robotas į tokią padėtį atsistos, kad persiverstų aukštyn kojom, šitas irgi būtų aukštyn kojom daiktas. Specialus valiklis išvalys jį, pašalins kavos tirščius, kurie kaip likutis yra, ir vėl grįš į darbinę padėtį. – O kavą paduos? – Tai čia jau lengviausias uždavinys“, – pasakoja kūrėjas.

Savo darbais kūrėjai siekia, kad ateityje Šilutė taptų Lietuvos robotikos centru.   

„Stengiamės dirbti taip, kad tai būtų ne šiaip įdomus užsiėmimas ar akademinė veikla, bet kad atsirastų nauja pramonės šaka, kuri užtikrina šitam miestui gerovę ateityje ir Lietuvai taip pat“, – teigia pašnekovas.

Robotų kūrėjai iš Šilutės svajoja, kad šie jų sukonstruoti ar dar tik mintyse esantys prototipai vieną dieną būtų pradėti gaminti masiškai. Tad dabar ieško investuotojų, kuriuos galėtų nustebinti savo išradimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų